Црква мијења људе, а људи – свијет
1 min read28. јула читав наш народ прославиће велики јубилеј, 1030-годишњицу крштења Руса. Тада је свети равноапостолни кнез Владимир направио историјски избор, изабравши да се крсти, и паганство замијени православљем.
“Ово је несумњиво најзначајнији догађај у историји Русије. И на општем, и на личном плану. Промјене које су се десиле у личности кнеза Владимира (он је говорио: Био сам животиња, и постао сам човјек) карактеришу и промјене које су се догодиле у читавом нашем народу”, рекао је на конференцији за новинаре шеф Одјељења Синода Руске православне цркве за односе са друштвом и медијима, Владимир Легојда.
“Политичке границе, које раздвајају наше државе, не би требало да цијепају и наша срца. Веома је важно да очувамо јединство, које проистиче из наше заједничке вјере. Руска православна црква није црква Руске Федерације. Упркос данашњим турбулентним временима, морамо схватити да смо браћа, а овај празник треба да истакне заједничке вриједности”.
Центри прославе ће бити Москва, Кијев, Минск, Кишињев, и други велики градови у земљама које су под патронатом Руске православне цркве. Делегације помјесних православних цркава посјетиће и Москву, и Кијев. У руској престоници ће патријарх Кирил, по први пут ће на отвореном, служити свечану литургију на Саборном тргу. Са трга, свечана литија ће се упутити на Боровицки бријег, гдје је и подигнут споменик кнезу Владимиру.
У претходном периоду патријарх Руске православне цркве је овај празник прослављао на обалама Дњепера. Међутим, традиција је морала бити прекршена, а сам процес обиљежавања празника коригован, због тренутне политичке ситуације у Украјини.
“Срце Његове Светости жали што не може да се моли заједно са својим вјерницима у Кијеву. Али он је сигуран да ће све ово брзо проћи, те да ће наступити вријеме када ће моћи да посјети Кијев. Ово је његово дубоко унутрашње увјерење, и оно за шта се искрено свакодневно моли”, рекао је патријархов прес-секретар, свештеник Александар Волков.
У међувремену, из Кијева долази вијест да тамошње власти на сваки начин покушавају да ограниче прилив ходочасника током празника. Негативну позадину стварају и дуготрајни покушаји украјинских политичара да прекину духовне везе са Москвом, и добију аутокефалност Украјинске православне цркве.
“Надамо се да ће се заједничким напорима читавог православног свијета ово јединство очувати. Осим личних амбиција, ситних сујета и људских страсти, нема разлога да се ово јединство разбија”, подсјетио је Владимир Легојда.
А, на питање да ли сама црква може у овом случају утицати на политичаре, одговорио је: “Црква мијења људе, а људи – свијет”.
Јелена Чинкова: КОМСОМОЛЬСКАЯ ПРАВДА
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Тада је свети равноапостолни кнез Владимир направио историјски избор, изабравши да се крсти, и паганство замијени православљем.
I napravijo najvecu greshku podijelivshi nordijsek narode. Kako tada, tako i danas Ruski narod ispasta sto im Vladimir pljunu na predake i na stare Slovenske bogove, I povjerova Romejima, u uze “curse” Romeja ka I ovi nasi kmshije Iliri Rashani I njihove vodhje Nemanjici.
Otada pa do dans svi ispastamo na ovijem linijama razdora.
Kome treba Romejska Religije? Nekome odista, ama sto? Da se obija oglavu svijema, eto…
Rusi treba da proglase dan kajanja kad je Vladimjer ostavijo svoje pretke I zhivopisne I duhovne Nordijseke Bogove. Od tada pa do ovoga vijeka, u svaki vijek pojedno 20 milijona Rusa nestane. Demantuj ako mozhe.