ЦГО: Чланови Судског савјета морају бити лица високих моралних и професионалних квалитета
1 min readЦентар за грађанско образовање (ЦГО) позива нови сазив Скупштине Црне Горе да одговорно приступи избору чланова Судског савјета из реда угледних правника.
У том правцу, ЦГО позива и предсједника Скупштине Црне Горе, Алексу Бечића, да што прије стави на дневни ред Приједлог који је доставио Одбор за политички систем, правосуђе и управу из ранијег, односно 26. сазива, а који није прошао у првом кругу са потребном 2/3 већином 30.јула 2020, како би се тај поступак окончао у другом кругу и створили услови за спровођење новог и заиста отвореног конкурса.
„Посљедице вишедеценијске власти једне партије су дубоке и биће потребно доста времена да се систем постави на здраве основе а институције учине независним и професионалним. Између осталог, једна од посљедица била је и демотивација квалитетних кандидата који нијесу блиски владајућој већини да се пријаве за важне позиције у институције у којима се управо тражи независност, интегритет и стручност. То је резултирало негативном селекцијом, тамо гдје је претходна владајућа већина у Скупштини могла сама доносити одлуке о изборима и именовањима“, каже се у саопштењу ЦГО-а.
Увид у Приједлог који је доставио претходни сазив Одбора за политички систем, правосуђе и управу указује да сва четири кандидата не могу, кажу из ЦГО, бити изабрана јер не испуњавају сви ни базичне захтјеве које носи чланство у Судском савјету ако се оно планира обављати савјесно и стручно.
„Посебно јавности скрећемо пажњу на биографију кандидата Ибрахима Хусејновића и остављамо да цијени што је могло опредијелити чланове тог Одбора да га препоруче у категорији угледних правника за Судски савјет. Сходно закону, чланови Судског савјета морају бити лица високих моралних и професионалних квалитета. Нејасно је, стога, да правни послови који се обављају у просвјети и изнимно кратак адвокатски стаж од годину дана, као и условна осуђиваност могу бити референце неком за спровођење врло сложених и строгих надлежности Судског савјета. Такође, не могу се разлози националне и родне заступљености односно афирмативне акције коју у својој пријави потенцира Хусејновић без покрића ставити испред високих стручних и професионалних квалитета, правосудног искуства, добрих оцјена рада у пракси, итд“, појаснили су.
Приступ Одбора за политички систем, правосуђе и управу, према њоховим ријечима, ни до сада није био на завидном нивоу, а произвео је и бројне штетне посљедице у пракси.
„Данас имамо Судски савјет чију (не)стручност директно проблематизује и Европска комисија у неколико посљедних извјештаја. Томе треба додати и негативне оцјене Државне ревизорске институције (ДРИ) о финансијском пословању и управљању финансијама од стране Судског савјета“, истакли су.
Стога, ЦГО апелује на све посланике и посланице у Скупштини Црне Горе да поступку избора четири угледна правника приступе уз дужну пажњу, да ову конкурсну процедуру што прије окончају и распишу нови конкурс.
„ЦГО изражава наду да ће промијењене политичке околности, као и чињеница да се сви актери у Скупштини, макар декларативно, залажу за деблокаду пута ка ЕУ и реформу правосуђа, охрабрити већи број квалитетних кандидата да се пријави а самим тим да ће надлежна скупштинска радна тијела имати солидан избор да направе кредибилан приједлог од четири кандидата из реда угледних правника“, закључили су.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: