Да ли су мигранти европски „поклон“ Србији?
1 min readНемачка и Србија деле исти проблем у вези са мигранатима. Међутим, док немачке власти враћају лажне азиланте са Балкана у њихове земље, а Мађарска подиже зид на граници са Србијом како би спречила илегалан улазак људи у Европску унију, у Србији је број миграната све већи.
Пише: Никола Јоксимовић
Не постоји европска држава која у овом тренутку не дели исти проблем — проблем миграната. Међутим, када се ради о Немачкој, до скоро једној од најгостољубивијих земаља за мигранте са свих страна света, проблем је вишеструк. Ту земљу захватио је талас избеглица из Ирака и Сирије, али и азиланата са Балкана.
Брод је пун, поручују вође Меркелине Хришћанско-демократске уније из Саксоније, и нема места за нове усељенике. Немачки министар унутрашњих послова Томас де Мезијер изјавио је да је неприхватљиво да 40 одсто тражилаца азила у Немачкој долази са Балкана. Немачка је протеклих дана почела са емитовањем телевизијских реклама у балканским државама у којима позива људе да остану у својим домовима и наглашава да уколико одлазе из економских разлога, немају готово никакве шансе за добијање политичког азила.
Ни избеглице са Блиског истока и из Африке изгледа нису више добродошле у најмногољуднију земљу Европе. Генерални секретар подружнице немачке Хришћанско-демократске уније Михаел Кречмер каже да је одлука Мађарске да подигне зид на граници са Србијом како би се спречио илегални улазак имиграната у Европску унију исправан потез. Обавеза Мађарске је да контролише илегалну миграцију, тврди Кречмер, и додаје да је критика на рачун Мађарске непоштена.
Са друге стране мађарског зида, из Србије, долазе другачији гласови. Премијер Александар Вучић каже да неће да учествује у кампањи против миграната.
„Сад да плачемо као да се суочавамо са највећом катаклизмом, нећу у томе да учествујем, то су људи. Ја у кампањи против миграната нећу да учествујем, наши људи су пролазили кроз исту патњу и несрећу“, изјавио је Вучић.
Александар Камкин из центра за немачке студије Руске академије наука каже да велики број миграната који долазе у ЕУ сведочи да Европа поново проживљава Велику сеобу народа. За ситуацију са мигрантима пре свега је крива сама Европа, каже Камкин.
„Требало би подвући да је управо у контексту депортације 94.000 Балканаца (а то су највећим делом управо косовски Албанци, становници такозваног независног Косова) најпре крива Европа. Иста та Европа је пристала да учествује у бомбардовању СР Југославије и да тај део Балкана буквално врати у камено доба и створи неподношљиве услове за живот многима. При стварању тог тобоже демократског Косова уништени су сви услови за нормалан живот становништва. И зато је јасно да се људи који се нађу у неподношљивим условима за живот, труде на све начине да дођу до бољег сутра“, закључује руски стручњак.
Присилан повратак лажних азиланата, паралелно са приспећем великог броја муслиманских избеглица са Блиског истока и северне Африке, представља велики притисак на Србију, каже Драган Петровић из београдског Института за међународну политику и привреду.
„У дужем року то може имати и демографске последице, ако се има у виду драстично смањење српског становништва услед негативног природног прираштаја и исељавања у друге, махом западне земље, што је повезано и са континуираном економском кризом у постпетооктобарској Србији и некритичком применом неолибералног економског и социјалног модела. Дакле ови процеси могу сви заједно утицати у средњем и дужем року на промену структуре становништва у Србији“, закључује Петровић.
Министар Де Мезијер тврди да проблем избеглица није непремостив за богату државу каква је Немачка, али да је кључно да се направи разлика између оних којима је помоћ заиста потребна, какве су избеглице из Сирије и Ирака и оних којима није, какви су лажни азиланти са Косова или Албаније. Питање је шта ће Србија да ради? Премијер Вучић каже да ће наша држава учинити све да збрине велики број миграната са Блиског истока — са или без европске помоћи.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: