ИН4С

ИН4С портал

Да ли је ово судбина наших светиња? Некадашњи православни манастир на Хвару претворен у ноћни клуб

1 min read
Након Другог свјетског рата и познатог закона о национализацији у тадашњој СФРЈ, манастир свете Венеранде (Параскеве), постаје власништво града Хвара и заштићени је споменик културе. Са жаљењем констатујемо, да се годинама на манастиру изводе радови, будући да је ова светиња претворена у диско клуб.

Манастир Свете Петке на Хвару претворен у диско клуб

Манастир Свете параскеве на острву Хвар данас – данас диско клуб „Венеранда“

Пише: протонамјесник Славољуб Кнежевић

Давне 1561. године, када је бити православан на овим просторима, као и данас, подразумијевало спремност на страдања и у вријеме када се Православље из Далматинске загоре спуштало према приобаљу и на острва, основан је на Хвару манастир свете Параскеве.

Наиме, у том периоду када је на Хвару већ била смјештена флота ратне млетачке морнарице, досељава се и неколико православних, грчких породица. Будући да је и међу морнарима било доста оних православне вјероисповијести, те како би овај народ Божији могао приносити своје молитве Богу, сагради се црква у част преподобне матере Параскве.

Важно је напоменути како је одмах поред цркве подигнут и дом за служашчег свештеника, у којем су понекад ради пастирске службе обитавали један или двојица монаха. Од тада је црква свете Параскеве прозвана манастиром. Према писаним изворима, тада су значајан део хварског становништва чинили и православни Срби, а први хварски свештеник је био отац Евстатије Лефара.

Иако су времена била тешка и упркос латинском прозелитизму, с обзиром на горе наведене податке, да се закључити да је под мелтачком влашћу, Православна Црква имала извјесну слободу. Интересантан је податак да чак и папски визитатор, бискуп града Вероне, Августин Валерије, у свом извјештају из фебруара 1579. године, када је у цркви још увијек био само један олтар, помиње овај манастир свете Параскеве. Нешто касније, 21. 10. 1616. године, обилазећи своју паству по Далмацији, у 75. години живота у овом манастиру упокојио се епископ Гаврило Север.

Нови млетачко-далматински епископ био је Теофан Ксенакис. Три године послије смрти епископа Гаврила, епископ Теофан је у договору са млетачком општином уредио, да се 1619. године Гаврилово тијело са Хвара пренесе у Млетке. Већ тада је Црквена општина на Хвару, била прилично лошег имовинског стања, иако се неколико деценија старала да издржава своје свештенослужитеље. На овакво стање Цркве на Хвару посебну пажњу обратио је нови епископ Атанасије Валеријан, који је млетачкој влади упутио молбу за помоћ. Пошто је власт због морнара православне вјерописповијести имала интерес да Црква на Хвару буде активна, она преузима бригу око издржавања овог манастира. Тако млетачке власти, указом од 01. 02. 1628. године, када су у манастиру на Хвару живјели монах Матеј Касимати са још два сабрата, одређује једномјесечну помоћ овој свештеној обитељи. Међутим, пошто је та помоћ била недовољна за потребе манастира и монаха, 13. септембра 1636. године, од истих власти издат је дукал, којим се манастиру свете Параскеве на Хвару, додјељује 60 канапа необрађене земље у Пишћинама и Бешкови. Овим дукалом се озакоњује и државно право патроната на земљу. Тако су, у јуну 1644. године када је у манастир за хварског пароха дошао Пахомије Канакари, власти у септембру 1646. године, тражиле од кнеза и хварског проведитора извјештај о томе постављењу. Потом је генерални проведитор далматински Леонард Фосколо 05. 05. 1647. године, по примитку позитивног извјештаја, одобрио Пахомијево постављење за православног свештенослужитеља на Хвару.

До 1685. године у манастиру свете Параскеве увијек се служило по источном обреду, и увијек се читао Никео-цариградски символ вјере. Међутим, прилике се мјењају и те исте године, хварски бискуп Приули, обратио се проведитору Валијеру, са молбом да у цркви свете Параскеве поред православног сагради и латински олтар. Валијер му је уважио молбу, те је тада направљен католички олтар, посвећен светом Франциску, гдје је понекад, мимо воље православног свештенства и народа, латински свештеник служио мису.

Наиме, треба споменути да су католички олтари били грађени и по осталим православним црквама у Задру, Шибенику и Трогиру. На примјер, у време епископа Мелентија Типалда, када је православна црквена општина у Трогиру била веома јака, храм је одузет, а народ махом поунијаћен. Ипак, та пракса да латинска миса буде служена у православним храмовима, те да се дограђују латински олтари, временом је ишчезла.

Уредба проведитора Гриманија од 22. 10. 1754. године сведочи о томе да је манастир свете Параскеве био уређен тако да су се у њему могла вршити православна богослужења. Исти указ налаже да се и цркве у Скрадину, Задру и Шибенику морају уредити по прописима источног обреда.

* * *

Након Другог свјетског рата и познатог закона о национализацији у тадашњој СФРЈ, манастир свете Венеранде (Параскеве), постаје власништво града Хвара и заштићени је споменик културе. Са жаљењем констатујемо, да се годинама на манастиру изводе радови, будући да је ова светиња претворена у диско клуб. Приликом недавне посјете делегације јерусалимске Патријаршије Задру, када је бискуп Миле Боговић питао епископа далматинског Фотија шта је са светом Венерандом, веома се изненадио чувши да је то сада ноћни клуб.

По свим државно-правним прописима, како садашњих тако и свих претходних власти, манастир свете матере Параскеве – Венеранде, требало би да буде у власништву Православне Епархије далматинске. Стога се надамо да ће надлежни органи предузети све законске мјере да се овај вјерски објекат не само де јуре, већ и де факто врати Српској Православној Цркви и њеним вјерницима.

Уздајући се у помоћ Божију и молитве преподобне Параскеве, чврсто вјерујемо да ће се у овом намученом манастиру ускоро узнијети благодарствене молитве Господу и Спаситељу нашем Исусу Христу.

Извор: eparhija-dalmatinska.hr (2011)

Прочитајте још:

(ВИДЕО) Владика Јоаникије: Хоће да отму све што су наши свети и благословени преци завјештавали и посвећивали Богу

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Да ли је ово судбина наших светиња? Некадашњи православни манастир на Хвару претворен у ноћни клуб

  1. https://www.rtvbudva.me/vijesti/otvorena-izlozba-djecijih-radova-mozaika/10200
    Ovo je u Starom gradu Budva,crkva je mislim kupljene od Opstine Budava i sada se tu odrzvaju koncerti i izlozbe,pitanje je samo kada ce prike i kumre od toga napraviti nocni klub,kada se jednom uradi nesto sto nebi trebalo tesko je to posle ispraviti.Kako je ovo u Budvi regulisano ne znam sigurno,ali vidimo ko vlda i kako vlada Montegrom ,nista njima nije ni sveto ni blagoslovno,crkva je pripadala Rimokatolicima,jednako bi tako bili da je i nama ,nema tu razlike niti neke oprvdansoti ,sada je namjienjena necemu drugom,cemu znamo,ili jos ne………………?

  2. Јесте ако побједе црногорски комуно-фашисти.Иначе мало је код нас познато да је у Хрватској 90тих извршен КЊИГОЦИД,тј. спаљивање књига неподобних аутора.Један од највећих књигоцида је извршен на Хвару.

  3. Da li je i nas nacikomunisticki rezim namijenio istu ovakvu sudbinu i nasim crkvama i manastirima? Odgovor cemo dobit uskoro. No sam siguran da su se grdno prevarili i pogrijesili u procjeni.

  4. Praksa na zapadu je da se najveci dio hramova izdaje u zakup, klubovima i raznim drugim subjektima samo da im to donosi novac. Milova mafija je sve to izracunala, nikad im dosta para i vjerovatno bi i oni tako nesto. Posto je biznis svuda ovladao i dusu zahvatio, inace tamo oni je i nemaju, eto njima resenja za oteto. Misle jednim metkom vise zeceva.
    Samo nijesu racunali da nekada lovci postanu lovina.

  5. Усташе, након што су од људи правили сапун ништа нас више не сме чудити

  6. Hm.zabrinutost naravno da treba..pamet iskustveno uci..Ogavan ako je istinit, Sadrzaj teksta..to Nikad.nikad dok smo zivi..izborili smo se u ludilu vremena prosla vrnut oltara drugih.nama bliskih.ne I istih,u svetinje Crnogorske,sto od davnina imadu ih po DVA..a.a.no passaran..a.a.jok

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy