ИН4С

ИН4С портал

Црквено благо на мети лопова

1 min read

Crkva Sv. Spasa_800x600

Широм Црне Горе, посебно на њеном приморју, „љубитељи“ старина „истражују“ и копно и подморје. Раде то током жарких летњих месеци, а још више током зиме, када је предео уз море пуст и када имају доста простора за „маневар“. Чине то како би се домогли вредних ствари, па се крађе културно-историјског блага дешавају у континуитету.

Приобални део је најугроженији јер обилује сакралним, музејским и другим објектима у којима је похрањено огромно благо из бурне прошлости ових крајева.

Лопови су охрабрени чињеницом да се слабо или готово никако није улазило у траг онима који су раније проваљивали у ове објекте, па су на мети нарочито сеоске цркве уз путеве и мало подаље од насеља. Тако је у Новосељу, изнад Петровца, из Цркве Светога крста, која је вешто откључана, однет новац верника. Слично се догађало код Сутомора, у селима Грбља, где све више људи посећује цркве и оставља новац на за то предвиђеним местима.

  • Дрвене иконе се мање краду, јер лопови знају да ће бити откривени током њихове продаје. Али, зато се краде црквени мобилијар, претежно сребро, ако га има, које се продаје пошто буде изливено – говоре у истрази.

Краде се практично у континуитету, а лопови су измицали правди. Занимљиво је да никада није расветљена највећа пљачка досад, она у Музеју старог капетана у Баошићима. У камену кулу изнад магистралног пута у шумарку који је скрива, лопови су упадали у више наврата. Покрадено је око 2.000 експоната које је покојни капетан Мирослав Штумбергер скупљао готово цео век. Махом су сви били везани за море, бродове и подморнице на којима је скромни Словенац провео свој радни век. Своје благо је завештао општини херцегновској.

Провалници су упадали и у Цркву Светог Еустахија у Доброти крај Котора. Крали су вредне слике. Тада су ухваћени малолетници, али они „школовани“ лопови нису одустали.

На мети крадљиваца је и археолошко благо Црне Горе. Раније су нестајале експонати из музеја, и то они највреднији из грчког и римског периода, а у последње време у „моди“ су амфоре, чија је цена и до 5.000 евра. У подморју, и поред нешто строже контроле надлежних, и даље влада хаос. Черупају се покретни делови потонулих бродова, чије су локације на интернету, па се лакше долази до њих. Лопови имају лажне легитимације разних савеза и удружења у случају да буду ухваћени.

Досад су крађе само – констатоване. Објекти у којима се чува благо заштићени су углавном у градским зонама, док су сеоско подручје и скровите увале уз море идеално место за „рад“ крадљиваца.

Православни храмови

Пажњу лопова посебно привлаче православне цркве у залеђу обале. У три периода готово је десетковано благо чувене иконописне школе „Рафаиловић-Димитријевић“ из Боке которске. Вредне иконе су продаване широм Европе. Трговало се раније и деловима иконостаса, златним и сребрним крстовима, путирима, панагијама… Но како је техника напредовала, такви експонати сада су мање интересантни лоповима, јер остављају трагове који се лакше откривају.

Препродају гробна места

Лопови не бирају ни место ни време за акцију, што показује најновија „трговина“ старим гробницама у Петровцу.Лопови бетонирају старе раке, које су припадале мештанима који су давно умрли, како би биле камуфлиране и продају их онима који су се овде населили, а који за своје породице траже гробно место. У Црмници су лопови упадали у гробнице не би ли пронашли нешто вредно што је с покојником сахрањено. Са сеоских гробаља краду се чак и бронзане бисте покојника и други предмети од метала.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Црквено благо на мети лопова

  1. Drazava Crna Gora ima otvorenu granicu na moru od ulaza u Boku sve do granice na Adi Bojani prema Albaniji.Narocito preko ljeta obala je ptvorena za razne turiste -pirate i svercere,u svakoj omalenoj uvali ili plazi nalaze se desetine jahti koje po pravilu bnemoraju svi biti bogato turisti,koje niko ne kontrolise,postavlja se pitanje zasto.Moglo bi se o ovakvom vidu turizma nagadjati za i protiv ,medjutim otvorena granica je meki trbuh ili galebovo crijevo gdje je sistem prerade hrane brz i nesavrsen.
    Koji su razlozi da jedna nezavisna drzava drzi svoje Morske granice otvorenim to je pitanje za Vladu ,ali je mogucnost velika bilo za lopove i ove koji iznose nacionalno blago ,ali i one kojima je krijumcarenje svih vrsta zanimanje.
    Nije moguce da nijesmo u stanju i pored toliko brodova koji su ostali od bivse Jugoslavije nijesmo u stanju da to rijesimo ,po mom licnom misljenu ovo se radi namjerno,i svrhu necega sto moze samo naslutiti jer valjanih dokaza nemamo!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *