ЦГО: Системски приступити борби против корупције у образовању
1 min readЦентар за грађанско образовање (ЦГО) упутио је писане коментаре и сугестије Министарству правде на Оперативни документ за спречавање корупције у областима од посебног ризика, наводи се у саопштењу координаторке програма Снежане Калуђеровић.
Министарство правде је 23.марта 2016. одржало консултативни састанак са представницима НВО сектора, а након тога 7. априла и јавну расправу, на којима су представници ЦГО-а учествовали.
ЦГО је посебно исказао забринутост због чињенице да приликом израде овог важног документа, који ће бити анекс Акционог плана за Поглавље 23, НВО сектор није био укључен.
Такође, ЦГО сматра да нацртна верзија Оперативног документа садржи списак начелних обавеза, али не и цио низ мјера које детаљно разрађају примјену закона и повећање капацитета надлежних државних органа уз прецизно дефинисану одговорност која би допринијела ефикасној борби против корупције.
ЦГО се, у оквиру својих коментара, опредијелио за интервенције у области јавних набавки, урбанизма, образовања и локалне самоуправе, при чему је фокус стављен на област образовања. Наиме, ЦГО се од 2009. бави проблемом корупције у образовању и цијени да је веома битно што се ово питање коначно нашло адекватно позиционирано у Оперативном документу, како би се створиле основе за превенирање, смањење и сузбијање корупције у мјери могућег у овој области, тим прије што из године у годину расте перцепција, али искуствени доживљај, грађана о постојању корупције у образовању.
У том контексту, ЦГО је предложио да исте мјере које се односе на борбу против корупције буде обавеза не само државног Универзитета Црне Горе, већ и постојећих приватних универзитета и факултета.
Наиме, како наводи Калуђеровић, приватни универзитети имају јавна овлашћења за спровођење образовног процеса, а узимајућу у обзир да грађани указују на постојање корупције и на њима, нема ниједног разлога да не буду обавезани ових Оперативним документом.
Конкретно, то се односи на једнаке обавезе свих високошколскких установа да припреме и донесу планове интегритета, као и да над примјеном ових планова контролу врше надлежне институције.
Такође, ЦГО цијени да увођење софтwера против плагијаризма треба да буде обавеза како Универзитета Црне Горе тако и приватних универзитета и то до краја године, с обзиром да овај прилично једноставан и технички процес већ траје предуго, а производи несагледиве штете за црногорски образовни систем.
Даље, сматрају да је неопходно извршити измјене и допуне Закона о високом образовању у дијелу прецизног дефинисања института академске честитост, али и питања плагијата. Уз то, потребно је донијети Правилник о критеријумима, условима и јасним смјерницама за писање научних радова сходно члану 78 Закона о високом образовању како би се борба против плагијата учинила ефикасном. Коначно, сви запошљени у високом образовању треба да прођу провјеру аутентичности научних радова које их препоручују за академску каријеру.
ЦГО истиче да би важан начин за сузбијање плагијаризма било и прописивање мјере да се сви магистарски и докторски радови академске структуре запошљених на високошколским установама у Црној Гори, као и носилаца јавних овлашћења, учине јавним и лако доступним, у електронској форми.
Такође, ЦГО сматра да Закон о високом образовању треба мијењати и у дијелу прецизног дефинисања допунског рада како би се избјегли дупли ангажмани без сагласности послодавца, које смо имали у протеклом периоду на државном универзитету.
Имајућу у виду праксу финансијског руковођења на УЦГ, ЦГО цијени да се морају спроводити годишње интерне ревизије пословања факултетских јединица Универзитета Црне Горе и управе УЦГ.
У циљу спречавања евентуалних злоупотреба које могу водити системској корупцији, ЦГО је циљано предложио да се уведу и мјере спровођња контроле регуларности расподјеле студентских кредита, свих врста студентских и ђачких стипендија, као и стипендија за изврсност које се финансирају из Буџета Црне Горе, контроле квалитета хране у студентским и ђачким мензама, контроле конкурсне расподјеле средстава по пројектима за суфинансирање научне и технолошке сарадње.
ЦГО се нада да ће Министарство правде препознати важност предложених мјера и да ће их укључити у коначну верзију Оперативног документа.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: