Да ли је Курти започео антиамеричку еру
1 min readРешавање кризе на северу КиМ велика је дипломатска победа Београда и председника Александра Вучића, истакла је јуче председница Владе Србије Ана Брнабић, додајући да постоје најмање три разлога. „Први је тај што смо успели одмереном и паметном реакцијом да сачувамо мир и какву-такву стабилност и безбедност Срба на Косову. Други разлог је да смо успели да покажемо да Београд неће толерисати једнострано наметнута решења и да с Београдом мора да се разговара о свим стварима, а Приштина пре свега мора да има дијалог с нама”, рекла је премијерка. Додала је да је трећи важан разлог враћање на Резолуцију 1244, рекавши да с нестрпљењем чека данашњи дан, када специјалне полицијске снаге Приштине морају да се повуку јер се Кфор вратио на административне прелазе.
За то време на северу Космета јуче су већ почеле припреме за одлазак специјалаца Росу, који ће се одвијати данас од осам до 16 сати, због чега је Кфор који ће обезбедити ову акцију појачао своје присуство на Јарињу и Брњаку. Такав развој ситуације указује да је премијер привремених приштинских институција доживео озбиљан пораз у намери да заузме север Косова и Метохије. Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је да је питање севера КиМ витално национално и државно питање и да Србија неће дозволити да српски народ поново доживи погроме и етничко чишћење, преноси Танјуг. Главни преговарач Београда на састанку уз посредство ЕУ у четвртак и директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић, говорећи о разговору с новим специјалним изаслаником САД Габријелом Ескобаром, оценио је да је реч о врло искусном дипломати и изразио захвалност што је он првог дана демантовао приштинског преговарача Бесника Бислимија да је у Бриселу нешто договорено.
О томе да је Албин Курти своју једнострану акцију извео без подршке Запада, односно Америке, могле би да посведоче управо речи Ескобара, који је изјавио да косовска влада има право да примени реципроцитет према Србији, али да су САД изненађене недавном акцијом Приштине у вези с регистарским таблицама. Уз све то, он је поручио да је америчкој страни Вашингтонски споразум, који је иначе Куртијева влада више пута игнорисала и најавила његово кршење, веома важан, пре свега због мораторијума на признавање и повлачење признавања независности Косова. Вашингтонски споразум, рекао је Ескобар на питање Танјуга, може да дâ простор дијалогу да се у оквиру њега реше бројна питања. „Све је више интересовања за одржива решења у енергетици и Газиводе могу да буду део тог решења. Тако да су нам Газиводе и те како у виду”, рекао је Ескобар.
А на Косову и Метохији сада би Куртијева влада могла да суочи с озбиљном кризом. Албанске странке и јавност и јуче су оштро критиковале премијера привремених приштинских институција, па су тако испред зграде владе представници Социјалдемократске партије на службена возила лепили ознаке КМ, које издаје Република Србија. Лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај затражио је оставку Куртија, поручивши да споразум о таблицама враћа Косово уназад 10 година, а критиковао је Куртија због одбијања пројекта америчког МЦЦ-а за прикључење Косова на гасовод из Грчке и Северне Македоније, након што је влада одбила реализацију тог пројекта. Харадинај је рекао да Курти служи интересима руског председника Владимира Путина, називајући владу „проруском”, преноси „Косово онлајн”. Поручио је и да је Курти започео „антикосовску и антиамеричку еру”.
Председник Матице Албанаца у Србији Демо Бериша за „Политику” каже да иако Курти има обичај да каже да је „показао зубе” Србији и да се поштује реципроцитет, сви остали то виде другачије, као пораз његове политике и повратак у 2016. годину. „Курти се на један волшебан начин извукао из кризе коју је сам изазвао упућивањем специјалне јединице Росу јер су они на месту где их је послао постали таоци. Нису имали могућност да ишта ураде, осим да се шетају по прелазима без могућности да употребе своју технику. Ту су де факто, а и де јуре, они били заробљеници Куртијеве непромишљене и неправилно процењене ситуације на северу. Искључивање хиљаду полицајаца који функционишу на северу у склопу редовне косовске полицијске службе значи да он евидентно њима не верује. Онда се одлучио да пошаље ту јединицу за посао с таблицама који би обавио сваки саобраћајац. Сада су возила специјалне јединице заробљена на прелазима и могу да изађу само уз помоћ Кфора”, каже Бериша.
Додатни проблем за Куртија представља чињеница да је остало свега две недеље до локалних избора на КиМ. Бериша подсећа да сада може да се очекује даљи пад рејтинга Самоопредељења. „Нарочито што су Куртија већ прогласили издајником, и због таблица, али и одбијања да се гасовод из Грчке преко Северне Македоније спроведе на Косово. Одбио је 200 милиона које је америчка влада издвојила за тај пројекат, који се судара с руским гасоводом. Сада верујем да ће се брзо покренути иницијатива против њега, да се опозиција удружи и направи му огроман проблем”, наводи Бериша. Закључује да је Курти после такве одлуке и неуспешног покушаја заузимања северног дела КиМ, где је наишао на адекватан одговор и организовање Срба, изашао као губитник и да то потврђује како је од почетка био непромишљен потез слање специјалних јединица на север Косова.
Н. Б. Антрфиле
Петковић захвалио Боцан-Харченку због посете Јарињу
Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић разговарао је јуче с амбасадором Русије у Србији Александром Боцан-Харченком о прекјуче завршеној рунди разговора Београда и Приштине у Бриселу и постигнутом договору о деескалацији на северу Косова и Метохије, саопштила је Канцеларија за КиМ. „Новим споразумом примењиваће се оно што је договорено 2016. године, што значи да више не може бити речи ни о каквом тзв. реципроцитету, већ испуњењу споразума”, истакао је Петковић, преноси „Косово онлајн”. Он је нагласио да је најважнија чињеница да је сачуван мир, да је договорено повлачење јединица Росу са севера Косова и долазак Кфора, у складу с Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН. Петковић је захвалио руском амбасадору на подршци и његовом доласку на Јариње и у Рашку, што је такође, како се наводи, у моралном смислу охрабрило српски народ који је био окупљен на прелазима како би бранио право на слободу кретања.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: