ИН4С

ИН4С портал

Црвени аларм за црногорско друштво: Сваки шести средњошколац на љековима за смирење

1 min read
Сваки шести средњошколац конзумира љекове за смирење ксалол, дијазепам и бенседин како би превазишао проблеме у школи, стресове и насиље, показало је истраживање Невладине организације дљЈувентас у оквору пројекта „Знањем до здравља“.

илустрација

Сваки шести средњошколац конзумира љекове за смирење ксалол, дијазепам и бенседин како би превазишао проблеме у школи, стресове и насиље, показало је истраживање Невладине организације дљЈувентас у оквору пројекта „Знањем до здравља“.

Истраживање је показало и да је 38,1 ученик изложен стресу свакодневно или неколико пута током седмице. Ученици првог, другог и трећег разреда истичу да је велики проблем и вршњачко насиље, које се најчешће дешава у самој установи или њеној близини.

-Око 17 одсто ученика средњих школа изјаснило се да користи љекове за снижавање стреса, опуштање мишића, напетости или за лијечење несанице из кућне апотеке (ксалол, дијазепам и бенседин). Најчешћи узроци стреса су обавезе у школи, емотивни проблеми и породични односи. Више од половине наставника основних и средњих школа не зна да постоји јасна одредба која дефинише одговорност запослених у школи, када је ријеч о рјешавању проблема вршњачког насиља – наводе из Јувентаса.

Сваки пети ученик, како додају, наводи да не тражи помоћ у случају вршњачког насиља, док сваки трећи наводи да се прво обрати управи школе.

Дјеца која се насилно понашају имају велику потребу за доминацијом над вршњацима (физички напади, омаловажавање и потчињавање). Тешко подносе неуспјех, препреке, правила, импулсивна су и раздражљива. Тешко подносе одгађање својих потреба, односно то раде по принципу сада и овдје. Понашају се агресивно према учитељима, родитељима и другој дјеци. Не прихватају различитости и нијесу толерантна. Могу изразити потребу за стицањем користи (материјалне) – објашњавају из Јувентаса.

Истраживање је показало да је 75,5 одсто младих пробало некада у свом животу алкохол, док сваки десети ученик активно конзумира неко алкохолно пиће.

-Тако да можемо видјети да је комплетни образовни и здраствени сиситем омануо у домену превенције алкохола. Дјеца која пију алкохол физички одрастају, али интелектуално знатно заостају. Код нас постоји Закон о забрани куповине и конзумирања алкохола на јавним мјестима, али се не примјењује – казао је Јован Дашић из Јувентаса.

Малољетним особама алкохол је приступачан у великој мјери. Свако четврто дијете је доживјело вршњачко насиље, а скоро једна половина наставника средњих школа наводи да се у овој школској години десило да су им се ученик или ученица пожалил и да су жртва насилног понашања.

У прошлој школској години, 25 одсто ученика и ученица 6,7. и 8. разреда основних школа навело је да је доживјело неки облик насилног понашања. Око 42,1 одсто наставника основних школа казало је да се у првом мјесецу ове школскегодине десило да им се ученик пожалио да је био жртва вршњачког насиља. У средњим школама тај проценат износи 26,8 одсто, док 20,4 одсто родитеља каже да им се њихово дијете обратило за помоћ у претходном мјесецу – истиче Дашић.

Психијатар и стручњак за зависнике у Специјалној болници за психијатрију у Котору Марина Рогановић истиче да дјеца све чешће експериментишу с разним опијатима и таблетама када дођу ситуацију да због стреса или психичких проблема не могу да нађу рјешење.

-Невјероватно је да толико дјеце каже да користи љекове за смирење. Као љекар имам обавезу да нагласим да дјеца од 15 или 16 година која су у фази развоја не треба да узимају психоактивне супстанце, јер услед конзумирања тих супстанци могу интелектуално стагнирати. Свака таблета је психоактивна супстанца, као и алкохол или дрога – наводи Рогановићева

Извор: Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Црвени аларм за црногорско друштво: Сваки шести средњошколац на љековима за смирење

  1. Direktor :“ Ima da se napiše Zapisnik sa sjednice Stručnog aktiva , požuri ! Jesi li napisao spisak za ekskurziju ? Šta je ovo ? Dje ti je plan za ovo , za ono i za ono od onoga ? A ima još puno toga i onoga da se uradi ! Ostaćes na sjednicu poslije , a prije toga dođi kod mene da se dogovorimo za sve ostalo ? Dje ces to ? “
    Pedagog : “ Idem na čas da vidim već jednom svoje učenike danas .“
    Kratka slika obrazovnog sistema danas .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy