ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора сигурно уточиште за лица која су приморана да напусте своје домове

1 min read

Министарство унутрашњих послова у сарадњи са УН системом и УНХЦР-ом дуги низ година даје снажан допринос стварању сигурног амбијента за збрињавање и интеграцију избјеглица. То је констатовано на састанку министра унутрашњих послова Данила Шарановића И вршитељке дужности шефице представништва УНХЦР-а у Црној Гори Стефание Краусе.

„Црна Гора је деценијама уназад препозната као држава широм отворених врата према избјеглицама, које уточиште из ратом захваћених области траже управо у Црној Гори. Како смо деведесетих година прошлог вијека збринули на десетине хиљада избјеглица из региона, тако смо отворили границе и за држављане Украјине“, казао је министар Шарановић на састанку.

Шарановић је изразио захвалност на подршци коју УНХЦР пружа институцијама у Црној Гори, у првом реду Министарству унутрашњих послова, већ пуне 32 године.

„Резултати које остварујемо плод су не само наших напора већ чврсте дугогодишње сарадње, коју из године у годину оснажујемо новим пројектима и активностима“, казао је министар.

Како се наводи у саопштењу МУП-а, вршитељка дужности шефице представништва УНХЦР-а у Црној Гори Краусе похвалила је напоре Министарства унутрашњих послова у области политике према избјеглицама, али и тражиоцима међународне заштите – азила. Посебно је истакла важност усклађености Црне Горе са спољном и безбједносном политиком ЕУ када је пружање привремене заштите лицима из Украјине у питању.

„Канцеларија УНХЦР-а у Црној Гори у Министарству унутрашњих послова види кључног партнера када говоримо о збрињавању и заштити избјеглица, зато врло радо пружамо своју експертизу у креирању нормативног оквира и спровођењу активности на терену“, саопштила је Краусе.

Састанак је био прилика и да се саговорници осврну на организацију заједничке конференције поводом обиљежавања 10 година ИБелонг кампање и покретања Глобалне Алијансе за окончање апатридије која ће се одржати средином новембра у Подгорици.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *