ИН4С

ИН4С портал

Да ли је хладно туширање добро за здравље?

Илустрација

Можда сте видјели људе како скачу у хладно море или у ледене купке, тврдећи да је то добро за здравље срца, опоравак мишића, стрес и још много тога.

Ова пракса је позната као урањање у хладну воду, врста криотерапије или хладне терапије — која се може користити у медицинске или терапеутске сврхе на различите начине. Ово се може урадити путем леда, воде или ваздуха, укључујући криохирургију за лезије, ледене облоге за отицање, или кроз ледене купке за различите сврхе, укључујући опоравак од физичке активности или смањење стреса.

Постоји дуга историја људи који су урањали у хладну воду због њених наводних здравствених користи, која датира још из античке Грчке – и стога је велика количина истраживања ове врсте хладноће. У модерним временима, неки људи се питају да ли би хладни тушеви, приступачнији облик овог тренда, такође могао да функционише.

„Истраживање је веома, веома танко о самим хладним тушевима“, рекао је др Кори Сајмон, ванредни професор ортопедске хирургије на Универзитету Дјук и виши сарадник у Центру за старење Дјука. Постоји најмање 100 студија, од којих су неке старе деценијама или имају методолошке проблеме, а већина такође има мали број учесника, који су обично здраве млађе одрасле особе, рекао је Симон.

Али стручњаци имају идеје о томе како би хладни тушеви могли да функционишу, на основу научних и анегдотских доказа који постоје, додао је он.

Ментално и срчано здравље

Сајмон вјерује да већина предности узимања хладног туша долази из психолошког процеса прилагођавања и превазилажења стресора – у овом случају, хладне воде.

„Људи не иду само од нуле до 60 под хладним тушевима. Обично морају да им се прилагоде, тако да постоји елемент у коме ваше тијело може да контролише боравак у стресном окружењу“, рекао је он.

Ова теорија је у складу са резултатима неких студија хладног туширања. Учесници који су се туширали са температуром воде од око 10 до 14 степени Целзијуса – до једног минута дневно током двије недјеље – пријавили су ниже нивое стреса од контролне групе, према студији из 2022. објављеној у часопису Цуррент Псицхологи. Предности су биле веће када су се учесници туширали након неколико рунди технике дисања која је укључивала дубоко дисање, издисање и задржавање даха.

Сајмон се тушира ​​једном или два пута недјељно, што му је, како каже, помогло да постане ментално присутнији уопште, јер га пракса приморава да процесуира „патњу“.

Хладан туш такође може побољшати расположење и енергију или менталну будност, као што је искусила др Рејчел Рид, физиолог за вјежбање у Атини, Џорџија. „Осећате се мало усхићено, а сматра се да је то барем дјелимично посљедица повећања (неуротрансмитера) епинефрина, норепинефрина и допамина“, објашњава он.

Ове психолошке предности могу такође да буду примарни разлог зашто неки људи сматрају да хладни тушеви смањују њихов бол, за који је психолошки стрес главни предиктор, рекао је Симон.

Током терапије имерзивном хладноћом, температурни шок може на кратко да оптерети кардиоваскуларни систем, подижући крвни притисак, број откуцаја срца и дисање, кажу стручњаци. Али ова хиперактивност може довести до побољшања протока крви јер тијело треба да ради да би се вратило у нормално стање и загријало, рекао је Рид. Хладни тушеви би теоретски могли донекле произвести исти ефекат.

Међутим, људи са кардиоваскуларним проблемима, проблемима са циркулацијом, сензорним проблемима – попут Рејноове болести или неуропатије – или дијабетеса не би требало да се туширају хладно без претходног разговора са љекаром, кажу стручњаци. Исто важи и за труднице, особе које су недавно оперисане или су под утицајем алкохола или дрога, рекао је Рид.

Људи су умирали од покушаја терапије хладноћом, рекао је Симон, тако да је ово одрицање од одговорности озбиљно и не треба га занемарити.

Подршка имунитету

Хладни тушеви такође могу помоћи у јачању имунолошког система. У студији из маја 2014., аутори су тестирали да ли се имуни систем мале групе холандских мушкараца може побољшати практиковањем медитације, дубоког дисања и хладних тушева током 10 дана. Када су аутори применили бактеријску инфекцију путем ињекције, учесници студије који су користили велнес технике имали су мање симптома. Ови учесници су такође произвели више антиинфламаторних хемикалија и мање инфламаторних протеина као одговор на инфекцију.

Али Сајмон није сигуран да је овај резултат у потпуности позитиван, пошто су недавна истраживања почела да сугеришу да би смањење инфламаторног одговора на привремену болест могло да продужи или спречи опоравак, рекао је он. Хронична упала, а не акутна упала, је већи проблем, рекао је Симон. Холандска студија такође не одражава индивидуалну ефикасност три технике: медитације, дубоког дисања и хладног туширања.

Међутим, студија из септембра 2016. спроведена у Холандији открила је да су људи који су провели 30 до 90 секунди под хладним тушем искусили 29% мање времена ван посла због болести. Било је и анегдота извјештаја о рјеђим обољењима током туширања хладном водом.

Хладни тушеви могу бити корисни за фитнес као начин за ублажавање болова у мишићима – али не одмах након тренинга, рекао је Рид.

„Најновији докази сугеришу да не желите да пореметите запаљен процес који долази након дизања тегова“, рекао је Рид, због чега „мишићи временом постају јачи, већи и ефикаснији“.

Реед препоручује коришћење хладноће терапије само у данима без дизања тегова. Поред тога, хладни тушеви могу привремено да убрзају метаболизам, али то није повезано са губитком тежине.

Туширање хладном водом

Ако желите да покушате да се туширате под хладним тушем, а љекар вам је дао зелено светло, почните са малим, кажу стручњаци.

Студије обично користе хладне тушеве у распону од 10 до 15,5 степени Целзијуса, али термометар није потребан, рекао је Симон.

Брзи прелазак са топлог на хладно може бити превише узнемирујући, па пређите са млаког на хладно полако, предложио је Симон.

Излагање хладноћи од 15 до 30 секунди је добар почетак, рекао је Рид. Након тога покушајте да додате око 15 секунди сваких неколико недјеља.

Како градите свој ниво толеранције, тзв дисање у кутији може вам помоћи да се осјећате смирено под тушем; одуприте се предуго задржавању даха, додала је. Ово укључује удисање за четири бројања, задржавање за четири бројање, издисање за четири бројање и задржавање за четири бројања.

Обратите пажњу на повратне информације свог тијела и све знакове који вам требају да изађете из хладноће, рекао је Рид.

Сајмон и Рид не могу дефинитивно да кажу да је хладно туширање сигуран начин за побољшање општег здравља, али сматрају да у стресном свијету ова пракса може бити добар додатак основном нивоу здравља који је већ подржан исхраном, хидратација, вјежбање и сан, пише Н1 Сарајево.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *