ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора: Порука одраслима да чувају природу за млађе (ВИДЕО)

Реците НЕ загађивању наше планете, поручују млади аутори, Давид Бојанић, Матија Булатовић, Јован Мугоша и Петар Вукчевић, ученици седмог разреда Основне школе “Владо Милић” из Подгорице, у кратком еколошком филму “Разгледница са два лица”, који је, како кажу за блог Ћемовско поље, и први такав њихов рад.

aaaaa

Филм почиње оптимистично – након Гоогле претраге за појам “Монтенегро бјути”, дјечак ужива фотографијама најљепших црногорских пејзажа.

Иако млад, и он сам не вјерује у ту слику… Тада нас аутори суочавају са реалношћу, приказујући нам само оно чему смо сами допринијели и показујући нам како би заправо све могло да изгледа, када несавјесни грађани не би бацали смеће гдје стигну, наводи се у тексту на страници Ћемовско.ме.

“Боље да направимо десетак корака више до канте или контејнера, него да смеће бацимо на траву, у ријеку или на плажу”, поручује Давид Бојанић, један од аутора филма “Разгледница са два лица”.

Материјал за филм је сниман углавном у подгоричком насељу Доња Горица, у близини школе коју похађају млади аутори, те на обали ријеке Ситнице која је, каже Давид, посебно угрожена немарним односом према природи.

Осим порука које се провлаче кроз филм и у којима гледаоцу поручују како (не) би требало да одлажу отпад, како би умјесто да баце смеће гдје стигну, требало да учине који корак више и смеће однесу до контејнера или до канте за смеће, Давид за страницу Ћемовско.ме каже да би требало и да више возимо бицикла умјесто аутомобила – што је више могуће.

“Ми смо, на примјер, цијели филм снимили возећи се бициклима са једне локације на другу. Наша школа је релативно близу наших кућа, али већину нас возе родитељи, јер је много смећа, лоши су путеви, нема пјешачке стазе и многа дјеца морају ићи магистралом. Мислим да је много тога што раде наши грађани, а није примјерено 21. вијеку. И управо зато дјеца би требала, уз помоћ савремене технологије и друштвених мрежа које користе, да упозоре одрасле на то да природа коју загађују свакодневно није њихово власништво већ да тиме угрожавају оно што ми треба данаслиједимо и оставимо наредним генерацијама”.

А први корак који би требало да направимо, поручују аутори филма, је корак назад и повратак природи. А о поступку снимања и монтажи, Давид је рекао да га другови често питају како је научио основе монтаже, а он каже да је „Гоогле и њихов пријатељ и да се претражујући интернет свашта корисно може наћи“.

„Сви ми волимо игрице и друштвене мреже, али треба одвојити времена и за учење корисних ствари на нету“, казао је Давид за страницу Ћемовско.ме.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy