Црногорско правосуђе – институција којој се не вјерује
1 min read
Мило Ђукановић са сарадницима
Најновији случај када је судија Вишег суда у Подгорици, Мирослав Башовић, одбио предлог Специјалног државног тужилаштва да у притвор пошаље наводног организатора четрнаесточлане криминалне групе Слободана Кашћелана и петорицу наводних чланова тог клана – Владимира Вучковића, Зорана Кажића, Милоша Радоњића, Крста Мароша и Дарка Прелевића – показао је сву заробљеност црногорских правосудних органа.

Повјерење грађана Црне Горе у правосуђе пада из године у годину.
Проценат грађана који имају повјерење у црногорско правосуђе, годинама уназад, креће се свега око једне трећине, што је катастрофалан податак.
Један од главних узрока тако лошег рејтинга правосудних органа је корупција и већинско увјерење грађана да поступак пред правосудним органима неће бити правичан. То је, између осталог, потврдио и извјештај за Црну Гору међународне организације Фридом хаус за 2020. годину.

Такође, један од главних индикатора степена незадовољства грађана Црне Горе правосуђем је и фрапантан податак да је Црна Гора рекордер када је ријеч о броју тужби поднијетих Европском суду за људска права у Стразбуру, по глави становника. Примјера ради, у прошлогодишњем извјештају држављани Црне Горе предали су 427 тужби, што је за 25 одсто више у односу на годину испред. То је 6,86 тужби на 10.000 становника, што је 13 пута више у односу на европски просјек.
Странке актуелне парламентарне већине, годинама уназад,указују јавности да је правосуђе у Црној Гори у катастрофалном стању.
Прије нешто више од два мјесеца, и премијер Кривокапић је посебно апострофирао овај проблем, истичући да правосуђе мора бити уређено по стандардима и препорукама Европске уније (ЕУ), којој држава тежи.
“Инсистирање на рјешењима која неће бити подржана од европских партнера су, морам рећи, у функцији политике, а требало би да су у функцији правне државе”, навео је Кривокапић на Твитеру.
https://twitter.com/profKrivokapic/status/1362020021745123335
Он је казао да парламентарна делегација Црне Горе мора што прије да посјети европске институције.
„И кроз конкретне примјере да им објасни да ми не можемо затворити поглавља 23 и 24 све док су на позицијама исти они због којих та поглавља годинама стоје незатворена”, додао је Кривокапић.
Требају нам институције којима неће фалити храбрости да државу заштите од криминала
С друге стране, посланик Демократског фронта и предсједник Законодавног одбора у Скупштини Црне Горе, Марко Ковачевић, истакао је за ИН4С да ће доношење нових тужилачких закона створити предуслове за коначни обрачун са организованим криминалом којег нема без правичног и објективног правосуђа.

„Надам се да ће се коначно доношењем нових тужилачких закона створити предуслови за обрачун са организованим криминалом. Неопходно је да институције буду ефикасне јер само ако су ефикасне могу бити европске. Нама није неопходно да сами закони буду идентични са европским законима колико нам је важно да имамо приближно ефикасне резултате и независне институције попут европских, којима неће фалити храбрости да државу заштите од криминала. То неће бити лак посао али важно је да се од нечега крене“, нагласио је Ковачевић.
Он је подвукао да тужилачки закони, међутим, рјешавају један дио проблема.
„Након тога идемо у решавање осталих проблема. И да нам акценат буде на томе да резултати буду европски јер нам то што ће норме бити европске не значи ништа, зато што је ДПС доказао да норме и њихова усаглашеност за европским законодавством уопште не гарантују заштиту државе и грађана од њиховог криминалног дјеловања. Зато морамо обезбједити ефикасније дјеловање судства и тужилаштва кроз које ће се доћи до оних резултата које грађани очекују“, закључио је Ковачевић у разговору за наш портал.
Нефункционално судство већ дуго паралише црногорско друштво
Из Социјалистичке народне партије (СНП) су нам рекли да је најновији случај пуштања чланова озлоглашеног кавачког клана на слободу, по одлуци судије Башовића, само још један примјер нефункционалности судства која већ дуго паралише црногорско друштво.
„Да ли се у овом случају ради о корупцији или о страху, остаје нам да нагађамо. У сваком случају, поздрављамо одлуку вијећа судија Вишег суда да одреди притвор овим лицима, која су осумњичена за тешка кривична дјела“, истакли су у СНП-у.

Овај случај, додају они, показује колико су потребне реформе у црногорском правосуђу и колико опасне последице оваква поступања појединих судија могу произвести.
„Захваљујући одлуци судије Башовића, неколико чланова ове организоване криминалне групе се домогло слободе. Борба против организованог криминала и корупције мора бити приоритет у раду свих органа власти, а сви они који принципијелно и одлучно раде на томе увијек ће имати пуну подршку Социјалистичке народне партије Црне Горе“, закључили су из СНП-а у изјави за ИН4С.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Mi vjerujemo Bašoviću i ostalim sm.adovima koje kupujemo za sitne pare!
Има ли ико са најгорње слике а да није смеће?
Da bi da svane dan da ove njuške ne gledam po portalima, ka da bi mi se anđeli pred oči obreli….
Milovo krivosude je leglo organizovanog kriminala korupcije nepitizma….
Naše tužilaštvo rimsko pravo ali sa sicilije.
Bez temeljnih reformi policije, sudstva i tužilaštva, nema sreće. Sve tri ove grane su u dubokoj sprezi sa kriminalcima. Tužno je da naši MLADI, HRABRI I POŠTENI POLITIČARI I POLICAJCI UHAPSE KRIMINALCE, A NEKE IZANĐALE, KORUMPIRANE DRTINE ih puste istog dana. Opet neki ministri čuvaju svoje dupe, pa neće kriminal da nazovu kriminalom.
Sekta.
Аман Кривокапићу, окани се шетњи по ЕУ адресама! Изгурај тужилачке законе одмах!
Povjerenje u crnogorsko pravosudje ne pada, nego je odavno palo, ali izgleda da je sad do vas doslo.
Drustvo pa i pravosudje je zarazeno korupcijom i nepotizmom. Nekada su ulogu igrale takozvane plave koverte, a kako se kriminal i mafija sirila i zahvatala sve pore zivota i vidovi korupcije su unapredjivani. Pa sada imamo ovo sto je konacno isplivalo i ogoljeno.
Prijete nam anarhija i haos.