ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора и дуги пут у Европску Унију: Године празних обећања

1 min read

Илустрација

Посланици Европског парламента (ЕП) и Скупштине Црне Горе усвојили су данас заједничку Декларацију и препоруке Савјету за стабилизацију и придруживање у којој је поздрављен значајан напредак Црне Горе у процесу приступања Европској унији у 2024. години, укључујући привремено затварање три преговарачка поглавља на крају године, пише портал јавног сервиса РТЦГ.

Европски парламент је охрабрио Црну Гору, како стоји у тексту, да уз непрекидну и амбициозну посвећеност, каква је до сада показана, настави са напорима за затварање преговарачих поглавља током 2025. и 2026. године.

Додатно, чланови Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање Европске уније и Црне Горе великом већином су прихватили амандман посланика Европског парламента Матијаша Немеца и Тијса Реутена у ком се апострофира да Црна Гора треба да приступи ЕУ у наредних пар година, током тренутног мандата Европског парламента.

Како преноси портал РТЦГ, потпредсједник Одбора ЕП за Црну Гору Карло Ћићоли рекао је да су све земље јонско-јадранског региона у веома осјетљивој геополитичкој области.

„Ми смо регион који је вјековима припадао Млетачкој републици, и зато је важно да смо сви повезани у региону. И приоритет Владе Италије је да се центар гравитације у Европи пребаци са сјевера ка Медитерану, јер је то центар и срце Европе. То ће бити добро и за робу, и за становништво.“

Ћићоли је казао да је Црна Гора мала, али веома историјски значајна, а није заобишао ни да истакне своју улогу у процесу придруживања па је додао:

„Плава привреда, туризам и екологија главни су стубови Црне Горе. Када је ријеч о црногорској привреди, туризам је значајан сегмент, и ја сам лично учествовао у изградњи Стратегије ЕУ о слободним лукама, и ми морамо имати луке у том дијелу, и обезбиједити финансијске ресурсе како би се остварио раст Црне Горе у том погледу.“

Посланица Европског парламента Тсветелина Пенкова говорила је одрживом туризму као економском покретачу.

„Наша је дужност да се увјеримо да туризам неће само наставити да цвјета, већ да се стекну услови да туризам оствари одржив економски раст“, истакла је Пенкова уз констатацију да инвестирајући у одрживи туризам Црна Гора може одржати економски раст и очувати животну средину.

Коопредсједавајући ПОСП Дејан Ђуровић (НСД/ЗБЦГ) казао је да је на Црној Гори да на најбољи начин промовише одрживи туризам, који би допринио економском расту.

„Стратегијом развоја туризма 2022-2025 дефинисан је концепт развоја одрживог туризма“, истакао је Ђуровић.

Каже да је циљ од Црне Горе да направи одрживу туристичку дестинацију, која ће имати квалитетну понуду 365 дана у години.

Посланик СД-а Борис Мугоша саопштава да туризам у Црној Гори генерише високе приходе, али да се мора водити рачуна и о очувању животне средине.

„Ресурсе које имамо морамо адекватно валоризовати водећи рачуна о заштити животне средине.“

За подручје Велике плаже у Црној Гори каже да је то велики драгуљ Црне Горе.

„Сада се појављује Владина идеја да се тај простор да одређеном инвеститору, а потписује се уговор са једном државом гдје се он издиже у неким сегментима изнад нашег законодавства. Уз то, имамо и противљење локалне заједнице. То је велики проблем. Имамо низ спорних одредби а имамо и Споразум о стабилизацији и придруживајњу између ЕУ и Црне Горе, гдје се наводи да не смије да буде дискриминације према компанијама у земљи и онима из ЕУ. Морамо бити веома опрезни, ја јесам за инвестирање, али не за девастирање. Треба нам баланс између привлачења инвестиција и дугорочне одрживости“, рекао је Мугоша.

„На овако малом подручју имамо пет националних паркова, подручја која су под УНЕСКО заштитом, подручја која су на Рамсарској листи, због чега смо посебо одговорни према природи“, закључио је Мугоша.

Током првог дана трајања сједнице јуче је поручено да је Црна Гора остварила историјски искорак у преговорима са ЕУ.

Састанком су копредсједавали Томас Вајс, предсједавајући Делегације Европског парламента и Дејан Ђуровић, предсједавајући Делегације Скупштине Црне Горе.

Одбор је размијенио мишљења о односима ЕУ и Црне Горе и стању приступних преговора, а говориће се о Реформској агенди Црне Горе, са фокусом на реформу владавине права, укључујући изборне процесе. Тако се дуги пут Црне Горе према Европској Унији наставља, а временски неограничени рокови у „процесу придруживања“ пријете да умјесто о „годинама“ прецизније говоримо о деценијама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Црна Гора и дуги пут у Европску Унију: Године празних обећања

  1. I o Mlecima bi riječi ! Ima li međ ovim našim parlamentarcima neki vojvoda Draško da nam vjerno prenese utiske iz Strazbura ili ćemo nasijedat na ova obećanja,ludom radovanja ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy