ИН4С

ИН4С портал

Да ли је Александар Македонски отрован?

1 min read

Aleksandar MakedonskiЧувени војсковођа Александар Македонски умро је од последица тровања кукуреком, тврде новозеландски научници. Човек који је хеленску културу проширио до Индије вероватно је отрован на свечаности у Вавилону, јављају агенције.

Александар Македонски највјероватније је умро од посљедица тровања токсичном биљком којом му је било зачињено вино, тврде новозеландски научници.

Чувени владар и војсковођа, који је покорио територије од сјеверне Грчке до сјевера Индије, умро је у 33. години (323. године п.н.е.) након 12-дневне агоније.

Истраживачи са Универзитета Отаго на Новом Зеланду сумњају да је вино које је Александар Велики пио током свечаности у Вавилону било зачињено биљком која усљед ферментације постаје смртоносна.

Према писању Њу Зеланд Хералда, до овог закључка дошао је доктор Лио Шеп, токсиколог са новозеландског Националног центра за отрове, који је у кукуријеку, биљци сасвим безазленог изгледа, пронашао кривца за смрт славног освајача.

Он је навео да неке теорије о тровању арсеником и стрихнином нису вјеродостојне, јер би смрт наступила много брже.

У студији коју је написао заједно са стручњаком за античку историју, доктором Патом Витлијем, а која је објављена у медицинском часопису Клиничка токсикологија, Шеп наводи да је највјероватнији кривац цвијет Veratrum album, познат као бијели кукуријек.

Овај цвијет, који вино може да претвори у отров, био је добро познат старим Грцима који су га користили ради изазивања повраћања.

Шеп сматра да се помоћу њега може објаснити Александрови самртнички дани, проведени у најстрашнијим мукама, када није могао ни да говори ни да хода.

Новозеландски истраживач наводи да је вино морало бити веома горко, али да му је можда додат шећер, а Александар је ионако вјероватно био веома пијан на банкету.

Кукуријек је зељаста биљка из фамилије љутица. Листови су модрозелене боје, а цвјетови су различите боје у зависности од врсте кукуријека којих има око 20 врста.

Сматра се једним од вијесника прољећа. Расте у боровим и буковим шумама, али се често узгаја и као саксијско цвеће. Спада у отровне биљке, па се користи искључиво у естетске сврхе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net