Црна Гора припрема капацитете за прилив двије хиљаде миграната дневно
1 min read
Зелена ливада дочекаће хиљаде миграната, ако одлуче да се преко Црне Горе домогну запада у потрази за бољим животом, објавиле су подгоричке Вијести. Очишћена парцела у Никиној ували, код граничног прелаза Божај са Албанијом, свједочи да би могле да се остваре прогнозе многих званичника да ће и Црну Гору запљуснути избјеглички талас.
На мјесту које је Влада раније одредила за евентуални прихват избјеглица постављена је и трафо-станица, а ливада је окружена са 14 рефлектора. До „Никине увале“ путује се око пола сата уским сеоским путем, како пишу Вијести, на којем би се тешко мимоишла два аутомобила, а последњих 100 метара пута је недавно насути макадам.
Неколико цивилних службених аутомобила унутар пустог круга бивше војне касарне у селу Зогање, код Улциња, не упућују на закључак да би и сједиште граничне полиције могло постати база за мигранте.
Могућност промјене транзициоине руте миграната из Македоније, преко Албаније и Црне Горе и даље ка Европској унији, недавно су најавили и високи европски званичници.
“Иако се прича о цифри од око двије 2.000 људи дневно, касрана физички не може да прими више од 1.000. Помињу се и неки шатори… Важно је да се касарна релативно брзо може трансформисати у прихватилиште, јер има комплетну инфраструктуру”, казао је извор “Вијести”, не желивши да му се помиње име.
У Владиној информацији о поступању надлежних у случају већег прилива миграната и избјеглица пише да се обављају “детаљне припреме” у Никиној ували.
“Сходно анализи ризика и процјенама Оперативни тим врши детаљне припреме на дијелу границе Црне Горе и Албаније у зони одговорности Одељења граничне безбједности, конкретно на дијелу Никине увале (у непосредној близини граничног прелаза Божај), која је у досадашњем периоду кориштена за прелазак миграната и избјеглица из Албаније у Црну Гору у већем обиму (броју)”, пише у документу.
Незванични извор “Вијести” из граничне полиције тврди да су мигранти до сада долазили у Црну Гору углавном преко Божаја.
У Владином документу пише и да држава “припрема капацитете за прилив у просјеку 2.000 лица дневно”.
“Постојећи капацитети за смјештај миграната и избјеглица у Црној Гори су Центар за тражиоце азила – 80 мјеста, Прихватилиште за странце – 50 мјеста и ЈУ ‘Љубовић’ – 25 мјеста… Адаптирањем објеката полиције Кренза (Подгорица) и Зогање (Улцињ) добио би се капацитет око 500 мјеста. У наведеним смјештајним објектима, било би обезбијеђено око 650 мјеста. Такође, формирала би се шаторска насеља од 1.000 мјеста на различитим локацијама сходно процјени тренутне ситуације”.
Министарка рада и социјалног старања Зорица Ковачевић казала је у четвртак, након сједнице Владе, да немају званичну информацију да ће Црна Гора постати дио миграционе руте, али да се припремају за њихов долазак.
“Пратимо шта ради ЕУ и које преопруке даје, тако да према свим тим кретањима и ми предузимамо активности“, рекла је Ковачевићева.
Она је казала да су у дневној комуникацији разматра све могућности евенутаног прилива избјеглица.
“Ако се то деси, Влада ће имати посебну сједницу на којој ћемо разговарати о закључцима везаним и за евентаулну нову руту кроз Црну Гору или евентуално доношење одлуке у вези са границама…”, казала је Ковачевић.
Ђека каже да је Улцињ спреман, а не зна за камп у Зогању
Предсједник Општине Улцињ Фатмир Ђека казао је да је град спреман за мигранте.
“Не би нам био први пут да отворимо врата људима у невољи”, казао је он “Вијестима”.
Навео је да је у редовном контакту са републичким штабом за ванредне ситуације. Он је рекао да не зна да ли је касрана у Зогању планирана за камп.
Мјештани Зогања подијељени су по питању да ли мигрантима треба дозволити боравак у Улцињу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

