Црвена звезда и Партизан спремни за приватизацију
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/zvezda-partizan1.jpg)
Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић пре неколико дана изјавио је да приватизација фудбалских клубова мора да се изврши „ма ко се томе противио“, као и да су се многи уплашили приватизације, управо зато што знају да ће се то и десити.
„Платићемо политичку цену, сићи с власти, али то ће морати да се реши“, рекао је Вучић.
Реагујући на Вучићеву најаву, потпредседник Црвене звезде Небојша Човић рекао је Танјугу да црвено-бели од првог дана подржавају концепт уласка приватног капитала, а да ли ће се то звати приватизација или продаја, видеће се кроз административно-финансијску регулативу.
„Модел приватизације отвара перспективу опстанка, развоја и спортског напретка клубова и зато га треба спровести што пре. Звезда је потпуно спремна да узме конструктивно учешће у свим активностима везаним за ову идеју“, изјавио је Човић.
Његово мишљење дели и председник Партизана Драган Ђурић.
„Подржавамо приватизацију Партизана и Звезде, то је једино решење које омогућава напредак клубова. На тај начин моћи ћемо да послујемо профитабилно. Приватизација би била најбоље решење и за државу и за клубове“, рекао је Ђурић у изјави за Новости.
Човић је истакао да у Звезди нема страха од приватизације.
„Нема разлога за страх уколико су намере искрене, уколико је искрено схваћено да у спорту не може више да се ради како се радило до сада, по принципу – држава даје паре, неко други троши, а када држава хоће да то контролише, онда смо љути на државу“, поручио је Човић.
За промене у начину пословања заложио се и Ђурић.
„Ми у Партизану смо у последње три године пословали са добитком, али промене су потребне и у начину функционисања“, јасан је први човек Партизана.
Закон о спорту који регулише приватизацију спортских клубова, према Човићевом мишљењу, у једном делу треба да буде промењен.
„Није спорно да су удружења грађана приватна, али без континуитета, јер су многи од чланова који су чинили удружење умрли, а није направљен механизам наследности, као што је то у Реалу или Барселони“, рекао је Човић.
Према његовим речима, држава је веома важан фактор у свему томе, јер клубови много дугују држави за порез, дугују државним банкама, то је већина клубова. Звезда сигурно јесте власник имовине, стадиона и пратећих објеката, али на државном земљишту, а према закону, забрањена је у спорту конверзија земљишта из права коришћења у право власништва.
„Када клубови дођу у велики финансијски минус, као што су дошли, очекује се од државе да покрије тај минус. Нећу да разматрам зашто је дошло до тога, али је потпуно нелогично да то у професионалном спорту ради сиромашна држава, посебно у фудбалу, који има значајну комерцијалну димензију и не би смео да буде у минусу“, поручио је Човић.
Он је нагласио да је значајан фактор и документација како би се добила јасна слика о томе како су нам велики клубови постали губиташи, и подсетио да је Звезда поднела детаљан финансијски извештај за период од 1996. године до краја 2012, са упоредном анализом како је то изгледало 1991. године, која је најтрофејнија у историји клуба.
Претходних дана медији су писали о томе да су за приватизацију Партизана и Звезде заинтересовани богати светски бизнисмени, међу којима је и власник Челсија, Рус Роман Абрамович, коме је интересантан бивши првак Европе и света.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Zvezdu neka kupi Pacoli a Partizan Keljemendi .