ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора лидер региона у скривању бројки: Нико не зна како се троши буџет

1 min read
У области управљања јавним финансијама, Црна Гора је најгора у региону

Влада се руга грађанима

Црна Гора је, по укупним оцјенама напретка у реформи јавне управе далеко од лидера у региону и налази се на на претпосљедњем мјесту према налазима регионалног мониторинга у оквиру WеБЕР пројекта, саопштио је предсједник Управног одбора Института алтернатива (ИА), Стево Мук.

Најбољи резултати који је Црна Гора остварила односе се на стратешки оквир за реформу јавне управе, искључиво због формалне укључености цивилног друштва у процес праћење спровођења реформе јавне управе, кроз Савјет за реформу јавне управе, што је изузетак у региону.

У области израде и координације јавних политика, Црна Гора је на претпосљедњем мјесту по укупном рангирању, у првом реду због недостатка информација о раду владиних комисија, као и потпуног изостављања информација означених степеном тајности из дневног реда сједница Владе. Организације цивилног друштва у Црној Гори су најкритичније у региону када је ријеч о начину на који се спроводе јавне расправе, као и односу према њиховим коментарима и приједлозима у владиним радним групама.

У области службеничког система и управљања људским ресурсима, кључни проблеми се односе на недоступност информација о службеничком систему, непостојање законског ограничења процента ангажованих на одређено вријеме, несразмјерна оптерећења кандидата за посао у јавној управи. Недовољно прецизно уређен систем зарада, са превише сложеном структуром додатака који могу значајно утицати на износ коначне зараде, а чији лимити и процедуре одлучивања нису увијек јасно одређени су допринијели лошем рангирању Црне Горе у овој области.

У области која се односи на одговорност у јавној управи, цивилно друштво у Црној Гори је најкритичније у региону када је ријеч о начину на који су дефинисани и како се примјењују изузеци од права на приступ информацијама, који су проширени посљедњим измјенама Закона, као и слаба примјена правила о проактивном објављивању информација. Перцепција НВО је да се најчешће у региону суочавају са пробијањем законских рокова за достављање информација и највише плаћају за њихово достављање, док је Агенција за зашититу личних података и слободан приступ информацијама добила најлошије оцјене за рад од свих институција са сличним надлежностима у региону.

У области пружања услуга, Црна Гора је опет на претпосљедњем мјесту због слабих резултата у перцепцији доступности и приступачности јавних услуга. У региону, само грађани БиХ имају горе мишљење од нас о томе да ли се у претходне двије године смањило вријеме потребно за остваривање управних услуга, тек једна трећина грађана зна да управа нуди е-услуге, а од оних грађана који су користили е-услуге у Црној Гори, само једна трећина је и успјела да оствари услугу (34%).

У области управљања јавним финансијама, Црна Гора је најгора у региону. Кључни проблеми се односе на недостатке у извјештавању о извршењу буџета, недостатак информација о учинцима јавне потрошње и непостојање званичне верзије “буџета за грађане” на националном нивоу. У свим осталим земљама региона доступно је више информација о раду унутрашње ревизије у односу на Црну Гору, док је рад Државне ревизорске институције критикован због слабе сарадње са цивилним друштвом, као и због садржаја и структуре извјештаја о ревизији.

Истраживање је спроведено у периоду од септембра 2017. до септембра 2018. године и односило се на аспекте јавне управе са којима грађани имају највише додира, као и оне који су најважнији за рад цивилног друштва и односе се на доступност информација и укључивање грађана у доношење одлука.

Истраживање је дио трогодишњег регионалног пројекта „Унапређење капацитета цивилног друштва Западног Балкана за мониторинг јавне управе (WеБЕР), који финансира Европска унија, а суфинансира Краљевина Холандија. Циљ пројекта је јачање капацитета, учешћа и значаја организација цивилног друштва и медија на Западном Балкану у заговарању и утицању на креирање и спровођење реформе јавне управе.

WеБЕР спроводи мрежа коју, поред нас, чини још пет истраживачких центара из Албаније, БиХ, Македоније, Косова и Србије, чија је заједничка област дјеловања реформа јавне управе.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Црна Гора лидер региона у скривању бројки: Нико не зна како се троши буџет

  1. srbija 10 puta veca a budzet im 10 milijardi. crnoj gori budzet je dvije milijarde.proporcionalno u cg se bolje zivi. matematika jasna. srblji brisu suze od tuge.

  2. Juče sam pomenuo da niko ne žali što Steva Muka nema više na Javnom servisu, a evo ga isplivao ovdje sa svojim briljantnim analizama i blaćenjem Crne Gore. Ipak će nam najviše ostati u sjećanju po tome što je bio gost u svakoj izbornoj noći na TV Vijesti i zajedno sa voditeljima plakao posle rezultata. Zna li neko odakle je ovo bratstvo Mukovi?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *