ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Да се зна у Црној Гори још увијек траје борба за право јавности

Центар за грађанско образовање ЦГО, уочи Међународног дана права јавности да зна – 28.септембра, указује да су органи јавног сектора у Црној Гори још увијек недовољно транспарентни, а да се Закон о слободном приступу информацијама селективно примјењује. По искуству које ЦГО има у захтјевима за слободан приступ информацијама најзатворенија министарства током ове године су Министарство финансија, Министарство рада и социјалног старања, Министарство саобраћаја и поморства, Министарство економије.

slobodan-pristup-informacijama

„Наиме, и даље државни органи не показују проактивност у објављивању података од јавног значаја, али и избјегавају да исте доставе на захтјеве заинтересованих субјеката директно кршећи одредбе Закона о слободном приступу информацијама. А управо је транспарентност један од предуслова за успостављање владавине права, одговорну власт и борбу против корупције. Ограничавајући приступ информацијама на овај начин државни органи, који прибјегавају том приступу, представљају директне кочничаре демократизације црногорског друштва“, казала је Мира Поповић из ове НВО.

Према њеним ријечима, овај проблем се препознаје и у релевантним међународним извјештајима.

„Додатно, сам Закон о слободном приступу информацијама има низ мањкавости а и поред њихове идентификације није ништа урађено како би се исте унаприједиле, посебно у дијелу система санкција, управних поступака током извршења управног акта, као и утврђивања адекватних накнада трошкова поступка које често знају да досегну нереалне цифре чиме се поништава дух Закона“, истакла је Поповић.

Статистички гледано, додаје она, по Извјештају о раду Агенције за 2013, примљено је 754 предмета који се односе на немогућност приступа информацијама грађана.

„Савјет Агенције ријешио је сваки, а раздужено је њих 721. Од тог броја усвојене су 552 жалбе, а одбијено је 67, док је дјелимично усвојено 10 жалби. У 92 случаја поступак је закључком обустављен због одустанка подносиоца жалбе, јер им је првостепени орган у међувремену доставио тражену информацију. Подаци за 2014. нијесу доступни на сајту Агенције, али је примјетно јавно указивање НВО и медија на већи степен затворености државних органа“, казала је Поповић.

По искуству које ЦГО има у захтјевима за слободан приступ информацијама најзатворенија министарства током ове године су: Министарство финансија, Министарство рада и социјалног старања, Министарство саобраћаја и поморства, Министарство економије. Кад је ријеч о локалним самоуправама, ту традиционално предњачи по затворености Главни град Подгорица, а слиједе општине Бијело Поље, Будва, Никшић, Колашин.

Међународни дан права јавности да зна установљен је 2002.године на заједничком састанку представника/ца углавном невладиних организација у Софији, Бугарској. Данас се тај дан обиљежава широм свијета са циљем промоције права на слободан приступ информацијама, као једног од основних људских права, али и да би се подстакли грађани/ке да користе своје право, а власти да буду транспарентније у раду.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy