Цвијановић: Република Српска неће у НАТО
Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да је веома важно да су сви политички субјекти у Српској заузели јединствен став када је ријеч о НАТО путу и с тога тај став мора да буде поштован и прихваћен у оквиру БиХ.
–Сви политички субјекти, и власт и опозиција, у октобру 2017. године када је у Народној скупштини Републике Српске донесена Резолуција о неутралности, изнијели су јединствен став у вези са НАТО путем БиХ – како се буде понашала Србија и ми ћемо се понашати на тај начин и једноставно тражимо да тај став буде поштован, рекла је Цвијановићева за Срну.
На питање да ли тај став може да буде одбрањен и испоштован у заједничким институцијама БиХ, предсједник Српске је нагласила да тај став може и мора да се одбрани.
Она је навела да политичко Сарајево има неки свој приступ који је прилично изолован од оног што је стварност, а што је најгоре изолован и од онога што су потребе грађана и Српске и ФБиХ због чега је све у некој блокади.
Цвијановићева је нагласила да је Република Српска у рекордном року формирала власт након избора, што показује њену снагу, док то није случај у ФБиХ или на нивоу БиХ гдје политичко Сарајево не показује жељу да се формира Савјет министара.
Говорећи о сарадњи Републике Српске са земљама у региону, она је оцијенила да је веома важно да та сарадња постоји и да нема отворених питања.
–Сасвим је нормално да је та сарадња најближа и најтјешња управо са Србијом, која је, као што се могло видјети, попримила неке јаче и веће димензије него што је то раније био случај. Данас смо обједињени чак и у акцијама хуманитарног карактера, око обиљежавања значајних датума из прошлости који су важни и за Србију и за Српску, имамо редовну подршку која долази из Србије, а нови вид те сарадње је финансијска подршка према нашим општинама да би се реализовали важни пројекти, нагласила је Цвијановићева.
Подсјетивши да су резултати те сарадње видљиви кроз реализацију великог броја комуналних и инфраструктурних пројеката, попут вртића, школа, тргова, улица, зграде позоришта, предсједник Републике је истакла да Србија на тај начин оставља траг у општинама Српске што је додатна димензија те сарадње.
На питање да прокоментарише дешавања на Косову и Метохији, Цвијановићева је рекла да је то продукт онога што се може подвести под двоструке аршине које примјењује међународна заједница.
–Да имамо ситуацију да се крше људска права Бошњака или Албанаца цијела планета би о томе причала, не постоји форум на коме се то не би проблематизовало, не постоји званичник ЕУ или држава појединачно који не би упутио оштре поруке и упозорења, али пошто је ријеч о Србији и Србима имамо један вид саучесништва у трагичној и мучној ситуацији којој су изложени Срби на Космету. О њима нико не прича, о њиховим људским правима, о ситуацији у коју су доведени… То је политика двоструких аршина у којој унапријед одредите ко је у праву, ко је у криву и по правилу то буде погрешна одлука, погрешно уређене ствари, али поједини званичници ЕУ се тога придржавају, истакла је Цвијановићева.
Говорећи о сарадњи Српске и Русије, Цвијановићева је рекла да су ти односи увијек добри и стабилни, те да постоји политичко разумијевање које је неопходно да би и та сарадња била успјешна.
Она је нагласила да је и као предсједник Владе стално говорила да је веома захвална Русији која је бранила ставове Републике Српске из извјештаја упућених Савјету безбједности УН а који су били одговор на оно што је пред том институцијом презентовао високи представник у БиХ.
–Већ низ година Русија је та која се реферира и на оно што пише у извјештајима Републике Српске чиме смо успјели бар донекле да разбијемо стереотипну слику о Србима и Републици Српској која је вјештачки наметнута а намеће се и даље, између осталог, и у Савјету безбједности, појаснила је Цвијановићева.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: