ИН4С

ИН4С портал

Чувар нацистичког логора се извинио жртвама холокауста

1 min read
Бивши чувар нацистичког логора коме се суди у Немачкој због саучесништва у убиствима извинио се жртвама холокауста, истовремно рекавши да није имао избор када је тамо распоређен.

Бивши чувар нацистичког логора коме се суди у Немачкој због саучесништва у убиствима извинио се жртвама холокауста, истовремно рекавши да није имао избор када је тамо распоређен.

„Хоћу данас да се извиним онима који су прошли кроз тај пакао лудила и њиховим ближњим. Тако нешто никад више не сме да се догоди”, рекао је 93-огодишњи Бруно Деј у свом последњем исказу током суђења на коме се изрицање пресуде очекује у четвртак.

Кроз исказе сведока схватио је, како је рекао, „цео обим свирепости” дела почињених у логору Штутхоф на северу Пољске. „Хоћу да поновим да се никад нисам добровољно пријавио да служим у СС или у неком концентрационом логору” и додао да не би отишао тамо да је имао могућност то да избегне.

Бруно Деј оптужен је за саучесништво у хиљадама убистава док је био чувар логора Штутхоф који се налази 40 километара од Гдањска, између августа 1944. и априла 1945. године. То је један од првих нацистичких логора изграђених ван Немачке.

Према тужилаштву он је подржао ужасна убиства, посебно јеврејских затвореника. Његов адвокат Штефан Ватеркамп тражио је данас поништење суђења или у најгорем случају условну затворску казну у складу са законима за малолетнике на основу којих се њему суди јер је имао 17 година за време тих догађаја.

Треба узети у обзир чињеницу да служење у концентрационим логорима у то време није сматрано злочином, рекао је адвокат. Око 65.000 људи умрло је у Штутхофу, углавном Јеврејке из балтичких земаља и Пољске.

Последњих година Немачка је осудила више бивших есесоваца због саучесништва у убиству, показујући строгост, додуше закаснелу, свог правосуђа, наводи агенција Франс прес.

Немачка тужилаштва и судови су проширили на чуваре логора оптужбе за саучесништво за убиства, које се раније односило само на особе са високим положајима у нацистичкој хијерархији или директно умешаним у убиства.

Први такав случај био је поступак против Џона Демјањука, бившег чувара логора Собибор, коме је 2011. изречена казна затвора од пет година. Он је умро 2012. пре него што је суђење завршено, преноси Бета.

Прочитајте ЈОШ:

Због смрти генерала Сулејманија, Иран погубио шпијуна ЦИА

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy