Црна Гора заборавила свој Историјски институт

Раденко Шћекић (Фото/ приватна архива)
Једна од најважнијих, ако не и најважнија научна институција у Црној Гори је њен Историјски институт који се по пројектима, научноистраживачком раду налази у самом врху не само „домаће” већ и „међународне памети”. Његову важност и значај нико јавно не оспорава, али прећутно га „издржавају” на кашичицу, па је несхватљиво зашто држава не поклања довољну пажњу овако важној институцији.
О каквој је институцији реч довољно говори да је Историјски институт Црне Горе најстарија научна институција у држави, основана 1946. године. Под њеним окриљем, од 1948. године континуирано излази и најстарији научни часопис у Црној Гори „Историјски записи”, који је настављач традиције „Записа” из 1927. године. Садашњу редакцију „Историјских записа”, између осталог, чине светска имена као што су Гидеон Грајф, Дејан Јовић, Хатиџе Оруч…
Институт планира и бројне активности, а његови истраживачи, магистри и докторанди, месецима одлазе у сличне институције и архиве сакупљајући тамошње благо, дајући му научну ноту, штампајући вредне и јединствене књиге… Сви пројекти, боравак истраживача у не само земљама окружења доводе у питање даљи рад, јер тешко да је озбиљни истраживач у могућности да се посвети раду ако су му једва обезбеђени (неадекватан) смештај и исхрана, а о другим потреба да се и не говори.
Са директором ове институције др Раденком Шћекићем недавно је разговарао и амбасадор Србије у Црној Гори Небојша Родић.
„Ново руководство, на чијем сам челу, перманентно ради на оздрављењу најстарије научне институције у Црној Гори. Напоменућу да смо од јануара 2024. најактивнија јединица Универзитета Црне Горе. Проактивно смо оријентисани и нова управа је у том периоду организовала пет научних скупова, а потписали смо и пет меморандума о сарадњи са најзначајнијим институцијама у држави, као и институцијама у региону. Имамо потписан меморандум са Историјским институтом Београд”, каже директор Шћекић за „Политику”.
Ова научна институција има кадрове из различитих области: историје, политикологије, медија, геополитике, миграција, историје уметности…
„Упркос бројним резултатима које смо за кратко време постигли, чини нам се да држава недовољно уважава и недовољно примећује наш рад, што за последицу има, пре свега, проблеме финансијске природе. Необичан је такав однос државе, односно ресорних министарстава према институцији од националног значаја”, наводи Шћекић. Додаје да су пред њима бројни пројекти који чекају боље дане и више слуха државе. Шћекић додаје да је Историјски институт Универзитета Црне Горе титулар права над полуострвом Лесендром и активно ради на пројекту његове ревитализације у сврхе места за научне конференције и слично.
„То је велика развојна шанса на коју држава не обраћа пажњу”, поручује наш саговорник. „Желим да верујем да ће држава имати више слуха за наше пројекте, научноистраживачки рад и подршку за наше идеје за организовање научних конференција.”
Од планова Шћекић издваја: публиковање архивске грађе и ранијих капиталних издања Историјског института, као и нових издања, покретање низа научних пројеката, организовање конференција, округлих столова и промоција књига, као и значајније умрежавање са институцијама у региону и свету. За све те потребе Историјског института Црне Горе, каже Шћекић, неопходно је издвајање релативно малих новчаних средстава у износу до стотину хиљада евра на годишњем нивоу, што је миноран издатак за државу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

