ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора на челу Комитета министара Савјета Европе 2026.

1 min read

фото: Алексей Витвицкий/Спутњик

Црна Гора ће предсједавање Комитетом министара Савјета Европе отпочети у новембру 2026. године, када се очекује да на церемонији преузимања и званично представи приоритете свог шестомјесечног предсједавања. То се наводи у Информацији о предсједавању Црне Горе Савјетом Европе, објављеној на сајту Владе.

Предсједавање се завршава у мају 2027. године, сједницом Комитета на нивоу министара вањских послова која се, по правилу, одржава у држави која предсједава.

Одржавање Министарског састанка у Црној Гори у мају 2027. године чини предсједавање финансијски и логистички захтјевнијим, али и значајнијим, имајући у виду да би се радило о најважнијем мултилатералном догађају у организацији Црне Горе у нашој новијој дипломатској историји, преноси Спутњик.

Додатно, у склопу предсједавања се организују тематски састанци, такође на министарском нивоу, у складу са тематским приоритетима које држава дефинише за предсједавање.

Кључне обавезе МВП и система државне управе

Узимајући у обзир, са једне стране, захтјевност предсједавања и праксу осталих предсједавања, и са друге капацитете државне администрације, као и мали број људи у дипломатско-конзуларним представништвима, Министарство вањских послова отпочело је припреме у циљу постизања оперативне спремности за предсједавање.

Нужна благовремена припрема подразумијева како јачање капацитета унутар Министарства, тако и стварање ширег фунцкионалног међуресорног механизма за координацију и комуникацију, како би значајни напори и улагања резултатирали јачањем видљивости и учинка државе у мултилтералним оквирима.

Стога је важно правовремено формирање радног тима за координацију активности Црне Горе у контексту предсједавања, уз учешће свих релевантних ресора, који би укључио, између осталих, представнике ресора задужених за послове правде, људских и мањинских права, културе, медија, одрживог развоја, заштите животне средине, јавне управе, рада и социјалног старања, финансија, унутрашњих послова и полиције, као и осталих институција (попут законодавне и судске власти).

Током полугодишњег предсједавања Комитету министара, захтијева се често присуство министра вањских послова у Стразбуру, који је у том периоду предсједавајући Комитету министара.

„Стални представник Црне Горе у Стразбуру врши дужност предсједавајућег Комитетом министара на нивоу замјеника, који се састаје на недељном нивоу. Очекивана су и честа учешћа различитих носилаца највиших државних функција земље у Стразбуру. МВП, а нарочито ресорна министарства ће имати обавезе организације, а ресорни министри отварања бројних конференција, без обзира на то да ли је ниво учешћа министарски или експертски“, пише у документу Владе.

Активности ће се одвијати паралелно у Стразбуру и у Црној Гори.

Скупштина домаћин два састанка

Скупштина Црне Горе ће, у својству члана Парламентарне скупштине СЕ (ПССЕ), бити домаћин два састанка радних тијела ПССЕ.

Поред програма који ће бити у функцији испуњења задатих приоритета предсједавања, ту је и културни програм, који подразумијева редовна гостовања стваралаца у Стразбуру, а за шта ће бити потребно направити одвојени план активности у сарадњи са културним институцијама.

Технички аспекат припреме предсједавања је, такође, захтјеван, будући да подразумијева осмишљавање и израду визуелног идентитета предсједавања и стратешки приступ промоцији циљева и резултата предсједавања.

„Имајући све наведено у виду, црногорско предсједавање Комитету министара Савјета Европе је, без сумње, политички, организационо и финансијски најзахтјевнија обавеза новије црногорске дипломатије и прва оваквог обима“, наводе из ресора вањских послова.

РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *