ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора је изгубила спор против Хрвата,дужна да исплати 600 000 еура

1 min read

 stop

Црна Гора је изгубила спор против 13 Хрвата који су се од маја до августа 1992. године као заробљеници налазили у Сабирном центру Морињ код Котора и дужна је да им исплати 319.000 евра.

Међутим, сви су изгледи да то није коначна сума,  јер ће Подгорица морати да им и на име претрпљених душевних болова и страха изброји око 600.000 евра. Појединачна обештећења се крећу између 20.000 и 30.000 евра.

Виши суд у Подгорици осудио је четворицу бивших припадника Југословенске народне армије на 12 година затвора због дешавања у Сабирном центру у Морињу током 1991. и 1992. године, у којем ниједан заточеник није убијен. Ради се о Иви Гојнићу, Шпиру Лучићу, Иви Мензалину и Бори Глигићу, који већ издржавају казне.

Млађен Говедарица и Златко Тарле ослобођени су кривице,  јер по мишљењу суда није било доказа да су учествовали у мучењу заробљеника.

Још од самог почетка овог процеса црногорски борци рата деведесетих упозоравили су режим у Подгорици да је судски процес „чиста фарса“.

,,Који је то злочин у ком нико није страдао? Имамо случај да се као жртве појављују појединци који су виђени на ратиштима по Хрватској и Босни и својим рукама убијали наше саборце, црногорске резервисте. Поменућу само злочине које су направили у Чепикућама“ упозорава председник Удружења бораца Радан Николић. ,,Свакако да сам за то да се и они обештете за све оно што су преживели у Морињу, али се то не може поредити са голготом коју су доживели резервисти ЈНА из никшићко-шавничке групе. Они су у сплитској Лори свирепо мучени и ликвидирани, као и у другим логорима и казаматима“.

Иако је било најава да ће се Жупанијски суд у Сплиту одредити о злочинима хрватских паравојних формација над Црногорцима то се није десило. Реч је о 14 војника који су у овом казамату мучени током 1992. године. Требало је да процене да ли у изјавама саслушаних сведока и преживелих жртава тортуре које су им проследиле колеге из Црне Горе има елемената за процесуирање.

,,Ништа се није померило са мртве тачке! Чекали смо мјесецима да та обећања почну да се остварују, али узалуд. Двадесет две године покушавамо да правду истјерамо на чистац“ каже Николић. За покретање истраге у случају „Лора“ потребно је да врховни државни тужиоци Хрватске и Црне Горе измене проблематични споразум о сарадњи и гоњењу починилаца кривичних дела ратних злочина, злочина против човечности и геноцида. Њега су 2006. године потписали тадашњи државни тужиоци Младен Бајић и Весна Меденица. Тај документ, нажалост, не препознаје ратне злочине почињене у Хрватској над црногорским држављанима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *