Да ли је Коминтерна наручила атентат на краља Александра?
1 min read
Краљ Александар
Пише: Љубиша Морачанин
Вичући „Живео краљ“, прије 85 година у Марсељу, бугарски терориста и усташки инструктор Владо Черноземски, алијас Владо Шофер хладнокрвно је изрешетао југословенског монарха Александра Карађорђевића, француског министра спољних послова Луја Бартуа и ратног хероја генерала Жофра. Атентатор се просто прошетао кроз обезбеђење, јер је размак између полицајаца задужених да контролишу масу био десет метара!
Француске љевичарске новине су протестовале због посјете краља Александра, а „Иманите“, лист француске Комунистичке партије, у наслову га је називао тиранином и грозним мучитељем, који шурује с Хитлером.
То је било у складу с политиком Коминтерне која се залагала за разбијање Југославије. Тај програм је изложен још 1928. и на Дрезденском конгресу КПЈ, гдје је не само Југославија означена као тамница народа коју треба уништити, већ је као циљ постављено и разарање Србије. Зато је дошло и до сарадње великбугарских, усташких и Коминтерниних терориста. Бугарски историчари наводе да је Владо Черноземски радио као плаћени убица за Коминтерну.
Прича која слиједи, о отварању ресторана „Мали Париз“ у Београду 1932. године, садржи доказе о уплетености Коминтерне у атентат на краља Александра.
Почетком љета 1932. београдском калдрмом је закорачио један држављанин Монака који је већ много година угоститељ и посједује хотел у Жуан ле Пену. Његово име је Роланд Абијате. Сазнао је да у престоницама Балкана недостају луксузна мјеста за добар ноћни провод.
У Београду су задовољни што један странац хоће да уложи новац у репрезентативни локал европског нивоа. Дипломате, акредитоване у Београду се, иначе, жале да вечери проводе у резиденцијама и да се досађују. Балканске гостионице за њих су неуредне, прљаве и без фантазије.
Посебну пажњу привлачи његова вјереница. Висока, витка и лепа плавокоса, стара око 27 година. Представља се као шведска бароница Фон Колас.
Чим је упознао мало боље прилике и обичаје, проналази просторије за свој ресторан. Била је то кафана „Дрина“, у Бирчаниновој 17, у тадашњем дипломатском кварту. Брзо задимљени бирцуз претвара у првокласни европски ресторан. У једном делу је коцкарница у којој се игра само за високе улоге…

И данас тај ресторан „Мали Париз“ постоји у Београду, фото: Седмица
Ресторан зрачи отменом атмосфером. Старо име „Дрина“ више није прикладно. Ново је европско „Petit Paris“ (Мали Париз) и преко ноћи постаје састајалиште београдског крема. То су официри из оближњег Министарства војног и Генералштаба, чиновници из Министарства иностраних дела и, наравно, стране дипломате.
И није чудо, у близини су британска, италијанска, бугарска и француска амбасада. На педесетак метара је и централа Велике ложе Југославија. Масони после својих ритуала све чешће и у све већем броју долазе у „Мали Париз“. У коцкарници отварају кредит младим официрима и дипломатама, без досадног инсистирања на враћању дугова.
Ова идила траје више од две године. Два мјесеца после атентата у Марсељу, Роланд Абијате оставља пуномоћје пријатељу Ерману Бахману, италијанском пословном човеку, да ликвидира ресторан, и напушта возом Београд, са четири кофера.
Наредних година нико више ништа није чуо о хотелијеру из Монака. Ово би наизглед могло да изгледа као крај приче о човјеку који је променио ноћни живот југословенске престонице. Међутим, знатижељник може данас да прочита на руском сајту о обавештајној служби, слиједе и његови биографски подаци: „Правдин Владимир Сергејевич (он је и Francois Rossi, Roland Abbiat (1904 – 1962). Агент ИНО ОГПУ (Инострани одсек претходника КГБ). Из породице музичара и композитора, држављанина Монака. Рођен у Енглеској. Одрастао у Санкт Петербургу.“
Неколико мјесеци, по одласку Абијатеа из Београда, у његовом столу су пронађене признанице на дуговања преко 120 официра из Министарства војске, из Генералштаба, дипломата из Министарства иностраних дела, као и чиновника Управе двора. То су све били људи који су били упознати са важним државним тајнама, наравно захваљујући положајима које су заузимали. Те 1935. у државној управи, војсци и дипломатији било је неуобичајено много отпуштања и премештања по казни. Неколико самоубистава официра и дипломата никада није расветљено.
Абијате је испунио свој задатак. Сазнао је све детаље и комплетан протокол и начин обезбјеђења путовања краља Александра у Марсељ. Његова вереница ће бити она чувена „лепа плавка“ која ће пренијети оружје атентаторима из Швајцарске у Марсељ.
Постоје докази да је три године касније, у Швајцарској, Роланд Абијат (алијас Владимир Правдин) убио совјетског дисидента Игнаца Рајса, што додатно потврђује да је радио за Коминтерну. Хаври Клер, професор са универзитета Јејл и један од аутора књиге „Шпијуни: Успон и пад КГБ у Америци„, у часопису New Republic пише: „Роланд Абијат, који је убио совјетског пребеглицу Игнаца Рајса у Швајцарској, 1937. године, смјестио се у Њујорку под маском дописника ‘Правде’, по имену Владимир Правдин и спријатељио се са америчким новинарима као што су били Волтер Липман и И. Ф. Стоун…“
Извор: Седмица
(Наставиће се…)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ко је да је, закаснио је.
операција Тевтонски мач, ДДР је 50тих објавио док из архива али то се није уклапао у тотове лажи, а Срби били под црвеном дрогом
Interesantan i poucan clanak i saznanje koji je itekako vazan u nizu drugih dogadjanj iz predhonog vremena koje je predhodilo i samom atentatu na Ferdinada.Beograd je uvjek bio steciste raznih obavjestanjih sluzbi ,a ni danas nije drugacije,samo se to proglasva za zvanicun drzavnu politku i prijateljske zemlje.Jos iz doba Prvog ustanka i Karadjordaj vrsljau strne obavestajne sluzbe ovim regionom,koliko smo mi danas zasticeni od toga nije tesko vidjeti,kada strani ambasadori drze predavanj i pisu naredbe,a nasi politicari bilo iz vlasti i opozicije se ponekada sudaraju na vratima iste ambasade,ko ce bolje i vise uraditi ,za koga piata se narod?
Није важно ко га је убио, важно је ко је наручио убиство.
Убиство су наручили његови масони, зато што није поступао у свему према заклетви коју је дао при иницијацији. Иако је осујетио стварање Велике Србије и ту добио велике поене, негде је направио кардиналну грешку.
Мислим да му је та велика грешка била што је Православно обновио Његошеву капелу на Ловћену. А масони били запели, Мештровић па Мештровић и његове поганске скулптуре. Најгоре је ако се неки масон замери масонима, искаже непослушност. Ту нема праштања. Горе је него да им се замери неки обичан човек.