ЦГО: У „Олуји“ су извршени системски злочини према српским цивилима, жртве немају подршку институција
1 min readЦентар за грађанско образовање (ЦГО) саопштио је данас да одаје почаст невиним жртвама злочина током операције „Олуја“, која је спроведена од 4. до 7. августа 1995. године, и користи прилику да укаже на значај и обавезност откривања истине о несталима, процесуирања ратних злочина и правде за жртве као трајне дужности свих влада у региону.
„Подсјећамо, прије 27 година, нападом на Книн, у зору 4. августа 1995. године, почео је дуго припремани егзодус Срба из Крајине. У војно-полицијској операцији хрватских јединица „Олуја“, извршени су системски злочини према цивилном становништву српске националности и њиховој имовини. За неколико дана протјерано је око 250.000 људи, углавном у Босну и Херцеговину, Србију и остале земље некадашње Југославије, а хиљаде кућа и осталих објеката је спаљено. До данас се велики број избјеглих није вратио у подручја из којих су прогнани. Према подацима Хрватског хелскиншког одбора за људска права, до краја 1995. године, убијено је око 400 Срба који су одлучили да остану у својим кућама“, истиче се у саопштењу ЦГО које потписује Тамара Милаш, координаторка програма Људска права.
У саопштењу се додај да нажалост, и данас свједочимо новим сукобима кроз спровођење комеморативних политика сјећања, што како додају из ЦГО никако не доприноси процесу помирења, већ додатно продубљује тензије.
„Изостанак некажњивости злочинаца у оквиру акције „Олуја“ је израз изостанка политичке воље што смањују простор за самокритичко преиспитивање прошлости и признавање жртава, без обзира на вјеру и етничку припадност. Забрињавајуће је да жртве ратова 90-тих, међу којима и страдали у акцији „Олуја“ нијесу пописане и да међу лидерима постјугословенских земаља нема политички зрелих и одговорних да се окупе око те цивилизацијске и историјске обавезе. Процес тражења несталих лица је практично заустављен, док породице несталих и даље носе терет болне неизвјесности“, пише у саопштењу ЦГО.
Из те невладине организације (НВО) су казали да су у досадашњим судским поступцима, једино пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију (МКСЈ) 2008. године за злочине над српским становништвом у „Олуји“ оптужени Анте Готовина, заповједник Зборног подручја Хрватске војске Сплит и главни оперативни заповједник операције „Олуја“ у јужном дијелу подручја Крајина, затим Иван Чермак, заповједник Зборног мјеста Книн и Младен Маркач, заповједник Специјалне полиције МУП-а Републике Хрватске.
„Првостепеном пресудом, из 2011. године, Готовина и Маркач су осуђени на 24 и 18 година затвора за ратни злочин и злочине против човјечности, док је Чермак ослобођен, да би након жалбе, наредне године, Готовина и Маркач били ослобођени од кривичне одговорности. Ова пресуда је изазвала доста контраверзи јер су Расправно и Жалбено вијеће МКСЈ – на основу истих чињеница и истог права – дошли до дијаметрално супротних закључака о кључним питањима о којима су се на суђењу спорили оптужба и обрана“, навели су из ЦГО.
Из ЦГО су поручили да је важно нагласити да ти закључци не доводе у питање утврђене чињенице о томе шта се, заправо, догодило током и након операције „Олуја“.
„Жртве, преживјели и породице убијених и несталих током „Олује“ невидљиве су жртве за институције свих земаља у региону. Било да данас живе у Хрватској, Србији или Црној Гори они немају никакву материјалну, здравствену ни психосоцијалну подршку институција. За ефикасно процесуирање оваквих случајева потребне су јаке институције, политичка воља и одважни лидери који би стали на крај политикама мржње и прогона, а који и упркос политичким промјенама у региону не показују тај капацитет“, закључује се у саопштењу ЦГО.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: