Да ли ће српски политичари моћи на Косово?
Први потпредседник Владе Александар Вучић очекује да ће после састанка премијера Ивице Дачића и Хашима Тачија са шефицом европске дипломатије Кетрин Ештон у понедељак у Бриселу, српски званичници моћи да оду на Косово пре избора 3. новембра.
Вучић верује у позитиван исход тројног састанка у Бриселу и да више неће бити препрека да српски званичници током кампање посете Косово и Метохију.
„Очекујем да ће превладати разум и надам се да ће превладати здрав разум, а ја сам увек ишао на Косово и Метохију и увек ћу ићи“, истиче Вучић.
И премијер Дачић се нада да ће у Бриселу бити довољно разума, али упозорава да ће његово учешће у преговорима са Приштином бити завршено, ако одлука о забрани уласка не буде промењена.
„У интересу нам је да мировни процес буде настављен и да дође до позитивних резултата. Оптимиста сам у смислу да сама чињеница да је састанак сазван показује да сви схватају колика је тежина проблема у овом тренутку, али ако та одлука буде непромењена с њихове стране, што се мене тиче, моје учешће је завршено“, рекао је Дачић.
Упитан да ли то значи да ће Србија отићи корак назад у евроинтеграцијама, Дачић је рекао да Србија не може да буде одговорна за нешто што неко други ради и треба да се подели јасно шта је чија одговорност.
Министар без портфеља задужен за Космет Александар Вулин упозорава да једностране одлуке Приштине угорожавају примену Бриселског споразума. Разговори у Бриселу су изнуђени, јер требало би да представници Србије на Космет иду без условљавања, оцењује Александар Вулин.
„Без Београда неће бити Бриселског споразума и без активног учешћа Београда неће бити изласка Срба на изборе на Космету, а ко може боље и истинитије све то да уради и потврди него највиши функционери Владе Републике Србије“, пита Вулин.
Бриселски споразум није потписан са Приштином, већ са Европском унијом која гарантује његову примену, поручује Вулин.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

