ИН4С

ИН4С портал

Ципрас представио грчки предлог представницима ЕУ

1 min read

Грчки премијер Алексис Ципрас представио је данас предлог своје владе за „постизање корисног споразума“ с повериоцима.

626541_greek-prime-minister-alexis-tsipras-ap_ff

Ципрас је предлог представио у телефонским разговорима с немачком канцеларком Ангелом Меркел, француским председником Франсоа Оландом и председником Европске комисије Жан-Клодом Јункером.

Влада у Атини саопштила је да би тај предлог требало да доведе до „коначног, а не прелазног решења“ проблема с дугом Грчке на ванредном самиту ЕУ у понедељак, не прецизирајући да ли су то нови предлози које траже кредитори – Међународни монетарни фонд (ММФ), Европска централна банка (ЕЦБ) и Европска унија (ЕУ).

Вође држава зоне евра и влада у Атини, сутра ће у Бриселу изаћи с понудама „све или ништа“, у, изгледа, последњем покушају да се уклони велика претња изласка Грчке из економско-монетарног система јединствене европске валуте, што би без сумње имало веома лоше последице по зону евра, целу ЕУ, па и светску економију.

Ципрас вечерас путује за Брисел, навели су извори блиски грчкој влади и додали да је грчки премијер и јуче разговарао с Јункером.

Ванредном самиту ЕУ о Грчкој, који се у понедељак одржава у Бриселу, претходиће састанак министара финансија земаља зоне евра.

Исти извори су рекли да с Ципрасом за Брисел иде и министар задужен за преговоре с кредиторима Еуклидис Цакалотос.

Ципрас данас поподне разматра с члановима своје владе предлоге за самит у Бриселу, за које се верује да су нове варијанте предлога које су повериоци до сада одбијали. Грчка преговора с кредиторима о исплати раније обећане транше кредитне помоћи од 7,2 милијарде евра, а до 30. јуна треба да исплати 1,5 милијарди евра дуга Међународном монетарном фонду (ММФ), а већ од понедељка почиње исплата пензија и других редовних давања што је грчке банке већ довело до ивице пуцања.

Грчка и кредитори не могу да се договоре о условима за исплату транше којом је требало да се заврши пакет кредитне помоћи, уговорен још 2010. године. Главни камен спотицања су додатне реформе и уштеде које повериоци захтевају од Грчке, а она их у том облику не прихвата.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy