ИН4С

ИН4С портал

Да ли су грешке судија биле намјерне у предметима против вође „Кавчана“?

1 min read

Радоје Звицер

Подизање захтјева за заштиту законитости у предметима протв наводног вође „кавачког клана“ Радоја Звицера иницирало је Специјално државно тужилаштво. Врховно државно тужилаштво им је прослиједило одлуке Врховног суда, којим су ови захтјеви усвојени, уз оцјену да је закон прекршен у корист окривљеног.

Ипак, из СДТ- а, на чијем челу је Владимир Нововић, данима не одговарају на питања „Дана“ да ли сумњају да је је постојала намјера за овакво поступање и да ли се баве провјером одлука које су ишле у корист вође „кавчана“.

Из ВДТ-а су том медијиу саопштили да су СДТ, будући да су иницирали захтјеве о одлукама суда, обавијестили о исходу, уз напомену да примјена овог правног лијека не подразумијева постојање елемената кривичног дјела.

– Врховно државно тужилаштво је одлуке Врховног суда прослиједило Специјалном државном тужилаштву, а имајући у виду да су предметни захтјеви за заштиту законитости поднијети од стране Врховног државног тужилаштва, а на иницијативу Специјалног државног тужилаштва. Одлуке Врховног суда о захтјеву за заштиту законитости односе се на повреду закона и не претпостављају постојање елемената бића кривичног дјела у радњама судија у односу на чије се одлуке изјављује захтјев за заштиту законитости. Реакција Државног тужилаштва неће изостати кад год постоје основи сумње да је било ко извршио кривично дјело, а државни тужиоци ће предузети све неопходне мјере, у складу са законом, како би се заштитили права и интереси свих грађана – саопштили су из ВДТ-а.

У једном од спорних случајева, Врховни суд је утврдио да је нејасан и нелогичан закључак вијећа Вишег суда у Подгорици да не постоји основана сумња да је имовина за коју је СДТ предложило забрану коришћења и раполагања прибављена криминалном дјелатношћу организације чији је организатор Радоје Звицер.

Напомињу да је истражни судија Вишег суда у Подгорици првобитним рјешењем одредио привремену мјеру обезбјеђења забране коришћења и располагања у односу на пет непокретности у Подгорици због постојања основане сумње да је ријеч о имовини која је стечена криминалном дјелатношћу.

– Међутим, кривично вијеће Вишег суда је у жалбеном поступку, који је покренуо формални власник некретнина, укинуло привремену мјеру коју је одредио истражни судија – појаснили су из ВДТ- а одлуку суда.

У другом предмету Врховни суд је оцијенио да је нејасно на основу чега су Виши суд у Подгорици и Апелациони суд одлучили да нема мјеста оптужби против припадника организоване криминалне групе Радоја Звицера, Милана Вујотића и Слободана Кашћелана да су 2020.године, као саизвршиоци, извршили кривично дјело убиство у покушају, на штету припадника друге организоване криминалне групе, сада покојног Јована Вукотића.

Из Апелационог суда Црне Горе „Дану“ је саопштено да је Врховном државном тужилаштву законом дато право да против правноснажних судских одлука, било по сопственој иницијативи, било на предлог законом овлашћених лица, Врховном суду Црне Горе поднесе захтјев за заштиту законитости, када год сматра да су за то испуњени законом прописани услови.

– Циљ Апелационог суда Црне Горе је да доноси одлуке највишег квалитета, у свему у складу са законом, Уставом и међународним актима и признатим стандардима, што апсолутно подразумијева и циљ овог суда да гарантује јединствену примјену права свима који пред њега долазе. Из тог разлога, овај суд поздравља и подржава право свих учесника у поступцима, па и право Врховног државног тужилаштва, да се користе законом прописаним правним љековима како би се још једном провјерила исправност и законитост судске одлуке – саопштила је Данијела Вукчевић, судија портпарол.

Нагласила је да и сам Апелациони суд Црне Горе тежи што већој транспарентности у свом раду, те да се надају да је то у претходном периоду и препознато.

– Подржавамо и поздрављамо транспарентност рада Врховног државног тужилаштва, као дијела правосудног система, па и у дијелу објављивања исхода поступака по поднијетим захтјевима за заштиту законитости, јер само транспарентно и одговорно правосуђе може бити гарант једнаке правде за све – истакла је Вукчевић, пише „Дан“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Да ли су грешке судија биле намјерне у предметима против вође „Кавчана“?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *