ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Шеховић игнорише инспекцију, несавјесни директори уништавају просвету

"Право бирања и разрјешавања директора школа треба измјестити из надлежности министра просвјете и вратити га у надлежност школских одбора, како би такви избори и разријешења били у јавном интересу".

ОШ "Душан Кораћ"; фото: Фејсбук

Из Центра за грађанско образовање (ЦГО) годинама указују на недостатности законске одредбе којом министар просвете именује и разријешава директоре установа образовања. Они сматрају да таква одредба уноси огроман и неоправдан простор за дискреционо одлучивање, а да је то видљиво како кроз процес именовања, тако и кроз „заштиту“ оних директора за које је и просветна инспекција утврдила да нијесу радили по закону.

Поводом оптужби за несавјесан рад директорице ОШ „Душан Кораћ“ у Бијелом Пољу, нису се изјаснили ни директорица нити представници надлежног Министарства. ЦГО стога и подсјећа да су прије годину поднијели иницијативу министру просвјете за разријешење једног директора школе, али и објавили да је Просвјетна инспекција поднијела министру девет захтјева за разријешење директора основних и средњих школа током 2016. и 2017.

Без иједног одрживог аргумента министар је игнорисао иницијативу ЦГО и захтјеве Просвјетне инспекције. Они оцјењују да посебно брине чињеница да су неки од директора за које је Просветна инспекција и по више пута утврђивала незаконитости у раду и предлагала њихово разрјешење поново изабрани на те функције умјесто да буду разријешени.

„Недавно поново поменута у медијима Фатима Меховић, директорка ОШ „Душан Кораћ“ у Бијелом Пољу, била је једна од оних за које је Просветна инспекција тражила разрјешење. Поред тога, у њеном случају постоји и правоснажна пресуда Основног суда у Бијелом Пољу која потврђује њен незаконит рад. Такође, на њено недомаћинско пословање указивала је и Државна ревизорска институција, али и дио управе те школе, синдикалне организације те школе и родитељи ученика који је похађају“, истичу из ЦГО.

Сматрају да и овај случај потврђује оправданост њиховог залагања да право бирања и разрјешавања директора школа треба измјестити из надлежности министра просвјете а вратити га у надлежност школских одбора, како би такви избори и разријешења били у јавном интересу.

Истичу да је школа установа у којој мора да се промовише напредовање на заслугама и законитом раду, а не селективни приступи и партијски интереси. У том свјетлу, ЦГО посебно брине информација коју су добили за наведену школу у Бијелом Пољу – да поједини родитељи захтијевају од директорке да им дјеци мора предавати учитељ/ица само уколико су исте вјероисповијести и да она има разумијевања за такве захтјеве, што је поражавајуће и недопустиво у грађанском друштву какво је Црна Гора.

„Илустративан је и случај Веселина Пићурића, који је, такође, упркос више приједлога и иницијатива за разрјешење, недавно реизабран за директора Средње електротехничке школе “Васо Алигрудић” у Подгорици. О његовим злоупотребама службеног положаја говоре и пресуде суда и бројне кривичне пријаве наставника те школе поднешене против њега, као и материјална штета за коју је директно одговор. Ипак, министар га је таквог поново изабрао на ту функцију“.

Ko
Дамир Шеховић

Ови примјери забрињавају јер је њима и институција Просвјетне инспекције деградирана, с обзиром да се њене захтјеве министар континуирано оглушује.

„Напомињемо и да је због неправилности у настави, запошљавања наставника мимо прописа, расписивања конкурса, оцјењивања ученика, издавања јавних исправа, кршења права дјеце и наставника Управа за инспекцијске послове изрекла скоро 60 000 евра ночаних казни у 2018. години васпитно образовним установама што је алармантан податак. Није познато да је министар просвјете реаговао кроз санкције према директорима којима су те казне изречене, али јесте познато да је неке наградио реизбором“.

ЦГО је поново позвала Министарство просвјете да са много више одговорности приступа избору директора установа образовања, као и да санкционише оне који треба да буду санкционисати. Такође, позвали су и посланике да покрену процес измјена и допуна Општег закона о образовању како би се процес избора и разријешења директора вратио у школске одборе, јер је јасно да овакав систем производи озбиљне штете.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy