Цијене станова у Подгорици више за 13 до 15, а на приморју 20 до 25 одсто
1 min read
Илустрација
На тржишту некретнина и даље је велико интересовање за становима, али понуда је мала.
Према подацима представвника агенција за некретнине, цијене станова су у Подгорици порасле 13 до 15, а у приморским општинама 20 до 25 одсто. Они не очекују даљи раст цијена, а поједини прогнозирају да ће након стагнације доћи и до пада.
Власник Зетаградње Благота Радовић за Побједу је казао да у наредном периоду очекује смањење инвестиција у сектору станоградње, као и потражње за становима.
“Не очекујемо даљи раст цијена тим прије што ни тражња није више у зениту као прије пар мјесеци. Очекивања су да ће се одржати на овом нивоу осим, уколико не дође до неких значајнијих негативних економских кретања у Европи и свијету, као што је ситуација која се предвиђа са енергентима, а која нас не може заобићи с обзиром да смо увозно-зависна земља, па се све те посљедице преливају и на нашу економију, али је у овом тренутку то незахвално прогнозирати”, казао је власник агенције Мултитаск некретнине Стефан Мишковић.
Он је навео да је у Подгорици дошло до благог раста цијена од почетка године од пет до седам одсто, док је у односу на прошлу годину раст од 13 до 15 одсто, посматрајући просјечну цијену на годишњем нивоу.
“Из нашег угла гледајући, цијене су достигле ниво након којег не очекујемо даљи раст, тим прије што је раст у овој години више био условљен инфлацијом, него потражњом”, сматра Мишковић и истиче да су бројни разлози раста цијена.
“Прво, и даље је већа тражња од понуде. Друго, стопа инфлације је већа од десет одсто од почетка рата у Украјини, па је велики број људи улаже у некретнине настојећи да сачувају вриједност новцу. Треће, велики број странаца долази у Црну Гору и одлучује се за куповину или изнајмљивање некретнине и четврто, програм „Европа сад“ је повећањем зарада проширио базу купаца који могу из кредитног задужења да ријеше стамбено питање”, навео је Мишковић.
Говорећи првенствено о ситуацији у Подгорици, оцијенио је да је тренутна ситуација на тржишту специфична.
“Најтраженије некретнине је тешко пронаћи на тржишту или их је могуће пронаћи само у фази изградње са роком завршетка од 12 до 18 мјесеци”, саопштио је Мишковић и додао да су најтраженији станови, мање куће, док је потражња за плацевима ,,негдје између“.
“С обзиром на велики грађевински бум, постоји мањак грађевинских парцела и огромна тражња за њима”, истакао је Мишковић.
Навео је да се распон цијена у новоградњи креће од 1.300 до 2.500 еура по квадрату.
“Цијена је условљена бројним факторима, а најзначајнији су локација, квалитет градње и репутација инвеститора”, казао је Мишковић и додао да се квадрат на локацијама удаљенијим од центра града продаје за 1.300 еура, док се око тржних центара, у центру и дијелу града Преко Мораче квадрат креће око 1.800 еура.
“У староградњи је тај распон од 900 до 1.500 еура, опет зависно од локације и стања некретнине”, прецизирао је Мишковић.
Он наводи да се обим посла агенција за некретнине из године у годину повећава, с тим да биљеже пад у продаји за рачун инвеститора.
“Већи инвеститори имају своје продајне тимове, али је огроман број некретнина изграђених у Подгорици у посљедњих пар година довео до повећања обима посла у дијелу рентирања станова”, појаснио је Мишковић.
Зетаградња станове продаје од 1.350 до 1.900 еура по квадрату.
“Сигурно нећемо смањивати цијене, јер нећемо имати интерес да инвестирамо ако не задржимо овај ниво цијена. Сад хоће ли друге компаније морати због финансијских околности да иду на смањење цијена станова, то већ не знам”, рекао је Радовић, који очекује смањење инвестиције у станоградњи.
“Све зависи од ситуације у свијету. Њемачка је званично у рецесији, што није добар знак. Мислим да ће инвестиције бити мање, а тиме и интересовање за куповину станова”, истакао је Радовић и додао да ће он сигурно мање инвестирати.
Истиче да су се цијене грађевинског материјала и радне снаге стабилизовале задња два мјесеца.
“За очекивати је да дође и даље до благог повећања радне снаге, а мислим да су се цијене материјала стабилизовале”, рекао Радовић.
Извршни директор агенција за некретнине Монтенегро Проспект Иван Дашић очекује да ће цијене некретнина на мору стагнирати, а затим падати.
“Раст каматних стопа, инфлација, рецесија и генерална неизвјесност ће утицати на смањење куповне моћи. Ипак, постоји вјероватноћа да ће након тешке и скупе зиме, највише због драматичног скока цијене енергената у Европи, порасти интерес за релокацију земље са повољном климом, нижим животним и пословним трошковима, што би унеколико могло ублажити утицај глобалне рецесије на наше тржиште некретнина”,рекао је Дашић Побједи.
Навео је да квадрати у приморским општинама поскупили 20 до 25 одсто, али да је мањи раст цијена у посљедњих неколико мјесеци.
“Странце су стимулисале ниске каматне стопе и страх од инфлације у посљеднијх 12 мјесеци, а домаће раст зарада и појачаног задуживања код банака”, казао је Дашић и истакао да је тржиште некретнина и даље прилично активно, те да је интерес Украјинаца и Руса надомјештен већим интересовањем купаца из ЕУ, нарочито из Њемачке.
“Агенције које су примарно биле оријентисане на тржиште бившег СССР-а су морале да траже алтернативне изворе потенцијалних купаца. Купци из региона, примарно Србије, традиционално имају значајан удио на нашем тржишту некретнина”, саопштио је Дашић.
Навео је да се цијене квадрата у Бококоторском заливу крећу од 2.500 до 3.000 евра, а близу мора и у которском Старом граду и до 4.000 евра.
“У Будви је просјечна цијена 2.300 евра, станови у Бару се крећу од 1.200 до 1.800 евра за новоградњу, а у Херцег Новом у просјеку 2.000 евра”, прецизирао је Дашић и додао да је незахвално користити просјечне цијене јер постоје велика одступања у зависности од локације и квалитета градње.
Стефан Мишковић је навео да је дошло до повећања тражње за изнајмљивањем некретнина од почетка сукоба у Украјини.
“Дио Украјинаца и већи број Руса, углавном из ИТ сектора, је изабрао Црну Гору као дестинацију за живот и закупили су дугорочно значајан број станова. С обзиром на платежну моћ и повећање тражње, скока инфлације, дошло је и до раста цијена ренте на нивоу од 15 до 20 одсто”, казао је Мишковић.
Прецизирао је да се гарсоњере рентирају по цијенама од 200 до 270 евра, једнособни станови од 280 до 500 евра (неке супер луксузне варијанте чак и до 700 евра), двособни станови од 450 до 800 евра, а трособни од 700 до 2.500 евра.
Прочитајте још:
Због коментара да је Далиборка Уљаревић “ружна” Страдо Туровић пред судом!

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

