ИН4С

ИН4С портал

Чувени Бург театар стиже у Нови Сад

1 min read

Фото: Политика

Бечки Бург театар, једно од најважнијих светских позоришта, стиже у Нови Сад овог септембра.

Комплексном Стриндберговом „Госпођицом Јулија”, у режији Матеје Колежник, отвориће 10. септембра овогодишње 49 издање ИНФАНТ-а (Интернационални фестивал алтернативног и новог театра).

Уз бечку „Госпођицу Јулију”, публика ће до 13. септембра видети и „Талог” Жиге Дивјака, редитеља чији је сценски рукопис узбуркао позоришну Словенију. У Српску Атину стиже и чувено Национално позориште Мађарске са хваљеним „Војцеком” и плејадом младих глумаца које је својим провокативним редитељским концептом окупио Атила Видњански млађи. Фестивал заокружује представа „Kafka Machine” редитеља Вељка Мићуновића у продукцији Српског народног позоришта.

Представе 49. ИНФАНТ-а публика ће моћи да види на сцени „Јован Ђорђевић” СНП-а, осим новосадске представе која се игра на Малој сцени „Пера Добриновић”. Почињу у 20.00 сати, осим бечке представе која стартује од 18.00 сати. Мађарску представу, због специфичног начина играња (публика седи на сцени са глумцима), може да гледа свега 100 људи.

Зашто селекција овогодишњег ИНФАНТ-а изгледа баш овако, редитељ Александар Поповски селектор фестивала каже:

– Последњих година догађаји око нас су толико интензивни да све што радимо добија посебан историјски значај. Највероватније да су корона и рат допринели осећају да све што стварамо добија другачију тежину. У том смислу, и овогодишњи ИНФАНТ постаје део тог историјског тренутка. Размишљајући о селекцији и приступу одлучили смо се да уместо на сигурно, играмо на велико. Задали смо себи задатак који није нимало једноставан: довести велике продукције и велика позоришта. Хтели смо да покажемо да и у овим историјским тренуцима можемо да организујемо гостовања која ће се памтити не само по квалитету већ и по стварању митова.

Александар Поповски је концепт 49. ИНФАНТ-а осмислио између појмова мит и слобода. Ево и зашто:

– Мит је прича о нечему што је заувек обележило неко време, простор, људе. Мит је онај састојак који неку храну направи другачијом од остале, учини да једно време памтимо баш по некој одређеној музици у мору разних других. Прошли век је био век када смо освајали неосвојиве слободе. На свим пољима. Освајала се национална, грађанска слобода, права жена, мањина, права обесправљених, да нема гладних и сиромашних, демократска права… И све се чинило да нам то припада и у 21. веку. Оно што нам је показало првих двадесетак година новог века јесте да у овом веку морамо научити да сачувамо све слободе које смо освојили.

Поповски признаје да је у својој селекцији био крајње субјективан: у односу на ауторе и позоришта које је изабрао.

– Већ дуже време пратим догађаје у два града која су нам јако близу и у којима позоришна култура има посебно високо место. То су Беч и Будимпешта. Два позоришта са фантастичном традицијом и великом продукцијом. Бург театар из Беча и Национално позориште из Будимпеште. Прво смо кренули из најтеже и скоро немогуће мисије: Бург театар. Долази нам Стриндбергова „Госпођица Јулија” у режији Матеје Колежник. Матеја има посебну поетику и мислим да ИНФАНТ овом представом добија прозор у свет врхунског бечког позоришта.

Што се тиче Националног мађарског позоришта, њихов квалитет је, каже, видео властитим очима.

– То је ансамбл у фантастичној форми, њихове представе су веома узбудљиве и дивље. Долазе нам са „Војцеком”, по Бихнеровом тексту, у режији Атиле Видњаског млађег. Словенија у овом тренутку има сасвим нову генерацију аутора који на сцену доносе аутентичан рукопис. Посебно место међу њима заузима редитељ Жига Дивјак и драмска списатељица Катарина Морано. Овај тандем има иза себе већ неколико изузетних пројеката, а представа „Талог” последња је у низу. У комбинацији ова три града, чини ми се да Нови Сад и СНП са представом „Kafka Machine” имају шта да нам испричају са сцене. Поставити Кафку у позоришту, обухватити више дела у којима је заједнички јунак у нескладу са друштвом и од тога направити представу која је узбудљива и разумљива гледаоцима, велики је изазов – мишљења је Поповски.

Што се пратећег програма тиче, на овогодишњем ИНФАНТ-у предвиђено је јавно читање најновије драме Дејана Дуковског: „Последњи балкански вампир”. Реч је о сатиричној митолошкој трагедији, прецизира Поповски, који најављује да нас чека снажан фестивал и сусрет са занимљивим ауторима. За њихов долазак у Нови Сад увелико је заслужна и директорка фестивала Тијана Делић.

О најбољима на 49. ИНФАНТ-у одлучиваће жири у којем су: хрватски глумац Озрен Грабарић, редитељска Соња Петровић и млада драматуршкиња Николина Ђукановић.

Прочитајте још:

Принц Филип Карађорђевић: Не би требало да постоји ниједан Црногорац, нити Србин који би се противио обнови Његошеве капеле

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy