ЦГО: Хапшења не могу бити подстрек за развој медијског професионализма
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/05/Damir-Nikocevic-CGO.jpg)
Дамир Никочевић
Центар за грађанско образовање (ЦГО) изражава забринутост због све чешћег привођења новинара на основу процјене да информације које објављују утичу на ширење панике и нереда.
Посљедњи случајеви новинара Гојка Раичевића и Дражена Живковића, а раније и новинарке Анђеле Ђикановић, указују на елементе злоупотребе оваквог дјеловања Тужилаштва. За кршење професионалних стандарда постоје саморегулаторни и регулаторни механизми, док овако рестриктиван приступ може бити предмет злоупотребе и представља пријетњу не лажним вијестима, већ слободи изражавања.
Истовремено, ЦГО позива све медије и запослене у медијима да поштују Кодекс новинара Црне Горе. И сами смо имали негативно искуство током 2018. године када смо били мете невиђене негативне кампање са морем лажних вијести једног дијела медија. Стога, апелујемо да се сви новинари воде дужном новинарском пажњом, професионалним стандардима и да провјеравају информације које објављују.
На другој страни, наводни или стварни новинарски пропусти или грешке не смију бити разлог да се кроз позивање на одговорност за ово кривично дјело улази у поље слободе изражавања. Посебно се мора бити опрезан кад се на одговорност позивају новинари или грађански активисти којима Европски суд за људска права у Стразбуру признаје статус јавних чувара (public watchdog).
Кривично-правни теоретичари панику дефинишу као изненадно и значајније узнемиривање грађана и осјећај сигурности јачег интензитета проузроковано истрагом због изнијете информације. Будући да се ради о врло осјетљивој области слободе изражавања, веома је важно да Тужилаштво и суд у сваком појединачном случају, те у складу са стандардима Европског суда за људска права у Стразбуру, спроведу тзв. тродјелни тест и ваљано образложе сваки од његових сегмената.
Примјена најбољих европских стандарда, којима и наше законодавство даје примат, изузетно је важна како не би дошли у ситуацију да се институционална моћ Тужилаштва рутински користи у ограничењу сваког вида изражавања који није по вољи одређеним центрима моћи, а чије смо назнаке добили и кроз неке друге примјере ових дана. Такође, ово може бити и индиректна скривена пријетња према критички оријентисаном дијелу јавности.
Слобода изражавања је један од основних стубова владавине права и индикатор чији се развој мјери кроз процес европских интеграција Црне Горе. ЦГО позива на додатан опрез све актере како не би, у већ усијаној атмосфери након доношења Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, утицали на подизање додатних тензија.
Дамир Никочевић, координатор за развој у Центру за грађанско образовање (ЦГO)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)