ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора предњачи по броју неријешених убистава

1 min read

Фото: РТЦГ/Архива

Навршило се 23 године од ликвидације истакнутог функционера СДБ-а Црне Горе Дарка-Белог Распоповића, што је још једном отворило питање неријешених убистава у Црној Гори. Док се полиција свакодневно мучи са организационим и кадровским питањима, а политичке борбе оптерећују сектор безбједности, отвара се питање колико је уопште могуће очекивати помак по питању рјешавања злочина из ранијег периода.

Посебно када су у питању убиства која су се догодила прије двије или више деценија, нових доказа, а да јавност зна, веома је мало а не зна се ни има ли кредибилних свједока, преноси РТЦГ.

Од деведесетих година прошлог вијека, у атентатима су страдали безбједносни функционери, новинари, спортисти, чланови подземља а било је и случајних жртрава у мафијашким обрачунима. Помака у истрагама нема много, а кримининални кланови, посебно которски, међусобе сукобе пренијели су далеко ван граница Црне Горе. Имајући у виду десетине неријешених злочина, Црна Гора предњачи у региону када је овај неславни биланс у питању.

Убистава повезана са црногорским криминалним обрачунима било је у земљама региона, Аустрији, Турској, Грчкој…

Упркос обећањима политичара да ће биланс бити поправљен, утисак је да званична Подгорица, када је ова тема у питању, не може неким посебним резултатимада се похвали пред Бриселом.

Посебно брине што се до данас не зна ко је налогодавац убиства Душка Јовановића, али и полицијског функционера Славољуба Сћекића. Страдали су и Распоповић и Горан Жугић, савјетник некадашњег црногорског предсједника Мила Ђукановића, али истрага до данас није довела до починалаца.

У изјави за Портал РТЦГ, предсједник Интернационалне полицијске организације (ИПО) Црна Гора Иван Пекић наглашава да нам се не смије дешавати у будућности да нам сектором безбједности управљају полицијски службеници, за које постоји основ сумње да су сарађивали са криминалним клановима.

„Велики број нерасвјетљених убистава у Црној Гори нам говори да су потребни нови правци реформе цјелокупног система безбједности, почев од деполитизације, децентрализације и декриминализације. Потребно је дефинисати смјернице за реформу система безбједности са посебним фокусом на полицију, која се бави расвјетљавањем ових најтежих кривичних дјела ‘убистава’. Изузетно је важно спровести измјене легислативе, увести нове органе унутрашње контроле, ‘полиција у полицији’, спровести реформе полицијског образовања и обуке, на примјер, полицијску академију у Даниловграду промјенити у Криминалистичко-полицијску академију“, оцијенио је Пекић.

Како је рекао, пошто до данас нијесу расвјетљене десетине убистава у Црној Гори, потребно је направити посебно одјељење или сектор унутар Управе полиције које ће се бавити истраживањима тих нерасвјетљених убистава како би правда била задовољена.

„У односу на деведесете године сматрам да је порастао интегритет црногорске полиције, међутим због маћехинског односа према веома важном државном органу, Влада Црне Горе мора да усвоји ‘Стратешки план развоја црногорске полиције’, како би постигла боље резултате у односу на ове данас (са посебним фокусом на нерасвјетљена убиства). Потребно је ургентно модернизовање и унапређење полиције, како нам се не би дешавало, као у прошлости да нам полицијски службеници носе похабане униформе, остају без службених возила и раде за минимална примања“, казао је Пекић.

Према његовом суду, мањак службеника полиције у сјеверном дијелу Црне Горе, недостатак средстава за рад, уз неусловне просторије за рад, само су неки од недостатака који су видљиви у јавности.

„Црна Гора је на путу успостављања правне државе и владавине права и као таква мора радити на успостављању квалитетнијих односа између наше полиције и полиција региона. Како би дошла до бољих резултата у расвјетљавању убистава у Црној Гори који веома оптерећују прошлост, садашњост и будућност. Оно што нам се не смије дешавати у будућности је то да нам сектором безбједности не смију управљати полицијски службеници, за које постоји основ сумње, да су сарађивали са криминалним клановима, јер због таквог њиховог односа са криминалним организацијама није ни могло доци до расвјетљавања одређених убистава у Црној Гори“, закључио је Пекић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net