Чланство у НАТО могло би да запали Црну Гору
1 min readО пријему Црне Горе у чланство Северноатлантског савеза одлучиваће се на седници Министарства иностраних послова земаља Алијансе 1. и 2. децембра. Из НАТО-а стижу поруке да је обезбеђен консензус, што је донекле потврдио и црногорски председник Филип Вујановић, после сусрета са подпредседником САД Џозефом Бајденом на Самиту Брдо-Бриони у Загребу.
Вујановић је рекао да је Бајден, у име Сједињених Држава, пренео снажну подршку Црној Гори за чланство у НАТО-у.
Црногорска опозиција, међутим, верује да би чланство у Алијанси била историјска грешка црногорске Владе.
Андрија Мандић, председник Нове српске демократије, каже да би улазак Црне Горе у Северноатлантски савез била епохална и катастрофална грешка Владе, која би ту земљу сврстала на погрешну страну.
„Овом реализацијом политике Владе Црне Горе и подршком њихових савезника, Црна Гора ће бити сврстана као војни савезник на страну Турске, у сукобу на Блиском истоку, док се на другој страни налази Русија, наша савезница. Русија је држава која је и створила Црну Гору пре 300 година и захваљујући чијој помоћи је ова земља егзистирала као држава, у финансијском и сваком другом смислу“, каже Мандић.
Захлађење односа с Русијом
Александар Карасјов, научни сарадник на Институту за славистику руске Академије наука, каже да Русија није „фасцинирана“ проширењем НАТО-а, али да је учлањење у тај савез суверена одлука сваке земље, па и Црне Горе.
„Тежња ка чланству у НАТО сама по себи није разлог да се уводе санкције или тако нешто. Друга ствар је што Црна Гора није јединствена по питању евроатлантских интеграција. Политичка елита је за учлањивање у НАТО зато што то је први корак ка ступању у ЕУ, док су обични грађани углавном против. Треба такође имати у виду да позив НАТО-а не значи да ће Црна Гора сто посто постати чланица тог савеза: политичка ситуација би могла да се промени, јер у земљи постоји и релативно јака опозиција која се противи учлањењу у НАТО“, каже Карасјов.
Ипак, додаје он да, уколико Црна Гора ипак постане чланица НАТО-а, то ће довести до одређеног захлађивања односа између званичне Русије и Црне Горе. С друге стране, на односе двају народа неће утицати, сматра Карасјов, јер већина црногорског становништва гаји симпатије према Русији.
Црна Гора није потребна Алијанси
Политиколог Владимир Трапара са Института за међународну политику и привреду сматра да би пријем Црне Горе у НАТО за ту земљу значио удаљавање од Србије и српског идентитета.
„То је био кључни мотив Ђукановићевог режима за улазак Црне Горе у НАТО — осећај угрожености од Србије, не само у безбедносном, већ и у идентитетском смислу“, каже Трапара за Спутњик.
Према његовом мишљењу, са гледишта скромног војног потенцијала Црне Горе, та земља није потребна Алијанси.
„Међутим, оно што је Американцима важно јесте да доврше свој ’балкански дизајн‘, који је остао недовршен у току 90-их година, и подрже постојање и стабилност што више ’вештачких држава‘. То су земље које нису националне у правом смислу те речи, које су мултиетничке и које се заснивају на такозваној ’изградњи нације‘. Ако имамо у виду да су Црногорци као нација у својој земљи мањина, Црна Гора се уклапа у дефиницију такве ’вештачке државе‘, па самим тим САД има интереса да је прими у НАТО и приведе крају своју идеју ’балканског дизајна‘“, објашњава Трапара.
Скупштина Црне Горе усвојила је Резолуцију којом се подржава улазак државе у НАТО. Она међутим не прецизира да ли ће коначна одлука бити донесена на референдуму, што тражи већи део опозиције, или ће се о томе још једном, у завршници процеса придруживања Алијанси, изјаснити парламент.
Позив на протесте ако не буде референдума
Лидер Нове српске демократије Андрија Мандић верује да би било природно да о тако важном питању одлучује народ.
„С обзиром на то да Влада у Подгорици зна да је већина народа против интеграција у НАТО, они ће сигурно покушати неки превртљив начин, рецимо гласањем у парламенту, да Црну Гору сместе тамо где јој није место“, каже Мандић.
Према његовом мишљењу, уколико би званична Подгорица одлучила да се о овом питању одлучује у Скупштини, а не на референдуму, наишли би на велики отпор грађана Црне Горе.
„У таквом сценарију, Нова српска демократија и странке које се противе чланству у НАТО организоваће велике протесте, како би се супротставили намери црногорске Владе да, супротно вољи већине и без референдума, покушају да Црну Гору угурају у тај војни савез“, поручује Мандић.
И политиколог Трапара верује да би избегавање црногорских власти да се о чланству у НАТО-у одлучује демократским путем, на референдуму, изазвао бунт народа.
„Такав потез могао би бити иницијална каписла за још веће протесте од оних које смо до сада видели, а који би могли запалити Црну Гору“, закључује Трапара.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
https://youtu.be/Wjej84yv58A?t=1281
milo umiljela mu zmija u mozak dabogda…
Бијаше ли ово несретни Сава који поби највише својих братственика а чији су наследници и баштеници ови данашњи изроди почевши са Милом на челу
Херојским отпором до краја разгонити банду мрских злотвора!
Нек’ вечно хучи Сутјеска, нека се бије љути бој! Антифашисти морају проћ’!
https://www.youtube.com/watch?v=foLw7yuDuGg
nebojsa juskovic i ostali patriotski politicari da pokrenu protest protiv NATO uclanjenja CG.
Neso je je nasa bratska veza sa Rusijom
Referendum bi bio pokraden kao i prethodni !Zbog toga je pametnije ostaviti odluku krnjem parlamentu ,da se pojedinacno izjasne i ponesu teret odgovornosti za ono sto neminovno slijedi! Ta odluka nece imati nikakvu validnost jer NATO_a biti nece a samim tim ni Crne Gore u njemu…Zivi bili pa vidjeli…
Kada je privatni posjed Crna Gora bolje receno Milo Djukanovic u pitanje svemu se treba nadati.dokle ide Milo Djukanovic ne treba mnogo razlagati ali uvjek treba podsjecati,cak se pozivaju migranti u stvari novi porobivaci svjeta da se nasele u njegov Montenegro.To smo iz istorije dobro naucili a evo i u stvarnosti dozivjesmo da Djilasove rijec postanu i stvarnosrt ,“kad ne bude Srba berograd cemo naseliti i Ciganima“.
Da je vlast spremna na svasta vidjeli smo u nedavnim demostracijama u Podgoric,gdje se samo dva ili tri dana nakon posjet Nato Sekretara obrusila horda SAJ jedinica na narod koji ga drzi na grbaci a oni to svoje parazitsko zivljenje iskalili tako sto su ispalili toliko suzavca da je doslo dotle da se moglo i ocekivati trovanje sa nesagledivim posledicama.
Nalogodavci iz Eu i Amerike su toliko otisli daleko da se obrusavaju na sve moguce sizofrenicne nacine u zastrasivanju svakog ko im se na tom putu nadje,nasi ce ih do zadnjeg u tome podrzavati,ali zaboravili su da li ce i narod slijediti svoje diktatore ,zvao se on Djuknovic Vicici ili Merkelova i Olander to nije uopste za diskusiju.Ciljevi su im isti jedino0 su nacini djelovanja razliciti.
Не у моје име латиници у исписивању мог отпора НАТО завојевачима!
Задуженима за маркетинг у Студентској асоцијацији Мировног покрета (па и у ДФ-у) још једном!
Браћо, док не одбаците латиничну искључивост којом вам је мозак неосјетно преломила и у ватиканско-евроатлантски калуп угурала Милова титоистичко-језуитска просвјета, остаћете на истом послу, руку под руку са Монтенегринима, као својеврсни крижари западног тоталитаризма у злој работи ”чишћења” посљедњих писмених трагова изворног ћириличног идентитета нашег народа из јавног живота Црне Горе. Како вас није стид да своју главну поруку исписујете десет пута већим латиничним словима, а назив своје асоцијације, коју – гле, не називати по српски – удружењем (!) десетоструко ситнијим знаковима ћириличног писма! Да ли нам то поручујете да смо у овој борби ми ћириличари, које зовете на своје протесте, десет пута мање важнији од вас латиничара? Било да је овакво ниподаштавање нашег заједничког насљеђа израз ваше небриге, непросвјећености или злураде намјере, такво пљуцкање по нама којима је ћирилица на срцу једнако је безобразно.
Otkad je to maximum 25% građana većina?