ИН4С

ИН4С портал

Да ли ће Хрватска вратити отету имовину Србима?

Европска комисија лупила је недавно пацку хрватском правосуђу због лоших и спорих суђења по српским тужбама за отету и девастирану имовину. У Хрватској се о овоме ћути, а ова тема наћи ће се у новембру и пред Саветом Европе.

Многи мисле да Брисел и Стразбур могу само да критикују Загреб јер немају других механизама кажњавања, за разлику од времена када је Хрватска била кандидат за чланство у ЕУ и када је Унија имала велики уцењивачки потенцијал. Адвокат Зоран Ристић, који заступа српске фирме против Загреба пред Европским судом у Стразбуру, са овим се не слаже. Он очекује да ће ЕК наложити Хрватској да поштује тековине европског права:

– Убеђен сам да ће за Хрватску бити направљена декларација којом ће јој наложити да се српске фирме обештете или да им се имовина врати. Такође верујем да ће на новембарској седници Савета Европе бити донета одлука да се Загребу упути налог да у судским поступањима мора да поштује право својине.

Ристић истиче да ће Хрватска вероватно бити присиљена да потпише билатерални споразум о сукцесији са Србијом, којим би коначно заживела примена Анекса Г, и да призна право српских фирми које им је одузето.

У време распада бивше државе, према тадашњим проценама Републичке дирекције за имовину, вредност зграда, станова и одмаралишта српских предузећа и општина у Хрватској износила је 1,8 милијарди евра. Када се томе дода и приватна имовина прогнаних грађана, према неким проценама, бројка се пење на 32 милијарде.

До потписивања Анекса Г Споразума о сукцесији, који се до данас не примењује, Хрватска је већ продала многа синдикална одмаралишта, туристичке објекте и пословни простор.

Посебне препоруке

Адвокат Ристић недавно се обратио Европској комисији, незадовољан поступањем Суда у Стразбуру. Одговорио му је начелник Одељења за општу правосудну политику Емануел Крабит, који је и потврдио да је ЕК донео Предлог посебних препорука за правосуђе Хрватске, у којима се наводи да Загреб мора да побољша “квалитет и ефикасност правосудног система”.

– Ова препорука ЕК завршила је у нечијој фиоци, као и бројне пре тога – рекао је за “Новости” угледни загребачки правник, добро упознат са применом европске правне регулативе.

Проблем и јеврејска имовина

У Хрватској није само проблем имовина коју потражују Срби, већ и јеврејска заједница врши сталне притиске им се врати одузета имовина из Другог светског рата. Бројни политичари су обећавали да ће то бити решено, али помака нема.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Да ли ће Хрватска вратити отету имовину Србима?

  1. Autor teksta je trebao dati objašnjenje vezano za sliku: da li je kompleks uz crkvu sv.Eufemije u Rovinju srpska imovina?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *