ИН4С

ИН4С портал

Чувари кинеског народа и градитељи свјетског мира

1 min read

Ауторски текст војног аташеа у амбасади НР Кине пуковника Цао Ђијафенг-а

Данашњи свијет све више постаје заједница са заједничком будућношћу у којој смо међу вама ми, а међу нама сте ви. Предсједник Си Ђинпинг је 21. априла 2022. године први пут предложио „Глобалну безбједносну иницијативу“ на церемонији отварања Годишње конференције Боао форума за Азију, залажући се да све земље свијета треба да подржавају заједнички, свеобухватни, кооперативни и одрживи потпуно нови безбједносни концепт, те усвоје свеобухватан, систематичан и динамичан дијалектички приступ сагледавању питања глобалне безбједности и заговарају употребе колективне безбједности за рјешавање глобалног дефицита мира. Ова иницијатива јасно даје одговор на питање једног времена и историјско питање: „Какав концепт безбједности је потребан свијету и како све земље могу да остваре ту заједничку безбједност?“. Она јасно изражава инсистирање Кине на путу мирног развоја и заједничке изградње хармоничног и симбиотског међународног безбједносног поретка. Ова иницијатива пружа нове смјернице дјеловања за елиминисање основних узрока међународних сукоба, даје одговор на међународне безбједносне изазове и промовише мир и развој у свијету. Она пружа нови пут имплементације за рјешавање глобалних безбједносних дилема и јачање управљања глобалном безбједношћу и доприноси бољој реакцији на њих захваљујући кинеској мудрости. Ова иницијатива је такође јавно добро које је Кина дала као допринос управљању глобалном безбиједношћу и показује дипломатске одговорности Кине као једне од водећих свјетских сила у новој ери. На новом путу, Кинеска народноослободилачка армија је спремна да ради заједно са војскама других земаља на одржавању мира у свијету, унапређењу универзалне безбједности, постизању заједничког просперитета и доприносу изградњи заједнице са заједничком будућношћу за човјечанство.

Комунистичка партија Кине је 1. августа 1927. године покренула устанак у Нанчангу и тако је рођена Кинеска народноослободилачка армија. Од тада, народна војска под вођством Комунистичке партије Кине херојски се посветила историјској бујици тражења ослобођења и среће за кинески народ и тражења независности и препорода кинеске нације. Кинеска народноослободилачка армија је више од 90 година пролазила кроз ратне вихоре, савладавајући препреке и подносећи огромне жртве, и постизала славне побједе једну за другом. На том путу, Кинеска народноослободилачка армија је држала корак са развојем дијела Комунистичке партије Кине и кинеског народа, израсла у тој борби, унаприједила своје наслијеђе и структуру, као и побољшала нивое револуционарности, модернизације и регуларизације. Улазећи у нову еру, Кинеска народноослободилачка армија, под вођством Централног комитета партије са предсједником Си Ђинпингом као њеним језгром, темељно је примијенила предјседникову Мисао о јачању војске, темељно примијенила војно-стратешке смјернице за нову еру, и придржавала се принципа изградње јаке војске кроз политику, јачања војске кроз реформу, јачања војске кроз науку и технологију и јачања војске кроз развој талената. Затим, за вођење војске у складу са законом, фокусирање на обуку и припрему за рат, убрзање модернизације војне теорије, војно организационе форме, војног кадра и наоружања и опреме, убрзање развоја механизације, информатизације и обавјештајне интеграције. Такође, обезбиједићемо да се стогодишњи циљ изградње војске оствари до 2027. године, у основи реализује модернизација националне одбране и војске до 2035. године, а народна војска изгради у војску свјетске класе до средине овог вијека.

Од 18. националног конгреса Комунистичке партије Кине, кинеска војска је, вођена размишљањима Си Ђинпинга о јачању војске, активно учествовала у међународним мировним операцијама, поморској пратњи, хуманитарном спасавању и другим операцијама и увијек је била градитељ мира у свијету, давалац доприноса глобалном развоју и бранилац међународног поретка. Кина је кључна сила у мировним операцијама Уједињених нација и игра драгоцјену улогу у њима. Кина је увијек активно испуњавала своје обавезе као велика сила и преузимала међународне обавезе. Од 1990. године, Кина је послала више од 50.000 мировњака у више од 20 земаља и региона да учествују у скоро 30 мировних операција Уједињених нација. Суочени са разним изазовима, кинески мировњаци као што су Шен Лианглианг, Ли Леи и Јанг Шупенг херојски су жртвовали своје животе на првој линији мировних снага, бранећи своју заклетву својом младошћу и животима. Кинеска морнарица је континуирано слала више од 40 пратећих флота у Аденски залив и сомалијске воде и завршила је више од 1.500 група и више од 7.100 мисија пратње за кинеске и стране бродове. Кинеска војска активно учествује у међународној помоћи у случају катастрофа и хуманитарној помоћи, шаљући професионалне спасилачке снаге у земље погођене катастрофама за спасавање и помоћ у тим ситуацијама, пружајући залихе помоћи и медицинску помоћ. Болнички брод кинеске морнарице „Ковчег мира“ отиснуо се у иностранство више од 10 пута и посјетио је разне дјелове свијета, те је на десетине земаља користило његове услуге дијагностике и лијечења пацијената различитих националности и боја коже. Без обзира на то како се времена мијењају, кинеска војска је увијек вјерно спроводила концепт заједнице са заједничком будућношћу за човјечанство, подржавала заједнички, свеобухватни, кооперативни и одрживи нови безбједносни концепт, активно испуњавала међународне одговорности војске велике силе и настојала да допринесе изградњи прелијепог свијета трајног мира и универзалне безбједности. Кина и Црна Гора његују дубоко традиционално пријатељство, а практична сарадња у различитим областима између двије стране наставља да се продубљује. Радујемо се приликама да наше двије војске унаприједе међусобно разумијевање и повјерење, јачају размјену и сарадњу и заједнички чувају мир и стабилност у свијету!

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *