ИН4С

ИН4С портал

,,Црногорац“ 1871: Слава и вјечити помен у српству јуначкијем душама који изгинуше за вјеру и отаџбину своју

1 min read
Нека је мир пепелу њиховом, а слава и вјечити помен у српству јуначкијем душама њиховијем, написао је цетињски лист ,,Црногорац'' 1871. године, преносећи вијест да је на Цетињу одржан парастос српским борцима за слободу који су херојски пали на Граховцу на Спасовдан 1858. године.

Паја Јовановић – Повратак чете Црногораца из боја

Нека је мир пепелу њиховом, а слава и вјечити помен у српству јуначкијем душама њиховијем, написао је цетињски лист ,,Црногорац“ 1871. године, преносећи вијест да је на Цетињу одржан парастос српским борцима за слободу који су херојски пали на Граховцу на Спасовдан 1858. године.

Лист је извијестио да је Спасовдан, дан славне побједе над Турцима, традиционално прослављен у пријестоници српске књажевине Црне Горе, као и да је након службе одржан помен палим херојима који су, како пише у тексту, дали своје животе за своју земљу и православље.

Битка на Граховцу, Фото: wikipedia

Прекјуче је прослављен овђе Спасовдан – дан славне побједе црногорске на Граховцу г. 1858. Послије службе Божје био је парастос јунацима вјечнога спомена, који изгинуше на јуначком бојишту за вјеру и отаџбину своју, објавио је цетињски лист.

У тексту се додаје да је помен палим српским херојима одржао митрополит Иларион Рогановић, а да је присуствовао и књаз Никола са својом пратњом, као и бројни Цетињани.

Лист ,,Црногорац“ 1871, број 16, парастос палим јунацима Граховачке битке

На парастосу је чинодејствовао преосвећени г. митрополит, а присуствовала је Његова Свјетлост кнез Никола са својом свитом, гг. војводе уз учешће цијелога становништва. Нека је мир пепелу њиховом, а слава и вјечити помен у српству јуначкијем душама њиховијем, закључио је ,,Црногорац“ у 16. броју који је штампан у мају 1871. године на Цетињу.

Прочитајте још:

Лист „Црногорац“ 1871: Свако чисто срце српско и словенско заигра на помен Граховца и Спасовдана – дана спасења Срба

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “,,Црногорац“ 1871: Слава и вјечити помен у српству јуначкијем душама који изгинуше за вјеру и отаџбину своју

    1. Montenegrini su unucici tih junaka ,koji danas ne znaju ko im je bio djed ,ali zato znaju koliko kosta gram kokaina na ulicnom trzistu.
      Jasno bili!!!

      5
      4
  1. Kakvo bi ponozenje bilo za svakoga Crnpgorca da neku bitku koju su srbi izvojevali proglasi svojom no nazalos takve bitke nemaju jer su s turadima zivjeli ljepota.Tobos postoji bitka na misaru ali posto je pijesma ispinevana 10 god ranije nema ni od toga nista

    4
    8

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *