ИН4С

ИН4С портал

Да ли је ковид утицао на то колико је беба рођено!?

1 min read

фото: А. Васиљевић

Истраживање је урађено током недељу дана, прошле године у августу, на више од 1.000 испитаника старости од 18 до 50 година. Резултати су сада објављени на сајту Института „Батут“ и у најновијем броју Гласника јавног здравља.

За 87 одсто жена које су учествовале у истраживању, пандемија није имала утицаја на њихову одлуку о рађању, осам одсто је одложило ту одлуку, а три одсто је одлучило да дете жели раније.

Један одсто испитаница су одговориле да не желе децу, иако су их пре пандемије желеле.

Истраживање је показало да ковид није утицао ни на одласке на редовне прегледе, осим када је реч о тестирању на ХИВ и скринингу на рак дојке и рак грлића материце.

Директор Гинеколошко-акушерске клинике у Вишеградској професор доктор Александар Стефановић каже за РТС да је у тој здравственој установи у последња 24 сата рођено 12 беба, седам дечака и пет девојчица.

Истиче да се ближе броју од 4.000 порођаја у овој години, као и да процењују да ће та бројка бити слична као прошле године.

„Не на нивоу 2020. године, тада смо имали много више, али то је било јер су тада затварани клинички центри, нису примали пацијенте изузев ковид позитивних, па смо ми преузимали већи број трудница тада“, указао је Стефановић.

Наводи да се Србија већ деценијама бори са белом кугом, као и да сваке године имамо мањи број порођаја него претходне, али да ова година неће бити таква.

„Саме те чињенице нам говоре да сам ковид није утицао на одлуку колико ће се беба рађати, што је добро. Сад предстоје друге борбе на подизању наталитета“, додаје Стефановић.

Каже и да су учествовали у многим студијама о утицају ковида на лечење и исходе болести, као и да су те студије показале да није било утицаја на исходе малигних болесника и стадијуме болести у којима су се јављали пацијенти. Ипак, напомиње превенција нам није јача страна.

„Стално причамо о превентиви, не само у гинекологији него у свим оластима да је то најбољи начин да спречимо било какве теже болести. Ту је и рак грлића материце, надамо се да ћемо ускоро подићи тај такозвани организован срининг на своје ноге, а да ћемо уз ХПВ имунизацију која је кренула о трошку државе као препоручена вакцина од маја смањити појаву рака грлића материце“, додаје Стефановић.

Гинеколошко-акушерска клиника у Вишеградској има и Центар за онкофертилитет.

„Имамо, нажалост, све више пацијената. То су пацијенти који су у трудноћи добили малигне болести или они који имају малигне болести, а нису завршили своју репродуцију“, наводи Стефановић.

Истиче да је највише хематолошких, неурохируршких малигнитета, као и абдоминалних.

„Покушавамо да у таквим ситуацијама уз лечење и очување живота сачувамо и трудноћу“, закључио је доктор.

 

Извор: РТС

Читајте ЈОШ:

Председник Вучић се у 10 сати обраћа јавности

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *