Да ли Црна Гора клизи у епидемиолошки пакао: Загађена животна средина узрокује повећану смртност – најугроженија Пљевља!
1 min read„Црна Гора је грађанска, демократска, ЕКОЛОШКА и држава социјалне правде, заснована на владавини права“. Тако пише у члану 1 Устава Црне Горе.
Прије мање од мјесец дана, 20. септембра, Црна Гора је обиљежила 29 година од усвајања Декларације о еколошкој држави Црној Гори, која је, подсјетимо, усвојена на сједници парламента која је одржана на отвореном на Жабљаку. Тог дана се највише републичко руководство обавезало да ће да примјењује стандарде и норме из области заштите животне средине, очувања природе и економског развоја, а све на принципима еколошки одрживог система.
Међутим, да ли је баш тако. Након скоро три деценије од овог правног куриозитета (Црна Гора је прва држава у свијету која се декларисала као еколошка држава), на основу многих показатеља, видимо да је ријеч о мртвом слову на папиру.
Тема загађености животне средине, поготово аерозагађења, актуелизује се управо у овим данима, када долази до поклапања сезонског грипа и коронавируса и, у више наврата, научно доказане директне узрочности између коронавируса и повећане стопе смртности у срединама са већом стопом загађености.
Др Бегић и др Нишавић сагласни: Очекивана је већа смртност у мјестима гдје је загађен ваздух
Јуче је на прес конференцији НКТ-а, епидемиолог и помоћник директора Института за јавно здравље др Сенад Бегић, истакао да је за очекивати да ће у наредном периоду доћи до повећања смртности. Разлоге је пронашао у поменутом фактору загађености ваздуха и, генерално, животне средине.
„Различите су теорије и претпоставке које леже у позадини ове тврдње, односно предвиђања. Неки имају везе са витамином Д који је пропорционалан количини сунчаних дана који су нажалост за нама. Солидни докази повезују нижу смртност током љетњих и прољећних мјесеци управо везано за лијепо вријеме и осунчаност због витамина Д. Други проблем је загађеност ваздуха. Сви знамо да смо прошле године имали тешку ситуацију што се тиче загађености у Црној Гори у појединим градовима. За очекивати је да повећана загађеност у комбинацији са короном доведе до повећања смртности и на крају сезона вируса грипа. Све заједно кад се споји ситуација уопште није добра“, закључио је Бегић.
Истакнути плумолог и специјалиста пнеумофтизилогије, као и бивши посланик у Скупштини Црне Горе, др Радосав Рашо Нишавић, у изјави за ИН4С нагласио је да загађеност ваздуха, без икакве дилеме, утиче на здравље људи – првенствено на респираторни систем.
„Задњих година свједоци смо повећане аерозагађености што итекако утиче на повећан број оболијевања од хроничних болести плућа (ХОБП, бронхијална астма) а тиме и повећаног броја умирања у мјестима са повећаном концентрацијом загађених материја у ваздуху. Према званичним подацима, у прошлој години, због повећања загађености ваздуха од свих умрлих укупно, 6% је умрло у Никшићу, 12% у Подгорици, а 22% у Пљевљима. Поставља се питање како корона вирус учествује у овим срединама на број оболијевања, одговор је свакако да утиче али не у толикој мјери колико утиче на повећан број умрлих од короне у срединама са повећаним аерозагађењем. Пример за то је најновија табела броја обољелих на 100000 становника (Будва 859 а Пљевља 838 ). Свакако да и мали број сунчаних дана утиче на појаву оболијевања од корона вируса јер сунчеви зраци стварају односно синтетишу витамин Д у организму, с обзиром да повећана загађеност ваздуха утиче на повећан број хроничних плућних болесника, инфекцијом корона вируса истих, повећава се бројна смртност. Смртност се повећава и због удружених других болести и сезонских болести (грип)“, саопштио је др Нишавић.
На крају, он је истакао значај превентивних мјера заштите, уз апел државним органима да заштите у што је могуће већој мјери становништво угрожених средина од загађености.
„Преостаје нам борба против тога, прије свега строгим поштовањем препоручених мјера-одржавање дистанце, ношењем заштитних маски, прање руку, дезинфекција просторија, уз адекватну љекарску терапију“, закључио је др Нишавић у изјави за наш портал
Пљевља – примјер систематског запостављања
Пљевља су најзагађенији град у Црној Гори и једна од најзагађенијих средина у Европи. Својевремено је и Свјетска здравствена организација (СЗО) упозоравала званичну Подгорицу да је стање у Подгорици, Никшићу и, надасве, у Пљевљима – алармантно, те да је загађеност ваздуха толика да представља озбиљну опасност по здравље и живот грађана. Резултати студије процјене утицаја загађења ваздуха из 2016. године показале су да се годишње у ове три општине региструје више од 250 пријевремених смрти и 140 хоспитализација, што државу кошта око 300 милиона долара. Сваки пети становник Пљеваља умре од посљедица загађености.
Портпарол Демократа и шеф одборничког клуба у СО Пљевља, Никола Ровчанин, изјавио је за ИН4С да су Пљевља изложена вишедеценијском немару ДПС власти и изостанку неопходних инвестиција, упркос томе што је, како је истакао, црвена линија још прије двије деценије прекорачена.
„Потпуно је логично да се грађани који живе у загађеним срединама теже суочавају са здравственим изазовом какав је Корона вирус, што су констатовали и надлежни. Политика ДПС-а условила је и нове негативне ефекте катастрофалног стања животне средине, што је недопустиво. Једино рјешење за Пљевља јесте топлификација града која се обећава већ три деценије и даље је остала мртво слово на папиру. Други блог Термоелектране такође, а на тај списак се може додати Цементара и експлоатација депоније пепела и шљаке, пруга Пљевља – Бијело Поље. Од Марковићевих 100 милиона реализовано је нешто више од милион. Топлана је свјежије обећана инвестиција која је такође пропала„, истиче Ровчанин.
Данас, након 30 година ДПС власти имамо дугачак списак нереализовамих пројеката који су били неопходни за очување здравља грађана, подвукао је Ровачнин и нагласио да ће нова извршна власт, свакако, далеко посвећеније приступити санацији свих еколошких црних рупа у Црној Гори, поготово оних које су у директном и непосредном утицају са здравље грађана Црне Горе.
„Сви статистички показатељи сврставају Пљевља у један од најзагађенијих градова у Европи. Загађеност је велики разлог што се млади људи исељавају из Пљеваља. Загађеност директно утиче на здравље људи, али и на наталитет. Пљеваља су, данас, апсолутно запостављена средина, али то ће се промијенити, увјерен сам, веома брзо“, закључио је Ровчанин у изјави за наш портал.
Пред новом Владом стоје велики изазови на санацији еколошких црних рупа
Познати еколошки активиста и директор еколошког покрета „Озон“ Александар Перовић, у изјави за ИН4С истакао је да ће нова Влада имати прилично велике изазове у рјешавању нагомиланих еколошкиих проблема, како оних вишедеценијских попут аерозагађења у Пљевљима, Подгорици, Никшићу и Бијелом Пољу, бруталне сјече шума и експлоатације ријечног материјала, криволова, тако и оних који су настали током последњих година као што су девастација слива ријеке Таре због изградње прве дионице аутопута, заробљавање ријека у цијеви малих хидроелектрана.
„Такође, ништа комплекснији проблеми су лоше управљање заштићеним просторима, нарочито националним парковима, као и пројекти попут војног полигона на Сињајевини, подручју које има огромно природно богатство и развојни потенцијал, а које је одлазећа власт планирала за „ратне игре“. Биће потребно показати и знање и системску подршку како би се у наредне четири године примјетили помаци на биље који ће бити и мјерљиви, што подразумијева и стратешки приступ и визију“, нагласио је Перовић.
Нова Влада од одлазеће, истиче Перовић, може да извуче поуке како не треба радити, што је донекле олакшавајућа околност, нарочито у дијелу укључивања јавности у процес доношења одлука и сарадњу са цивилним сектором, наравно оним дјелом који је показао да је релевантан и конструктиван саговорник.
„Много је тога што ће се морати мијењати и без жеље да будем песимистичан, као ризик препознајем здравствену, социо-економску и политичку кризу као отежавајуће факторе, па је управо зато важно да нова Влада од старта покаже ефикасност и одлучност, пошто више нема ни времена ни средстава за губљење. Поразно је да у 21. вијеку мали систем каква је Црна Гора нема ријешене системе управљања комуналним отпадом и отпадним водама, што је неприхватљиво па и понижавајуће за грађане и државу којој у Уставу пише да је еколошка. Причати о одрживом развоју а немати основну инфраструктуру, пракса коју је имала одлазећа власт, не смије више бити присутна и нова Влада то треба сво вријеме имати на уму“, изјавио је Перовић.
Он је нагласио да би уласком у процес националног брендирања Црне Горе као еколошке државе, нова Влада могла промијенити ствари на боље и стратешким планирањем, уз реално сагледавање свих проблема и процјену ризика, утицати да се унаприједи и животна средина и деградирани пословни амбијент. Међутим, вјерујем да је могуће и вјерујем да ће људи који дођу на положаје жељети да унаприједе ствари, а вријеме пред нама ће показати има ли нова Влада потребан капацитет, закључио је Александар Перовић у разговору за наш портал.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
@ Floyd
Nijesam siguran da CG treba da se posveti istrazivanju u chemtrails conspiracy koja je fluidna. To kazem, jer svaki mlazni motor aviona izbacuje tone vodene pare koja se kondenzuje u prepoznatljivi trag aviona koji leti u stratosferi. Ja pamtim te trargove jos 60-tiuh, sto je bila relativno rijetka pojava na nebu onda, jer je broj stratosferskiuh letova iznad CG bio zanemarljiv. Danas to nije slucaj.
Za mene je mnogo veci problem tip zagadjenja koji pominje Ivanka ili potpuna devastacija resursa na primorju, koju popularno nazivaju budvanizacijom. Isto tako i idiotski projekti trpanja potoka u tube zbog malih hidroelektrana, koje nece imati vidljivi efekat na enerrgetiku, jer su gubici na mrezi veci nego dodatna energija koja se dobija na taj nacin. Ima jos toga, da ne nabrajam.
Crnoj Gori su potrebni ozbiljni projekti u oblasti energetike, ekologije i uopste ispravnog koriscenja resursa. Suplje DPS deklaracije (kao o ekoloskoj drzavi, ideja koju su inace ukrali od Hajdukovica) ne vode nigdje. To smo bar vidjeli.
Zasto se niko od strucnjaka ne oglasi o tome koliku stetu po zdravlje ljudi i cjelokupan eko-sistem cine avioni koji nas svakodnevno zaprasuju iz vazduha. Vec dugo nase nebo sistematski zaprasuju neobiljezeni avioni. Da li je moguce da svi mediji cute o takozvanim “chem trails”?
Ko je dao dozvolu za prelete? Cime nas zaprasuju?
Da li ce nas In4s napokon napisati nesto o ovome?
Najveća smrtnost je očekivana tamo đe je DRPS pretrpio najteži poraz i u sredinama koje su bile najupornije u litijama. Reci Begiću što misliš
?w=640
Поразно је да у 21. вијеку мали систем каква је Црна Гора нема ријешене системе управљања комуналним отпадом и отпадним водама, што је неприхватљиво па и понижавајуће за грађане и државу којој у Уставу пише да је еколошка.
Да ли нас обавезује слово на папиру или истина о томе треба размислити,да ли ми сами неке стври треба да решавамо или је за све потребана држава,ко нас тјера да одлажемо смеће поред корита ријека.Устав-држава или наша некултура и немарност.Аеро згађење је повезано знамо с чиме а то није морало бити тако ,међутим ради пар запослених у Конзтроли лета трпимп и ту итекао загађеност!
https://www.youtube.com/watch?v=3u-8ZN7FT7E&feature=emb_logo
U Nišiću danima gori gradska deponija. Iako stručnjaci upozoravaju da se radi o kancerogenom dimu, to lokalnu samoupravu nimalo ne uznemirava. O kakvoj se ekološkoj katastrofi radi, možda najbolje govori činjenica, da ogromne kiše koje su padale prethodnih dana nisu ugasili požar. Možete misliti šta se sve sliva u zemlju.
Ovo je dokaz da papir trpi svasta.
Ekoloska, demokratska i drzava socijalne pravde …….u praksi sasvim drugacije, nebo i zemlja.
Najveca poljana je od izgovorene rijeci do ucinjenog djela.
Sve im je bilo lazno sem njihovih zlocina, kradje, izdaje, raznih nepocinstava.
Crna Gora zatrpana otpadom razne vrste, zagadjenjima, a njihovi dzepovi i racuni u bankama ukradenim i otetim dobrima koja pripadaju gradjanima.
Vidljivo je kako su i sta radili. U sustini sve lagali i obmanjivali. Trajalo je dugo, ali nista nemoze zadovijek.
Mala lijepa CG mogla je da bude mnogo ljepsa, raj na zemlji, ima sve potencijale za to, ali bez tamo njih.
Nova vlast treba da da podstrek onima, kojih ima i koji su sposobni i dobronamjerni da spasavaju CG od zagadjenosti. U stvari treba je spasavati od svake vrste zagadjenosti.
Nedajmo Sinjajevinu ni ostale nase predivne prostore, onima koji to ne cijene nego samo svoj puni dzep, a praznih mozgova.