„Црна Гора иде уназад са превенцијом ХИВ-а“
1 min readЦрна Гора иде уназад кад је у питању превенција ХИВ-а, оцијењено је из Друштва за борбу против сиде Црне Горе – Цазас и поручено да је потребно том темом бавити се цијеле године, а не само 1. децембра.
„И ове године се обиљежава 1. децембар, свјетски дан борбе против АИДС-а. Пишемо опет о проблемима, стигми и незадовољству због нивоа укључености надлежних институција у рјешавање овог проблема“, каже се у саопштењу Цазаса.
Превенција ХИВ-а, како поручују, мора бити реализована континуирано.
„Администрација не смије бити препрека остваривању задатих циљева стратешким документима! Чињеница да је се особе са ХИВ-ом и данас суочавају са великом стигмом – када су у питању здравствени радници/це али и када су у питању послодавци, колеге али и друштво уопште“, каже се у саопштењу.
Из Цазаса су рекли да је чињеница да политичке и/или руководилачке промјене у надлежним ресорима не смију утицати на остваривање најбољих интереса грађана. „Чињеница је да у Црној Гори не постоји сексуално образовање што резулира незнањем младих и стигмом упућеном ка ЛГБТ популацији као и особама са ХИВ-ом“.
Из те организације поручују да су, као вјечити активисти у области здравља, забринути за одрживост Националног одговора на ХИВ. „Забринути смо што умјесто корацима напријед, идемо скоковито уназад“. Они подсјећају да у Црној Гори не постоји психосоцијална помоћ и подршка и обука о терапијског писмености као дио терапије за ХИВ, што је пракса у свим развијенијим земљама.
„Све ово чини да ове године нећемо имати кампању поводом 1. децембра на какве смо навикли претходних година. Јер одбијамо да говоримо о ХИВ-у само 1. децембра“, поручено је из Цазаса.
Како додају, завршетак подршке Глобалног фонда Црној Гори за спровођење акционих планова двије Националне ХИВ стратегије 2005-2009 и 2010-2014, обиљежио је отпор надлежних институција за обезбјеђивање наставка стратешког и мултисекторског дјеловања када је у питању превенција ХИВ-а, што је била и остала обавеза државе након повлачења Глобалног фонда.
Конкретно, додају из Цазаса, изостала је подршка сервисима односно услугама које је цивилни сектор пружао у том периоду.
„И још конкретније, кључна одговорност лежи на одговорним људима у Министарству здравља који су одбили да угосте делегацију Глобалног фонда која је била у посјети Црној Гори у првој половини 2015. године, пред сам крај подршке која је престала у јуну 2015. године, што је био је јасан знак какав је став по питању наставка спровођења превентивних сервиса“, наводи се у саопштењу.
Како су рекли из Цазаса, чињеница је да се „сарадња“ сводила на константно дописивање и слање бројних писама и захтјева за рјешавањем нагомиланих проблема, створених управо због овако непримјереног понашања кључних људи у Министарству.
„Очекујемо од новог министра здравља, који је у претходном периоду док је био директор Фонда за здравствено осигурање показао висок степен разумијевања и жеље за сарадњом, да прекине овакву праксу у Министарству здравља и покаже да је овај проблем за ресорно министарство важно питање које треба ријешити на одржив и системски начин“, рекли су из Цазаса.
Како је оцијењено, сервиси не смију бити орјентисани ка пројектном финансирању.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: