Човјек је роба кварљива

Емило Лабудовић
Пише: Емило Лабудовић
Писма са села којег више нема:
Самообманут да је апсолутни господар планете (а вируси???), човјек је још од силаска са гране, прве запаљене ватре и првог пећинског цртежа свијет око себе посматрао, тумачио и доживљавао искључиво кроз призму сопствених мјерила. Чак је и Бога, творца и Сведржитеља свега, тврдњом да га је „Бог створио по свом лику“ у неку руку самјерио – собом.
Од Протагоре који је тврдио да је „човјек мјера свих ствари“ до Горког коме је човјек „тако гордо звучао“, човјек је човјечанству био и још увијек јесте – универзум.
То, додуше, важи само за човјека као појам и идеју, филозофску категорију и врховни принцип, док је човјек као јединка категорисан мјерилима која су на много нижем вриједносном нивоу и далеко од „мјере свих ствари“.
Јер, искуство, колективно и индивидуално, упозораа и учи да човјек као појединац или дио колективитета може да досегне оне најузвишеније вриједносне коте али исто тако и да се суноврати у њихове најмрачније дубине и поноре. Ријечју: да покаже ону своју страну која вједочи да је, упркос свим еволутивним и цивилизацијским узлетима, у суштини – животиња.
Несклон дубљим анализама и филозофском гледању на ствари, народ је ту читаву лепезу човјековог друштвеног испољавања сажео у једну тврдњу акскоматске снаге која гласи: човјек је роба кварљива. То заправо значи да чак и кад у неке друштвене околности уђе наоружан све самим врлинама, временом покаже своју несталност и склоност повођењу за оним прималним инстиктима међу којима су грабеж и никад утољења глад за гомилањем најдоминантнији. Историја нашег кретања „између клања и орања“, нарочито ова скорија, пружа небројене доказе да све може да се поквари, али ништа као човјек.
А ово „наше“ почело је прије осам деценија. Дошли су из шуме, одрпани, гладни, израњавани, али пуни слободе и снова о правди, социјалној и оној другој, једнакости, браству, хуманости… Отјерали су оне који су се богатили на туђем зноју или, као што би рекао њихов неприкосновени идол и творац темељног друштвеног концепта, Карл Маркс, „израбљивања човјека по човјеку“.
Протјерали краља и отаџбину а упоставили доживотног предсједника и домовину, прогласили Бога неважећим, религију за опијум, а опили се сном рају на земљи у који ће се стизати искључиво уз партијску књижицу, Манифест и Капитал. А онда су убрзо поскидали шињеле и мантиле а шуму замијенили Дедињем, Бледом, Игалом… Непоколебљиви идеалисти и занесењаци, спремни да себе дају за друге, брзо су схватали да су, ипак, себи најближи, и постепено су почели да личе на оне које су до јуче прогањали. Социјализам по мјери човјека све је више постајао слика у кривом огледалу, по мјери одабраних и изабраних. И крчаг је ишао на воду, бушан и са свих страна начет, све док се није разбио и „отишао низ Пишине стране“, како би то рекли староподгоричани.
А онда су се појавили они. Млади, полетни, занесени, спремни да небо досегну, исправе „криве Дрине“ и зарђалу друштвено – привредну композицију погурају новим колосијеком. Обучени у изношене фармерке, излизане „старке“ и џемпере са рол крагном и „ве“ изрезом, били су дјеца „лоших политичара“ која су обећавала дуго сањано прољеће које је требало да смијени туробну јесен а запарложену геријатрију која је воњала на непотизам, корупцију и неспособност, пошаљу у историју. И кренуло је, вратила се вјера у боље (и у Бога), вратио се и елан, али… за кратко. Листер, „Армани“, виски, „марлборо“, скупе дестинације и јефтине љубавнице, мецедеси, јахте, љетовања од Нице до Дубаија… и све се опет вратило на старо.Заправо, на горе, јер претходници су ипак нешто и оставили а ови су се показали као рој скакаваца који пустоши све пред собом и претвара у пустињу. Чак ни Бог није остао поштеђен јер су хтјели да га преведу у свој „клан“. У који од три постојећа, још није утврђено.
Али, како ничија није до зоре, није ни њихова. Јесте да је свака година њиховог „газдовања“ била као седам гладних, али би и прође и њихово. Са првим јесењим лишћем попадаше и они као нагњиле крушке и опет се учиње као да дођоше бољи. А на челу им само отјелотворење божје понизности и богобојажљивости, скрушености, самарићанске доброте и визионарског провиђења. Маниром и вокабуларом подсјећао је на старозавјетне пророке, а носио је и ореол миропомазаног и благословеног. На хљеб да га намажеш. Али, „шта је човјек а мора бит’ човјек“, рекао би Владика Раде. Не годину, него ни мјесец честито није саставио а већ је показивао да није онај којег смо примили за свога и дали му себе. Што није стигао да згази – пљунуо је, што није пљунуо – опсовао је, што не наружи – проказа, преобуче се и презу опанке, одбаци своје а пригрли „своје“: све у свему, од нечега што је обећавало – ништа на видику. Или, као што налаже закон математике: све што се множи са нулом, даје нулу, а са негативом, негативу. Ипак, нешто му се мора признати: на брзина кварења коју је постигао могао би да му позавиди и његов претходник са којим је, иначе, у врло трпељивој кохабитацији.
А за њим нахрупила група „младих који обећавају“! Нијесу у шињелима, али страшно личе, нијесу у „листеру“ и „Арманију“, али као да јесу, не хуле на Бога, али и не хају много за њега, за све су и ни за шта су, како им кад одговара, уза свакога су али сами себи су најближи. Украваћени и упарађени а још им коријен купуса зетског из дупета вири (да опростите због коријена)! Хтјели би и да су грађани и свенационалисти, патриоте и „извршиоци налога“, родољупци али не и србољупци, ао заправо су – среброљупци. Глуме како предводнику држе скуте и рукаве а заправо га водају као мечку по вашарима и држе се власти као пијан плота. Углавном, једни те исти, као јаје јајету, једнако брзокварећи и дуготрајући у таквом стању и поимању ствари као им и сви претходници. С њима нам свако данас личи на јуче, а сјутра не обећава богзна шта ново.
И да се вратим на почетак ове приче. Ако је човјек мјера свих ствари и ако гордо звучи (што бих се ја овако неук свађао са Протагором и Горким), онда мјерено овим „нашим“ (од Алексе до Дритана, са све Здравком у колони) испада да су нам га баш тијесно скројили. Али, све се тјешим мишљу да се све што је тијесно – брзо и опара.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


„UGLAVNOM JEDNI, TE ISTI… “
GENIJALNO !
NADAJMO SE DA CE BRZE „OPARATI“ NEGO SVI
DOSADASNJI ISTI.
DIVLJENJE I POZ.
E, moj Emilo jos kad bi oni, kome je ovo, sto si napisao upuceno, shvatili poruku, pa ni, po jada, sto su dosad grijesili, ukoliko bi okajali grijehe, i krenuli Bozijim putem.No, sumnjam u to, sto ti lijepo napisa, covjek je kvarljiva roba.
Bravo Emilo, uvijek uzivanje procitati tvoje tekstove. Bas tako, sve sto je tijesno brzo se para. Neka se izlizu ove sorosevske utvare, gadno ih je vidjet pa sve sa kravatama, ne treba ih micati neka se dobro pohabaju.