Чији је комплекс у згради „Вектре“: Државно, а Брковићево
Читав комплекс у згради “Вектре”, у Подгорици, у којем се налазе најзначајније државне институције, води се као имовина приватне фирме “Вектра Монтенегро” Драгана Брковића, гдје је стечај уведен прије три године.
Питањем евиденције државне имовине Државна ревизорска институција (ДРИ) бави се годинама, а ситуација са зградом “Вектре” у Подгорици тек је један од примјера.
Врховна ревизија је тако 2018. дала препоруку да се службена зграда коју користи Министарство просвјете упише у лист непокрености, али то није учињено до данас, шест година касније.
У електронској бази на локацији екатастар.ме не постоје и подаци за неке објекте које користи Министарство унутрашњих послова (МУП), поред осталих, гранични прелаз ГП “Затријебачка Цијевна – Грабон”. Тај ГП између Црне Горе и Албаније, који повезује Подгорицу и Гусиње, отворен је у августу 2021.
Закон о државној имовини ступио је на снагу у марту 2009. и њиме је прописана обавеза за органе и јавне службе чији су оснивачи Црна Гора, односно општине, да попишу, процијене и евидентирају непокретности које су у њиховој надлежности, и да у року од годину о томе доставе податке органу управе надлежном за послове имовине. Регистар државне имовине требало је да буде у функцији до љета 2010.
Државна ревизорска институција је већ два пута раније вршила ревизије (2011. и 2019. године) у области државне имовине и указала Скупштини и Влади на утврђене неправилности. С обзиром на то да и након извршених ревизија није био успостављан одговарајући електронски јавни Регистар непокретности државне имовине утврђен у члановима 46 и 47 Закона о државној имовини, ДРИ је поново 2023. извршила још једну ревизију успјеха – “Управљање Регистром непокретности државне имовине” и утврдила да поступак успостављања и управљања Регистром државне имовине још није у довољној мјери успјешан”, рекао је “Вијестима” сенатор ДРИ Бранислав Радуловић.
У односу на ту посљедњу ревизију, израђено је седам препорука, за чију реализацију су одговорни Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине (у том дијелу насљедник Министарства финансија) и Управа за државну имовину.
“Најважније су оне препоруке које се односе на непотпун (подзаконски) нормативни оквир, неодговарајући начин и поступак комплетирања података, систем контроле квалитета и раграничење државне имовине. Такође је наложено Управи за државну имовину да потпише уговоре о коришћењу непокретности у државној имовини са директним корисницима и другим субјектима којх сада нема”, рекао је Радуловић.
Према његовим ријечима, посебан проблем представља непостојећа процјена државне имовине.
“Усљед чега је дошло до поновног одлагања примјене Закона о рачуноводству у јавном сектору”, рекао је он.
Темом евиденције државне имовине, иако је то најављено, Одбор за економију, финансије и буџет, није се тиме бавио.
ДРИ ће, према ријечима Радуловића, крајем марта провјерити степен реализације издатих препорука и о томе поднијети посебан извјештај.
Препоруке “не чују” ни шест година касније
Службену зграду коју користи Министарство просвјете, а која се налази у близини Гимназије “Слободан Шкеровић”, у центру Подгорице, користе и Завод за школство, те јавне установе Центар за стручно образовање и Испитни центар.
У катастарској евиденцији, у дијелу гдје су наведени подаци о врсти права у односу на парцелу на којој се налази зграда, наведени су Црна Гора (својина), Умјетничка школа за основно и средње образовање “Васа Павић” (управљање” и Влада Црне Горе (располагање).
У дијелу у којем би требало да су уписани подаци о објектима на парцели, међутим, није уписано ништа.
“ДРИ је утврдио и да службена зграда коју, осим Министарства просвјете, користи и Завод за школство, ЈУ Центар за стручно образовање и ЈУ Испитни центар није уписана у лист непокретности, па Управа за имовину не располаже подацима потребним за упис у регистар непокретности. Препорука је да се зграда упише у лист непокретности”, наведено је у ревизији ДРИ из 2018. године.
Врховна ревизија тада је дала рок од шест мјесеци да се испоштују препоруке, али то није учињено до данас.
Шта је све власништво државе, али званично није
ДРИ је у ревизији успјеха о успостављању, вођењу и контроли евиденције државне имовине код државних органа из 2019. године, поред осталог, навела да “евиденција коју води Управа за имовину није потпуна”.
“Јер не садржи податке о државној имовини за све органе који је користе. Управа за имовину није предузимала активности како би обезбиједила да сви органи који користе државну имовину доставе потребне податке.
У појединим случајевима Управа за имовину није у могућности, усљед недостатка потребне документације за објекте чија се изградња финансирала из средстава донација, да изврши укњижбу непокретности у власништву државе”, навели су у тој ревизији, додајући да је такав случај са рецимо службеном зградом коју користи тадашње Министарство одрживог развоја и туризма, данас Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине.
У истој је згради Завод за хидрометеорологију и сеизмологију Црне Горе.
У ревизији из 2023. врховна ревизија установила је да у бази података Управе за некретнине не постоје подаци за објекте које користи ресор унутрашњих послова.
Како су навели, у базу Управе нема података за граничне прелазе Затријебачка Цијевна, Божај, Враћеновићи, у бази нема података ни за објекат Центра безбједности Бар – анекс објекта површине 73 метра квадратна, анекс објекта Одјељења безбједности Рожаје, у површини 251 квадрат, а у бази није и реконструисани објекат, Хангар авиохеликоптерске јединице у Голубовцима, површине 1.500 квадрата.
У случају граничног прелаза “Затријебачка Цијевна – Грабон”, објекат се види на Геопорталу (геопортал.цо.ме) и налази се на катастарским парцелама 2434/3 и 2433/4 (катастарска општина Горњи Затријебач). Такве парцеле, међутим, не постоје и у евиденцији у бази екатастар.ме, било директним уносом броја парцела и назива катастарске општине или кликом на опцију “пронађи парцелу на еКатастру”, на Геопорталу.
У “Извјештају о ревизији Предлога закона о завршном рачуну буџета Црне Горе за 2022. годину”, која је објављена прошле јесени, ДРИ је скренула пажњу да је ревизијом утврђено да се пословни простори на Римском тргу, зграда “Вектре”, “у којима Министарство рада и социјалног старања, Министарство економског развоја и туризма, Министарство здравља и Министарство капиталних инвестиција обављају своје послове, у катастарској евиденцији воде као имовина привредног субјекта ‘Вектра Монтенегро’ ДОО”.
“У поступку ревизије се није могло утврдити који орган води евиденцију наведеног пословног простора, због чега се Државна ревизорска институција уздржава од мишљења по овом питању”, навели су у ревизији.
Зграда “Вектре” уписана је у ЛН 1147 (КО 1330/8, КО Подгорица И) и, према катастарској евиденцији, само је за зграду 3, за прву етажу подрума, наведено да је у својини Владе, односно Министарства финансија…
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: