Да ли неко може да вам хакује пса?
1 min read
Милиони кућних љубимаца имају микрочипове како би могли да их врате кући ако се изгубе. Огрлица и ознака са бројем телефона власника могу бити најлакши начин да се изгубљени мезимац врати, али огрлице могу да склизну или да се изгубе- а микрочип не може и то је његова основна предност. Ипак, постоје и друге опасности у погледу хаковања података у ери муњевитог развоја технологија.
Микрочипови помажу склоништима за животиње да врате изгубљене љубимце
Микрочипови би требало да помогну изгубљеним љубимцима да се поново споје са својим власницима, али да ли заиста функционишу? У студији из 2009. године спроведеној на 53 склоништа за животиње, истраживачи са Државног универзитета Охаја открили су да су пси са микрочиповима 2,4 пута вјероватније враћени својим власницима, а чиповане мачке су чак 21,4 пута вјероватније. То је огромна разлика.
Микрочипови су величине зрна пиринча
Микрочип је сићушни чип у стакленом цилиндру. Користећи иглу, имплантира се између лопатица мачке или пса. Процес је сличан давању вакцине — љубимац не мора да прође кроз анестезију и процес траје само неколико секунди. У року од 24 сата, поткожно ткиво љубимца ће се везати за микрочип, држећи га на мјесту. Веома је ријетко да микрочип мигрира у друге дјелове тијела, а овај начин обиљежавања је веома безбједан. Британско удружење малих ветеринара прати извјештаје о нежељеним реакцијама на микрочипове, а од 1996. године пријављено је само 391 нежељена реакција код преко четири милиона микрочипованих животиња.
Микрочипови садрже регистрациони број
Микрочипови не чувају никакве информације и не могу вам помоћи да пратите свог љубимца као што би то могао ГПС. Микрочипови чак немају ни батерије. Када се скенер микрочипа пређе преко кућног љубимца, микрочип емитује фреквенцију – тачна фреквенција зависи од марке. Скенер „чита” број на микрочипу, а затим може да се потражи број микрочипа у бази података како би добио контакт информације власника.
Микрочипови су направљени да трају
Микрочипови су дизајнирани да трају 25 година, што је знатно дуже од просјечног животног вијека мачака и паса. То значи да ће се бринути о вашем љубимцу цијелог његовог живота.
Важно је запамтити да ажурирате контакт информације у регистру микрочипова ако се преселите или добијете нови број телефона. Студија Државног универзитета Охаја показала је да су нетачни или неповезани бројеви телефона главни разлог зашто нестали микрочиповани кућни љубимац не може поново да се споји са својим власником.
Микрочипови нису само за мачке и псе
Мачке и пси се често микрочипују, али и други кућни љубимци могу добити микрочипове. Зечеви, коњи, творови, ламе – све врсте кућних љубимаца могу бити микрочиповане. Међутим, не добијају све животиње микрочипове између лопатица. Козе се микрочипују на доњој страни репа или у основи уха, на примјер, а коњи се микрочипују на врату, пише Ветмед.
Да ли сте у радијусу од 35 миља од Блексбурга? Заједница малих животиња у Ветеринарској болници Колеџа ветеринарске медицине Вирџинија-Мериленд пружа комплетну амбулантну превентивну здравствену његу локалним клијентима који се баве малим животињама.
Да ли чипови могу да се хакују
Теоретски, да — микро чипови који се уграђују животињама (обично РФИД чипови) могу бити хаковани, али у пракси је то веома ријетко и тешко изводљиво. Најчешће су то пасивни РФИД чипови, што значи да немају своје напајање и не емитују сигнал док не буду „очитани” специјалним РФИД читачем. Садрже само јединствени идентификациони број – не садрже локацију, медицинске податке или приступне шифре.
Извор: РТЦГ

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

