ИН4С

ИН4С портал

Дјеца у Црној Гори иду гладна у школу

1 min read

Илустрација

Свјетски дан социјалне правде Црна Гора дочекује са 8, 6 одсто  апсолутно сиромашних по процјени МОНСТАТ- а  за 2013.год сто значи да 53. 000 људи живи испод границе сиромаштва са 186, 45 евра мјесечно.

siromaštvo

„Може се рећи да у Црној Гори скоро половина становништва живи у зони сиромаштва. Просјечну црногорску породицу чини 3,2 члана, а просјечно је запослено 1.2 члана , што значи да је просјечна црногорска породица која прима просјечну плату  сиромашна.  Ако знамо да је највећи број запослених у сектору трговине, угоститељства и грађевине гдје је просјечна плата око 300 евра што значи да по одраслом члану породице имају мање од  186 евра што их доводи испод линије екстремног сиромаштва“, реаговао је волонтерски тим фондације Банке хране.

Трећина незапослених високошколци

Просјечна плата у Црној Гори прелази једва половину потрошачке корпе .Тренутно у Црној Гори имамо око 48. 000 незапослених , а трећина су високошколци.

У Црној Гори има око 30. 000 пензионера чија пензија не прелази апсолутну линију сиромаштва која је 186 евра.

Siromastvo-kontejner

Социјална примања грађана су заиста понижавајућа и крећу се од 63 до 125 евра . Мјесечно цетворочланој, односно петочланој породици преостаје да потроши 90 односно 80 центи дневно.

„Корекција социјаних примања која је извршена у јануару ове године  је за свега  неколико центи промијенила досадашња помоћ социјално угроженим грађанима. Сматрамо да је то забрињавајуће и да показује незаинтересованост државе да помогне најугроженијим становницима наше земље“, саоштили су они.

Сазнање да је Министарство рада преусмјерило 400 000 евра са позиција социјалне помоћи за Туристичку организацију ЦГ је заиста шокантно.

Из Банке хране предпостављају да се ради о планираној уштеди услед функционисања  социјалних картона која је условила смањивање великог броја нелегалних корисника социјалне помоћи.Тај износ је свакако  могао бити искоришћен на много кориснији начин.

Црна Гора нема Народне кухиње у већим градовима икако су потребне   угроженим грађанима како би имали барем један топли оброк дневно.

Дјеца из социјално угрожених породица иду гладна у школу и неопходно је што прије  увести бесплатне ужине у школи.

Како би имали  основне животне намирнице и хигијенска средства најугроженијим породицама су потребне социјалне продавнице.

Велики број  социјално угрожених породица нема ријешено стамбено питање ,  склониште за бескућнике је оно што Црној Гори реално треба.

Банку Хране посебно забрињава чињеница да се породице које једном склизну испод линије сиромаштва, веома тешко и споро излазе из ове тешке ситуације и да се сиромаштво преноси на њихову дјецу.

 

Стратегија против сиромаштва стоји у фиоци

Влада држи у фиоци Стратегију за борбу против сиромаштва и не осмишљава ништа   што  би дјеловале на узроке сиромаштва , тј на незапосленост и ниске зараде и пензије.

Посебно тешке последице по социјалну правду у Црној Гори имала је неуспјешна транзиција и неолиберални модел капитализма, који је довео до масовног затварања фабрика и армије незапослених.

Дуготрајно битисање у зони ектремног сиромаштва директно негативно утиче и на образовање, здравстену заштиту , што додатно смањује шансу дјеци из сиромашних породица да се укључе на тржиште рада, на коме има све мање тражње за радном снагом. Банка Хране свакодневно добија информације да је у последњих пар мјесеци примјећена веома динамична емиграција становништва са сјевера ка земљама ЕУ гдје тразе азил и посао.

siromastvo

Експанизја насиља, употребе алкохола, коцке и клађења, дуга, доводи све већи број породица до пуцања , што ствара нове социо-патолошке девијације у друштву. Самохране мајке без ријешеног стамбеног питања и без посла постају тешки социјални случајеви, а њихова дјеца без шанси за нормалан живот.

Свјетски дан социјалне правде  који се обиљежава 20 .фебруара  у читавом свијету је дан када се сјетимо колико је солидарност важна и запитамо се  шта ми као поједнинци можемо учињети за оне који су имали мање среће од нас.

Али ово је  и дан  када  држава треба да преиспита  колико је урадила до сада  и шта све треба и мора да уради за своје грађане који су у стању социјалне потребе.

Упркос тешкој економској ситуацији, не треба заборавити да особа која живи у сиромаштву је заправо дискримисана јер не ужива основно људско право .Зато борба против сиромаштва представља дугорочни циљ сваке озбиљне државе.

Сврха обиљежавања Свјетског дана социјалне правде је преузимање одговорности за остваривање „друштва за све „, како је забиљежено у резолуцији којом се успоставља Свјетски дан социјалне правде .

ДНП: Ситуација у Бијелом Пољу забрињавајућа

Координациони одбор Демократске народне партије Бијело Поље, на последњој одржаној сједници констатовао је да је економска ситуација у граду забрињавајућа.

„Највише што брине чланове бјелопољског одбора ДНП је велика стопа незапослености у нашој општини која ових дана достиже рекордне бројке. Поражавајућа је чињеница да је на евиденцији Бироа рада велики број оних са факултетском дипломом који чекају да добију прилику за запошљење, па уопште не видимо оправданост постојања високошколских образовних установа у Бијелом Пољу.  Родитељи издвајају значајна средства за школовање своје дјеце, међутим на тржишту рада за њих нема мјеста“, казао је Светисав Перишић.

Он је подсјетио да је Бијело Поље красила индустријска зона у којој су били смјештени гиганти машинске, текстилне и прерадјивачке индустрије. Сви се сјећамо: Вунарског комбината, Бјеласице, Ленке, Имака, Прве петољетке, Младости и Полипака, од којих нажалост није остало ништа.

„Данас имамо само празне хале и катанце на улазним капијама који су симбол двоиподеценијске владавине Демократске партије социјалиста у Бијелом Пољу. ДНП позива државно тужилаштво да коначно покрене истрагу и утврди ко је одговоран за пропаст великог броја предузећа и крах комплетне бјелопољске привреде. Тужно је да све то продје некажњено и да највећу цијену умјесто оних који су довели до тога, данас плаћају млади људи који су остали без перспективе у Бијелом Пољу“, поручио је Перишић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Дјеца у Црној Гори иду гладна у школу

  1. 53. 000 људи живи испод границе сиромаштва са 186, 45 евра мјесечно.+

    48. 000 незапослених , =90 односно 80 центи дневно.Crna Gora na pocetku dvadesetprvog vijeka i vladavine 25 godina podkomunistickih ideologija a zagovarali su pecenu telad zlatne kasike da zivimo bolje i naravno MI ZNAMO KAKO

    Ako ovo nijesu argumenti da se vlast mijenja pored svega ostalog sto su radili da se ne nabraja sem nerazjasnjenih ubistava onda nema spasa ni drzavi ni narodu.
    Medjutim izgleda da od toga nema nista.jer razmisljanje ovog naroda je za naucno posmatranje.Obicno se pred izbore raspravlja pomocu nekih dijagrama bice +2 % vise ili manje za ili protiv ove vlasti,u ovakvim situacijama iole normalni narodi ne misle o ovakvim vladaocima oni su ili proslot ili zatvor ili giljotine nekad davno,kod nas se to drukce gleda

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy