ИН4С

ИН4С портал

Чувај се запада и када ти “дарове“ носи: Драган Петровић и Џевад Галијашевић у „Српском св(иј)ету“

1 min read
Како и на који начин се спроводи ''добронамерни'' утицај запада на ''српски свет'' и на његово разједињавање говорили су у емисији '“Српски св(иј)ет“ др Драган Петровић и Џевад Галијашевић, аналитичар и стручњак за безбедност.

Српски свијет

Како и на који начин се спроводи “добронамерни“ утицај запада на “српски свет“ и на његово разједињавање говорили су у емисији ‘“Српски св(иј)ет“ др Драган Петровић и Џевад Галијашевић, аналитичар и стручњак за безбедност.

„Запад је и кроз римско царство, као и кроз Угарску покушавао да изгради други политички народ, ново политичко друштво кроз градњу босанских цркава, босанских банова… Намера запада је да Србе одвоји од Срба; покушавају да обнове ту идеју након Дејтона, а опстати и даље после онолико притисака, није било једноставно. Закони су за слабе, а ми смо слаби, мали и сиромашни. Лако нас је посвађати и поделити, расправљамо се међу собом, пред нама су тешки дани. Република Српска је била фактор и демократске равнотеже и стабилности, једина стабилна и аутономна државотворна структура у Босни и Херцеговини, па зато запад жели да се обрачуна са њом“, рекао је Галијашевић, објашњавајући како је запад утицао на Републику Српску, али и на Федерацију Босну и Херцеговину.

Он сматра да је сарадња Бошњака и Срба једина забрањена политика у Босни и Херцеговини, као и то да запад има толики утицај да се ова два народа никада не могу договорити о изградњи заједничке државе.

„Босна и Херцеговина није држава, она је простор на којем све обавештајне структуре запада путем обавештајно-безбедносне агенције координирају са једним циљем, неоснаживања српског фактора у геополотичком балканском и ширем смислу, као и то да Русија не ојача свој утицај у Босни и Херцеговини“, сматра Галијашевић.

Др Драган Петровић утицај западне силе коментарише кроз паралелу некадашње владавине Трампа и данашње Бајдена, те сматра да је знатно боља геополитичка ситуација била за време Трампа који се истицао по томе што је у први план стављао интересе америчке националности, као и интересе обичног грађанина.

„Садашњи тренутак је незгоднији стратешки од претходног од када је био Трамп. Афирмативна ствар је да Република Српска постоји и да се бори више од четврт века за опстанак. Босна и Херцеговина је врло лабава између федерације са елементима конфедерације. Има два ентитета. Нема никакве логике да Босна и Херцеговина постоји у Федерацији Југославији, а да када Југославије нема, она буде унитарна, а да је притом, она сама Југославија у малом. То су нонсенси. Из тих центара моћи се инсистира да се разбије Југославија, али да Босна и Херцеговина мора да остане унитарна“, сматра Петровић, али и не сакрива свој позитивни став о Републици Српској, иако, каже, да није баш идеалан, али је повољан, као и то да се Српска добро држи у оквиру својих капацитета.

Утицај западне силе није ограничен само на Републику Српску и Босну и Херцеговину, како би се уздрмао српски свет, већ и на Косово и Метохију, као аутономну покрајину.

„Многи сматрају да је Косово окупирана земља, али Србија мора ићи тим путем да никада не прихвати ту окупацију. Србија треба да преговара, али наравно да мора да постоји црвена линија, о којој је неукусно говорити, али се ти ставови стално морају понављати. Више активности никада није било на одмет на овом плану. Оно што јесте проблем који ја видим у овом моменту јесу извори терористичких претњи и организација у обликовању геополитичких односа за интересе западних сила. Тероризам је нестао са радара као претња“, говори Галијашевић и разматра тренутну ситуацију са мигрантском кризом, којих је, неминовно, распоређено по БиХ на разним местима.

Он истиче и да је Србија данас премрежена западним службама, а да су учесници и Сорошеви медији који носе епитет експозитура западних обавештајних служби. Сматра да је велика жеља запада, коју он и потенцира, само дискретно, да Косово буде држава, чиме и уцењују Србију ударима на Републику Српску, Црну Гору, тражећи од њих попустљивију политику и разумевање за западне интересе.

Док се Србија непрекидно окреће модернизацији која је слична као на западу, попут усвајања закона о родној равноправности, запад нас непрекидно гура ка литици провалије.

Иако је Петровић оптимиста што се тиче Републике Српске, за Косово и Метохију каже „да нас западне силе плаше перверзним начином да, поред оснивања Косова, креће формирање и Велике Албаније. Нама се ништа не нуди, већ се само маше“.

Он закључује да смо доведени у ситуацију која није добра, управо због притиска запада, која стално захтева признање тзв. Косова.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Чувај се запада и када ти “дарове“ носи: Драган Петровић и Џевад Галијашевић у „Српском св(иј)ету“

  1. Promoteri ,,antifašizma“ nijesu mogli da se zamjeraju Njemcima. Sagradili im spomenik u Podgorici, u kasarni Masline. A četnicima spomenik ne može. Tako fašisti promovišu antifašizam. Tako su crvene maniture i olinjali, izanđali odrpanici, sa imenima ,,kulturnih stvaralaca“, decenijama lagali djecu i kreirali atmosferu ,,antifašizma“. Govna fašistička.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy