ЦГО: Уставни суд за чији интерес доноси рјешења?
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2015/09/cgo_looooogooo.jpg)
Центар за грађанско образовање ЦГО је јуче добио поштом Рјешење Уставног суда којим се одбацује Иницијатива ЦГО-а за покретање поступка за оцјену уставности Закона о прекршајима у дијелу одредаба чланова 71 до 93, као и захтјев за обуставу извршења појединачних аката и радњи предузетих на основу наведеног Закона.
Подсјећања ради, ЦГО је предметну Иницијативу поднио 18.септембра 2012, а након бројних ургенција и захтјева за приоритетно одлучивање, Уставни суд је о овој Иницијативи одлучио након три године, а само рјешење уручио ЦГО-у као подносиоцу Иницијативе 46 дана након његовог доношења.
ЦГО сматра да су ове чињенице забрињавајуће огледало ефикасности Уставног суда.
„Даље, у образложењу Уставни суд признаје да је ЦГО у праву да су оспораване одредбе Закона о прекршајима неуставне. Међутим, Уставни суд је, из њима знаних разлога, ову Иницијативу годинама држао у фиоци. У међувремену, ступио је на снагу нови Закон о судовима у марту 2015. којим су адресиране неке од кључних примједби ЦГО-а. Сада, Уставни суд тврди да је по ЦГО иницијативи почео да поступа тек послије марта 2015. и да су ове оспораване одредбе закона престале да важе, а на основу тога одбацује Иницијативу“, наводи координаторка програма у ЦГО-у Снежана Калуђеровић.
ЦГО скреће пажњу јавности да су наводи из оваквог образложења нетачни, а да је само образложење контрадикторно.
“ Наиме, управо у тачки 2.1 свог образложења, Уставни суд наводи да је почео поступање по Иницијативи ЦГО-а недуго након што је иста поднијета и да је добио одговор од Владе Црне Горе којим Влада тражи застој поступка одлучивања по Иницијативи о уставности оспорених одредби. Из овог је јасно да је Уставни суд поступио по захтјеву Владе а не на основу јавног интереса. ЦГО подвлачи да Уставни суд, као независни и непристрасни орган, који цијени уставност и законитост правних прописа зарад јавног интереса и правичности, није смио зауставити ЦГО иницијативу и држати је у фиоци годинама, само зато што је то Влада тражила као наводно потребно вријеме да би уклонила правне недостатке прописа“, стоји у саопштењу.
При том, како додају, намјерно се заборавља да је Влада и раније имала рок од три године да заврши реформу прекршајног система у Црној Гори, односно до краја 2013, што је био и једини рок у којем је Уставни суд могао зауставити поступак.
„Све након тога – значи у протекле двије године – указује на могуће непримјерене политичке утицаје на одлучивање Уставног суда, а што доводи у питање и сврху постојања и дјеловања овог судског тијела“, објашњавају из ЦГО-а.
Из свега наведеног, сматрају да је неспорно да је поднијета Иницијатива морала бити разматрана у разумном року како би постигла своју сврху, а да је ово одуговлачење од стране Уставног суда нанијело штету грађанима и грађанкама Црне Горе, али и концепту владавине права који се у конкретном питању показао нефункционалним, а што су констатовали и релевантни међународни извјештаји.
„Укратко, Уставни суд је овим био вишегодишњи саучесник у примјени неуставних одредби Закона о прекршајима док год исти није промијењен умјесто да их благовремено поништи и тиме спријечи системско кршење људских права које је примјена ових одредби производила, попут неуставног слања у затвор чак 439 лица у Црној Гори само током 2011, 2012 и 2013. и неуставног милионског пуњења буџета новцем грађана и грађанки Црне Горе“ , закључују из ЦГО-а.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)