ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Влада не чује опомене Европског парламента

1 min read

Центар за грађанско образовање (ЦГО) није добио од Националне комисије за спровођење Стратегије за борбу против корупције и организованог криминала податке о броју програма и пројеката у области борбе против корупције и организованог криминала, као и износу утрошених међународних и буџетских средстава за те намјене.

cgo

Наиме, в.д. предсједавајућег Националне комисије, министар Рашко Коњевић је уско и формалистички тумачећи законску норму обавијестио ЦГО да нема обавезу да такве информације пружи. ЦГО цијени да је такав приступ Коњевића у директној супротности са потребом ефикасне борбе против корупције и организованог криминала и пуне транспарентности свих надлежних органа. Додатно, било би природно да Национална комисија и без оваквих захтјева објављује податке на основу којих се могу мјерити уложени напори и средства у борби против корупције и организованог криминала. Скривање података у неку руку указује и на свијест власти о поразним ефектима досадашњих активности у овој области.

На крају, интересантна је чињеница да је Национална комисија коју је водио Душко Марковић, потпредсједник Владе, идентичан захтјев третирала на потпуно другачији начин. Наиме, прије двије године, ЦГО је добио брзу повратну писану информацију да Национална комисија не посједује тражене информације, али захтјев није одбијен. Ово указује на тенденцију затварања црногорских институција према јавности, а посебно је забрињавајуће да се то ради од стране оних институција које се баве највећим проблемима на путу Црне Горе ка ЕУ. То не доприноси ни рјешавању тих проблема нити повећању повјерења јавности у саме институције.

ЦГО је током истраживања 2013. дошао до података да је у периоду од 2007. до 2012. од стране црногорских институција задужених за борбу против корупције и организованог криминала потрошено близу 80 милиона евра из Буџета Црне Горе, ИПА фондова на националном и регионалном нивоу, као и из других извора (попут САД). Ни тада као ни сада, када је та цифра по процјенама ЦГО-а прешла 100 милиона  није донешена нити једна правоснажна пресуда за борбу против корупције на високом нивоу, што је права мјера учинка власти у овој области.

Коначно, у резолуцији Европског парламента, која је усвојена недавно, стоји да је Европски парламент “забринут да је и поред значајних финансијских средстава која су усмјерена од стране међународних донатора властима, само ограничен напредак направљен у борби против корупције што остаје пријетња адекватном функционисању и стабилности демократских институција, владавини права и економском развоју.” Управо овакве оцјене, треба да буду опомена црногорским властима да раде посвећеније и да буду транспарентнији. Али, на жалост грађана Црне Горе, Влада остаје нијема на поруке из Брисел.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy