ИН4С

ИН4С портал

Чија је Будва: Кад Гвозденовић баци око на „пјену од мора“ – ни закон није препрека

1 min read
Гвозденовић је законске прописе мијењао прилагођавајући их потребама грађевинских лобија и инвеститора.
Gvozdenović

Бранимир Гвозденовић

Приобални појас Црне Горе одавно је постао плијен повлашћених тајкуна и бизнисмена, који су добро повезани са властима на државном и локалном нивоу. Без свог дијела обале нису остали ни високи фунционери ДПС-а, за које се сумња да стоје чак и иза званичних власника са страним пасошима.

Словенска плажа и предио око ње у Будви посебно је запао за око потпредсједнику Скупштине Црне Горе и високом функционеру ДПС-а Бранимиру Гвозденовићу.

Са њим се повезује чак неколико фирми: „Safiro beach resort“, „Torch beach club – Day & Night“, као и „Torch Platforms“.

Компанија „Safiro beach resort“ процијењена је на пет милиона евра. Луксузни „Torch beach club – Day & Night“ изграђен на пјени од мора на само пар метара од будванске Словенске плаже, вриједи милион евра. Будвански одборници тврдили су да иза фирме са сличним „Torch Platforms“, стоји члан породице Брана Гвозденовића. Фирма је газдовала купалиштем на Словенској плажи. Из Демократа су тврдили да су „Safiro beach resort“ и „Torch Platforms“ регистроване на истој адреси, те да се вјероватно ради и о истом власнику.

Гвозденовић је законске прописе мијењао прилагођавајући их потребама грађевинских лобија и инвеститора. Гдје је закон спрјечавао дивљање амбиција инвеститора, он се побринуо да га „преправи“.

Подсјетимо да је крајем децембра 2016. подгоричка компанија „Safiro beach resort“ поднијела захтјев за издавање грађевинске дозволе изградњу хотела са пет звјездица на простору Јадранског сајма, а на само десетак метара од Словенске плаже. 

Управо је из тог разлога је Гвозденовић, који је тада био министар одрживог развоја и туризма, мијењао Закон о уређењу простора и изградњи објеката. Његовим измјенама омогућено је Влади да прогласи јавни интерес и сама, преко надлежног ресора, утврђује урбанистичке параметре и одређује услове за градњу објеката.

Torch beach club

Министарство одрживог развоја тада Општини Будва даје статус странке у поступку у процедури издавања грађевинске дозволе компанији “Safiro beach resort”. Тада је, ипак, поступак обустављен.

Обновљен је када се подгоричка компанија иза које наводно стоје турски инвеститори „Mia investments“ заинтересовала да ту изгради хотелске солитере од 15 спратова, а земљишту укњиженом на “Safiro beach resort”.

Ријеч је о земљишту од око 8500 квадрата.

Демократе су сматрале да су наведене фирме заправо фантомске.

„Да је профит од шверца цигаретама требало увести у легалне токове, свједочи постојање на стотине фантомских фирми у Црној Гори. Према новим наводима, једна од њих је и ‘Safiro Beach Resort’, као и ‘Torch Platforms Montenegro’ која се доводила у везу са Бранимиром Гвозденовићем“, тврдиле су Демократе.

Остаје да се види да ли ће се оваквом бахаћењу, чија је политика већ девастирала велики дио обале стати на крај, или ће можда грађани Црне Горе море убудуће гледати са Брајића и Паштровачке горе?

Прочитајте још:

Милова црна кутија: Брано Гвозденовић човјек за прљаве послове шефа режима

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Чија је Будва: Кад Гвозденовић баци око на „пјену од мора“ – ни закон није препрека

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net