Дешава ли се у Украјини Југословенски сценарио?
1 min readПрије годину дана док је Виктор Јанукович бројао посљедње дане на мјесту предсједника Украјине почела се помињати Југославија, судбина Милошевића, Балканизација.
Изједначавали су се Крим и Космет, а онда и голоруки народ који зауставља тенкове и брани наоружане проруске демонстаранте.
Ратови у којима се у крви распадала СФРЈ све се чешће помињу у Русији у контексу саме Русије и Украјине.
Да ли се у Украјини дешава Југословенски сценарио, ко жели распад Украјине и шта је југословенски сценарио заправо – одговор зависи кога питате и у ком тренутку.
Ако може Космет зашто не може Крим, прије скоро годину дана руски званичници су изјавили и признали референдум на Криму и припојили полуострво Русији, а послије признали и да су војници око уркајинских касарни на Криму били руски.
Онда је на истоку почео рат и помињање новије историје са Балкана опет је актуелно. Руски званичници повлаче сљедећу паралелу са Југославијом: револуција у Кијеву је изазвана споља као и сукоби у бившој СФРЈ, сукоб на истоку је заштитна реакција становништва од хунте у Кијеву, као Срба на простору Хрватске и Босне и Херцеговине, и ако се Кијев не узме у памет Украјина ће се распасти као и Југославија.
„Ради се о пресликаном југословенском сценарију гдје територије које и иначе имају неке међусобне противрјечности почињу да осјећају потребу за самосталношћу коју на западу зову сепаратизмом – у разним државама може различито да се зове. Како буде слабила централна власт Кијева те територије ће под утицајем спољних фактора, то није само Русија већ и Румунија, Пољска и САД који су посебно заинтересовани да се Украјина дезинтегрише. Украјина једва да има шансе осим ако се не направи нови договор и примијени Устав и узме у обзир и интересе и ЕУ, и САД и Русије„, наводи Алексеј Мухин, директор Центра политичке информације.
Директор Савјета за националну стратегију Валериј Хомјаков сматра да конфликт у Украјини и рат у Југославији не треба поредити из неколико разлога.
„Један од њих је да је између Украјине и Русије постојао Будимпештански договор. Русија је имала обавезу према Украјини између осталог и да гарантује њену територијалну целовитост. А онда је то прекршила и узела Крим. И догађаји на Истоку не теку без учешћа Русије, њеног оружја и бораца“, истиче Хомјаков.
Југословенски сценарио као синоним за крвави распад користи се и у контексту да запад жели да ослаби Русију и да заврши процес започет распадом СССР-а. Док провладини аналитичари тезу подржавају, опозициони у томе виде изналажење оправдања.
„Југославија је била је помало вјештачка творевина која се држала на ауторитету Тита и било је етничких и вјерских конфликата и проитивречја на релативно малој територији. Мени је жао што се распала, али паралела не стоји. Поједини наши политичари шире такве фобије да Американци по цио дан само о томе и мисле како да растуре Русију. Ради се о покушају оправдања онога што наша власт ради на југоистоку Украјине са достављањем оружја, војника и осталог“, наводи Хомјаков.
У Русији више не тврде да обучених професионалних војника са руским пасошима нема у Донбасу. Према званичној верзији они су сви добровољци који су узели одмор у својим касарнама или раскинули уговор са војском, односно да Русија у конфликту не учествује као што тврде Запад и Кијев.
„Власт покушава да спријечи њихов прелазак границе, али то је тешко када се стотине километара границе на том дијелу не котролише са друге стране. Командири највероватније знају из рапорта да им неки војници ратују у Украјини, али они ништа не могу јер су они узели одмор. Да ли на територији Украјине има организованих јединица руске војске? Е, то је потпуна будалаштина. Нема никаквих доказа, чак обрнуто. И међународни посматрачи, а недавно и украјински званичник, рекли су да нема доказа о томе“, сматра Мухин.
У међувремну се наставља ратнохушкачка пропаганда и у Москви и у Кијеву, невјероватно разарање на југоистоку Украјине, повремене провокације у осталим дјеловима те земље и раст патриотизма помијешаног у различитим размјерама са национализмом у обје државе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: