ИН4С

ИН4С портал

Да ли је пронађен лијек који може да спречи самоубиства?

1 min read
Маја 2017, Луиза је одлучила да јој је живот превише тежак и да ће га окончати.
01_INTEL

Илустрација: Дану Шин

Маја 2017, Луиза је одлучила да јој је живот превише тежак и да ће га окончати.

Протекле четири године, четворо браће и сестара је умрло. Блиски пријатељи су се одселили. Осећала се болно, неиздрживо усамљено. Шездесетосмогодишњој Луизи (користим њено средње име да бих заштитио њену приватност) био је то четврти покушај самоубиства и овога пута је била одлучна да успе.

Написала је писмо са инструкцијама где се налазе важна документа и ко шта треба да наследи. Онда се пријавила у мотел, ставила пластичну прекривку на кревет, легла и прогутала шаку пилула са шампањцем. Неколико дана касније пробудила се на психијатрији.

Спремачица у мотелу ју је пронашла.

„Била сам веома љута што нисам успела“, рекла је она. Покушала је, безуспешно, да пресече вене наруквицом.

Самоубиство је данас десети узрок смрти у Сједињеним Државама, показују подаци Центра за контролу и превенцију болести. А нова класа лекова за лечење депресије (и самим тим и самоубиства) није се појавила у последњих 30 година, од проналаска селективних серотонин инхибитора попут прозака. Психијатрији су потребни нови начини лечења пацијената који се појаве са стомаком пуним таблета. Сада научници мисле да су можда нашли један – стари анестетик по имену кетамин који, у малим дозама, може готово моментално да заустави самоубилачке мисли.

Депресија постоји у Луизиној породици. Прозак јој је једно време помагао али је престао крајем двехиљадитих, што се понекад догоди. Ниједан други лек јој није помагао да се реши црних мисли. После покушаја самоубиства, психијатар јој је предложио да проба са кетамином.

Пристала је и добила га интравенозно.

У року од неколико сати, осетила се боље. Пуштена је из болнице. Код куће је открила да одлазак у супермаркет више није „херкуловски задатак“. Одлазак у ауто-перионицу није несавладив посао.

„Живот је био бољи. Савладивији“, рекла је она.

Употреба кетамина за лечење депресије и самоубилачких тенденција је помало контроверзна. Бројне мале студије показују да лек има велики потенцијал али је до сада тестиран у плацебо контролисаним студијама на неколико стотина пацијената. Проблем је што је то и популарна клупска дрога.

Попут морфијума, функционише као опијат и може да изазове осећај еуфорије. Повремено корисници кетамина могу да доживе озбиљне симптоме укључујући и оштећење мозга.

Без обзира на то, ако се покаже да је безбедан и ефикасан у малим дозама, кетамин би могао да трансформише начин на који лекари лече пацијенте са самоубилачким тенденцијама и депресијом. Осим седације и физичког обуздавања, лекари немају много начина да брзо спрече самоубилачке мисли. Антидепресивима који су сада у употреби потребне су недеље, понекад и месеци да прораде, ако уопште прораде. Такође, парадоксално, могу да повећају самоубилачке идеје код неких пацијената. За терапије разговором такође је потребно време да прораде (под условом да уопште имају ефекта).

Истраживачи са Јејла открили су кетаминов потенцијал да се користи као антидепресив крајем деведесетих и научници Америчког националног института за ментално здравље потврдили су то средином двехиљадитих. Уследиле су бројне студије које су показале да лек помаже пацијентима на које ништа друго не утиче. Не утиче на све у овој групи, али када утиче, то се догоди у року од неколико сати.

Извор: Недељник

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy